Прочитај ми чланак

Виртуелне стратешке игре део обуке српске војске

0

Vojska Srbije(24 сата)

Компјутери са виртуелном војском поред карти по којима се померају фигурице војника и тенкова, „наши” који су сада плави, боре се против „црвеног” непријатеља, под будним оком више команде која на видео биму прати реакције учесника виртуелног конфликта.

Тако данас изгледа обука командног састава јединица Војске Србије у Центру за обуку путем симулација (ЦОПС) смештеном у склопу Генералштаба на Бањици.

Ми овде, практично, пресликавамо могућу реалност. Циљ је да се обучава онако како би се ратовало. Припадници ВС који су на обуци решавају задатке у условима који су блиски реалним, тако да достижу способности да те задатке успешно реализују у реалној ситуацији – објашњава за “24 сата” пуковник Зоран Лучић, начелник ЦОПС.

Ових дана у ЦОПС обуку изводе команде чета чији би припадници у будућности могли да буду део јединица које иду у мировне мисије, због чега се део вежбе одвија и на енглеском језику. Учесници вежбе подељени су у неколико група. Једну чини вежбајућа команда јединице чија је обука примарна. До њих стижу информације и задаци одозго, из надређене команде, а извештаје примају одоздо, од јединица “са терена”. То су, заправо командири нижих јединица, који преко компјутера управљају виртуелним војницима, извршавајући команде које им команда издаје.

– Сваки рачунар представља један вод виртуелних бораца. Софтверски, војницима су задати параметри од врсте оружја, количине муниције, правца и брзине кретања, сензори и видно поље, па чак и ниво мотивације за акцију. Виртуелни војник, дакле, може и да остане без муниције, да се умори… У таквим ситуацијама, на пример, он наставља да се креће, али спорије. Све су то фактори на које један командант у реалној ситуацији мора да рачуна – објашњава потпуковник Саша Аџић.

Виртуелни војник може и да погине или да буде рањен, а тенк уништен, али не може војник да оживи или да има муницију коју је потрошио, ако га логостика не снабде. То „жива“ команда мора знати и уважавати док доноси одлуке или издаје наређења.

Пуковник Лучић истиче да овакве вежбе ни на који начин не замењују вежбе на терену и вежбе са оружјем, најављујући да ће у будућности бити спровођена обука тако што ће група војника, опремљена сензорима, заиста бити негде на терену у Србији, док ће њихове покрете и дејства команда пратити преко компјутера у Београду и њима командовати.

Најмодернији софтвер

У ЦОПС се користи најмодернији софтвер купљен у Америци, а наоружање и средства која користи Војска Србије су надограђени, као и дигиталне карте Србије. Ако се, на пример, мосту зада носивост 15 тона, камион ће га прећи, али тенк „М-84“ ће се испред моста зауставити, даље неће моћи. До детаља се моделује и терен, па тако видно поље виртуелног војника зависни од тога на ком је он спрату зграде, има ли шуме испред, колико је брдо…