Кол центри у Србији су, несумњиво, све популарнији посао. Посебна експанзија догодила се доласком вируса короне и проглашењем ванредног стања, када су многобројна "радна места" пребачена у домове запослених. Како би смањили трошкове у својим земљама, власници компанија отварали су фирме у Србији и запошљавали наше људе. Иако нису планирале, овакав вид пословања и дан-данас су одржале многе фирме. Због тога је на огласима помама за радницима, нуди им се почетна плата од 80.000 динара и обећава зарада и до 250.000 динара. Није потребан факултет, нити претходно искуство у томе, али је важно познавање енглеског језика.
Посао који доноси плату од 250.000 и за који не треба факултет
Кол центри у Србији су, несумњиво, све популарнији посао. Посебна експанзија догодила се доласком вируса короне и проглашењем ванредног стања, када су многобројна „радна места“ пребачена у домове запослених. Како би смањили трошкове у својим земљама, власници компанија отварали су фирме у Србији и запошљавали наше људе. Иако нису планирале, овакав вид пословања и дан-данас су одржале многе фирме. Због тога је на огласима помама за радницима, нуди им се почетна плата од 80.000 динара и обећава зарада и до 250.000 динара. Није потребан факултет, нити претходно искуство у томе, али је важно познавање енглеског језика.
Агенти продаје који раде у кол центрима дефинитивно су најтраженији радници на огласима за посао.
Опис њиховог посла је разнолик, али је продаја примарна делатност.
На пример, у једном огласу популарне платфоме Инфостуд наводи се како се тражи агент продаје у финансијској институцији у Београду, а поменути износ је наведен као почетна плата јер им зарада може порасти и до 250.000 динара.
Поред тога, нуде и разне бенефите за запослене од обука и брзог напредовања до свежег сезонског воћа у канцеларији, бесплатних тренинга и чланства у библиотеци.
Ови послодавци појашњавају да им је потребан искусан продавац са израженим способностима за придобијање клијената. Кандидат мора да има изузетне вештине комуникације, да течно говори енглески језик и да има изражену амбицију за развој каријере.
Способност кандидата који се тражи за посао у кол центрима зависи од самог посла, али и од фирме. Док једни траже искусне, другима одговарају и они који не познају посао, немају завршен факултет нити вишу школу, али је потребно да добро познају енглески језик.
Такође, пожељно је и познавање рада на рачунару.
Марко Вучетић из „Стартуј Инфостуд“ наводи да је добро да кандидат који се пријави на позицију кол оператера треба да познаје рад те фирме која га запошљава.
– Да бисте били у кол центру, морате да баратате информацијама које су битне за бизнис, али оно што је чињеница јесте да морате да познајете широк спектар одређених услуга и производа. Зато није једноставна позиција, али може добро да се заради. За оне са посебним знањима зараде су и до 300.000 динара – наводи он.
Највећа примања у кол центрима у Србији, према његовим речима, могу да имају људи који, на пример, добро знају немачки или неки други језик који није енглески.
– На добру зараду могу да рачунају и они који раде у центрима медицинских институција. Важно је код оних који вам нуде неке здравствене услуге или препарате, да причате са лекаром, а не неким потпуним лаиком, јер ће стручњак брже да вас убеди. Негде другде можда није потребан тај ниво едукације, али зависи од услуге, а идеја прве линије подршке јесте да вам реши проблем који као корисник имате – сматра он.
Никола Ранковић из Смедерева је само један од агента продаје који се пре неколико месеци запослио у кол центру београдске фирме.
Једино му је тражено познавање енглеског језика и рада на рачунару, што њему није представљало проблем, с обзиром на то да је неко време живота провео у Чикагу.
– Радим у кол центру британског интернет провајдера који је у Београду отворио фирму. Радимо само са корисницима из Велике Британије. Имамо простор за напредовање, а сваки додатни рад се плаћа. Ништа није тешко, осим стрпљења док објасним саговорнику све оно што треба да зна. Задовољан сам, некада примам 90.000 динара, некада 190.000, дакле све зависи од мог расположења и среће, верујте.
Иначе, према подацима Агенције за привредне регистре, под шифром 8.220 – односно делатност позивних центара – у Београду је отворено 218 оваквих фирми. Тренутно је регистровано 139 активних привредних друштава и 79 предузетника, који имају кол центре.
Готово половина оваквих предузећа – тачно њих 104, отворено је ове и током претходне две године. Најбројнији су на Новом Београду и Палилули. Власници су из САД, Велике Британије, Кипра…