Прочитај ми чланак

Узбуњивачица из Ћуприје остаје без посла

0

Узбуњувачица из Ћуприје Сунчица Ивановић, која је указивала на бројне неправилности у раду Академије академско - медицинских струковних студија у Ћуприји ускоро би могла да остане без посла, јер јој 17. јула истиче уговор у овој високошколској установи. Адвокат Иван Нинић каже за Нова.рс да ће се она, уколико остане без посла, наћи на “танком леду” јер је ни Закон о заштити узбуњивача више неће штити.

На исти начин је пре две године без посла остало девет жена, осам професорки и једна чланица ненаставног особља, које су биле запослене у тадашњој Високој медицинској школи у Ћуприји, која је касније добила статус академије.

С обзиром да запослени у високом образовању немају уговоре на неодређено, континуитет њиховог раног односа, као и напредовање у каријери одвија се кроз реизбор у звање. У случају отпуштених професорки реизбор се није десио, као што се до сада није десило ни у случају др Сунчице Ивановић.

Ивановић тврди да је још 2018. године, на расписаном конкурсу, требало да буде изабрана у звање вишег предавача, јер је у том тренутку била најбољи кандидат.

“Ја сам одавно испунила све услове, зато што сам стипендиста академије и зато што сам докторирала. Оно што је установа тражила од мене ја сам испунила. Међутим, они нису испоштовали конкурсе који су расписани и примљени су слабији и лошији кандидати од мене”, каже она за Нова.рс.

Додаје да је на једном од конкурса расписаних у току 2018. године примљен и државни секретар Иван Бошњак.

На избор комисије жалила се установи у којој ради, Министарству просвете, али је покренула и кривични поступак пред судом. Уочене неправилности у току конкурса, навела је и у пријави коју је послала тужилаштву.

“Тужила сам установу везано за тај конкурс. Имали смо последње рочиште пре короне, а наредно је померено и заказано за 27. август. Након тога се очекује одлука суда. Иначе та парница траје више од годину дана”, објашњава она.

Тужилаштво не реагује

Ивановић је још 13. фебруара прошле године Вишем јавном тужилаштву у Нишу поднела пријаву против Више медицинске школе у Ћуприји и њеног тадашњег директора Христоса Алексопулоса. Пријава је убрзо прослеђена Вишем јавном тужилаштву у Краљеву, Посебном одељењу за сузбијање корупције.

На питање Нова.рс који је статус ове кривичне пријаве, тужилаштво је одговорило како су провере о том случају још увек у току.

“Тужилаштво је доставило захтев за прикупљање потребних обавештења МУП РС, ДП, УКП, Одељењу за борбу против корупције Београд да изврши проверу навода из ове кривичне пријаве и да о свему достави документацију”, наводи се у одговору тужилаштва у Краљеву и додаје:

“Такође, Основно јавно тужилаштво у Параћину је овом тужилаштву доставило на надлежност кривичну пријаву коју је Сунчица Ивановић поднела 7. фебруара текуће године, против истих лица уз навођење нових чињеница. И у вези ове пријаве достављен је захтев да се изврше провере. Провере су још увек у току.”

Ивановић је пријаву поднела због, како је навела, “постојања основане сумње на злоупотребну службеног положаја, трговину утицајем, злоупотреба и непоштовања Закона о високом образовању, кршења прописа, кршења љуских права, фалсификовања и злоупотребе друштвених добара.”

Пријавила је и рад у школи високих функционера Српске напредне странке, чије је ангажовање, по писању БИРН-а, сама инспекција Министарства просвете оценила као незаконито.

На листи ангажованих функционера нашли су се народни посланици Александар Мартиновић, Владимир Орлић и Дарко Лакетић. Такође и Иван Бошњак, државни секретар у Министарству државне управе и локалне самоуправе и Милорад Јеркан, директор нишког Дома здравља и члан СНС-а.

Нинић: Код случајева са политичком позадином присутна игра “глувих телефона”

Адвокат Иван Нинић каже за Нова.рс да су управо случајеви са политичком позадимом они у којима најчешће “настаје шум у комуникацији између тужилаштва и полиције”.

“Има доста примера у пракси да се предмети са политичком позадином изгубе на релацији тужилаштво-полиција. Полиција се ту оглуши о налоге тужилаштва и не враћа одзивне извештаје. Тужилаштво ради ургенције, међутим, не постоји механизма да се та спирала прекине”, објашњава он и додаје:

“Ту би унутрашња корнтрола МУП-а требало да врши надзор над поступањем сваке Полицијске управа и службеника којима је поверен тај предмет, међутим, у пракси то не функционише.”

Како каже, ту је у питању “игра глувих телефона где у многим случајевима тужиоцу може да одговара такво поступање полиције, јер му даје алиби”.

“И то је најбољи показатељ да предмет има политичку димензију, да га неко у МУП-у држи у фиоци, и да не постоји интерес да се предкривични поступак оконча ажурно и правовремено”, тврди он.

Подсећа да се то десило у Савамали и многим другим случајевима где су биле присутне странке, посебно владајућа.

Након истека у говора о раду узбуњивачица остаје “на танком леду”

Нинић напомиње да је кривична пријава “један колосек, а потпуно други чињеница да Сунчици Ивановић истиче уговор о раду”.

“Она ће сад остати на танком леду, потпуно незаштићена, препуштена самој себи, лишена свих институционалних права у овој држави, зато што ће свако рећи у тој школи: ’Па чекајте, њој истиче уговор о раду, он је био на одређено време, тиме престају сва њена права и обавезе у школи’”, тврди Нинић.

То што је Ивановић указала на корупцију и на потенцијалну злоупотребу положаја или неко друго кривично дело, што је она “херој”, то сада тужилаштво не види као нешто што има везе са њом и њеним послом, наводи Ивановић.

Како каже, чак и кад би суд у кривичном поступку поништио конкурс поводом ког је покренула парницу, то би значило само понављање конкурса, не и гаранцију за њен избор у звање.

“Поднела је кривичну пријаву и има статус узбуњивача, али само док је у радном односу. За то време послодавац против ње не сме предузети било какву штетну радњу и не сме је стави у неповољнији положај него пре узбуњивања, али само док је у радном односу”, каже он.

Додаје да је у њеном случају тешко дати било какав правни савет, јер је проблем у самом систему који не штити узбуњиваче на адекватан начин, при чему су највише погођени запослени у високом образовању, јер не могу да заснују стални радни однос.

Нова председница улива наду

Министарство просвете једино је, али само делимично, реаговало на пријављене неправилности тако што је прво у више наврата слало инспекцију, да би на крају Вишој школи струковних студија преименовало у Академију академско – медицинских струковних студија и утицало на смену директора Христоса Алексопулоса.

На место Алескопулоса, почетком јула прошле године, постаљена је за в. д. директорку Јелена Милановић, да би, непосредно пред почетак епидемије Зорица Дуковић била постављена на место председнице академије.

По речима Ивановић, прошлог петка је први пут имала разговор са новом директорком, која је како каже била коректна и професионална и изразила жељу да се проблем реши.

Она ипак сумња да ће и уз добру вољу директорке моћи да сачува радно место на академији, јер како каже, овој школској установи су неопходне промене руководства одсека Ћуприје, где се, како каже, “налази нестручни кадар који је поставио још бивши директор”.

Упркос свему, каже да и даље гаји наду да ће право и правда победити.