Прочитај ми чланак

Најтраженији криминалац на свету крио се на Дедињу: Преварио више од 200.000 људи

0

"Краљ крипто валута" До Квон, један од највећих превараната свих времена кога су јуриле власти три земље и који се тренутно налази у притвору у Црној Гори, током бекства се крио у Београду, а његов најближи сарадник Хан Чанг Џун у српској престоници купио је луксузни стан од два милиона евра у елитном насељу.

Држављанин Јужне Кореје До Квон налази се у прихватилишту за странце у Црној Гори од 23. марта након одслужене четворомесечне казне затвора на коју је осуђен због фалсификовања личних исправа. Он је са сарадником ухапшен на аеродрому у Подгорици са лажним пасошем 23. марта прошле године када су са тим документима покушали да отпутују приватним летом за Дубаи, а како је из Србије стигао у Црну Гору, до данас је остало непознато.

Виши суд у Подгорици донео је неправоснажно решење почетком априла којим је утврдио да су испуњене законске претпоставке за изручење окривљеног До Квона у односу на обе замолнице – Јужне Кореје и САД, док ће коначну одлуку о овом предмету донети министар правде Андреј Миловић.

Подсећа се да је Врховни суд Црне Горе након тајног већања и гласања 3. априла донео пресуду којом се усваја захтев за заштиту законитости Врховног државног тужилаштва.

Према ранијем саопштењу Вишег суда, До Квона Јужна Кореја потражује због кривичног дела непоштеног трговања, преваре и кршење јавне понуде.

Сједињене Државе, односно Окружни суд Јужног округа Њујорка, терети До Квона за више кривичних дела укључујући заверу у циљу преваре у вези са куповином и продајом хартија од вредности, електронску превару, те манипулацију ценама хартија од вредности.

„Краљ криптов валута“ који се терети за превару тешку невероватних 40 милијарди евра једно време био је Београђанин. Како је писао ДЛ неwс, До Квон се, док су га САД, Јужна Кореја и Сингапур тражили због превара, крио у луксузном стану у елитном београдском насељу Дедиње, у комплексу „Амбасадор парк“, а некретнина у којој је живео, купљена је за 2 милиона евра.

У документу из катастра, до којег је дошао DL news, показује да је дуплекс стан купио јужнокорејски држављанин Хан Чанг Џун, који је ухапшен заједно са До Квоном, када су из Црне Горе хтели да побегну приватним авионом у Дубаи.

Хан је такође купио и два паркинг места у комплексу „Амбасадор парк“ у елитном београдском насељу Дедиње, за које и ДЛ неwс наводи да је место где станују „дипломате и богаташи“.

Квона траже власти неколико земаља због његове улоге у пропасти „Тере“ у мају прошле године, који је инвеститоре коштао невероватних 60 милијарди долара. Док су га светске полиције тражиле, Београђанин Квон „крио“ се на Дедињу месецима. Новинари тог портала пишу да није познато како је До Квон тако дуго успевао да се крије и избегава српске власти, мада је и Интерпол у септембру за њим издао међународну потерницу.

Испоставило се да су До Квон и његов пријатељ и сарадник Хан, који је био финансијски директор Квонове компаније „Терагорм Лабс“, живели међу београдском елитом.

Занимљиво је да се и амбасада Јужне Кореје, која је трагала за својим држављанином До Квоном, налази на 6 минута вожње од стана где се бегунац крио. Како пише DL news, „то значи да су истражитељи са Далеког Истока, који су радили са локалном полицијом на лоцирању и хапшењу бегунаца, њима били много ближе него што су могли и да наслуте“.

Да све буде још горе, јужнокорејски сајт Дигитал Асетс објавио је да су ИП адресе са којих је приступано налозима на друштвеним мрежама Квона, одговарају адреси стана у „Амбасадор парк“ комплексу у ком су Квон и Хан становали.

Портал Нова.рс обишао је поменути крај који слови за један од луксузнијих у Београду.

Како наводе из DL news, њихов новинар је на лицу места разговарао са женом која је чувала децу једне породице у комплексу, која је потврдила да их је виђала.

„Запазила сам их јер су седели у црним, скупим колима испред комплекса једно време, а онда сам видела мршавог мушкарца са наочарама и дужом косом“, изјавила је саговорница, која је препознала Хана на једној фотографији која јој је показана.

Поставља се питање темелитости истраге коју су спроводили српски органи о боравку и кретању До Квона и његовог сарадника, наводе из DL news-а. Као чланица Интерпола, Србија је дужна да ради са тужиоцима и полицијама из других земаља чланицама на лоцирању и хапшењу бегунаца.

ДЛ је већ писао да је До Квон користио властито име при оснивању нове компаније у Србији, неколико недеља пошто га је Интерпол ставио на своју листу најтраженијих бегунаца, а Јужна Кореја издала налог за његово хапшење.

Иако на потерници Интерпола, До Квон се понекад појављивао у подкастима и на друштвеним мрежама, осећајући се комотно у свом бекству од закона и чак „Њу јорк тајмсу“ почетком марта дао изјаву: „Они очигледно знају где сам“.

Такође почетком марта су Квон и његов сарадник Хан успели да отпутују до Црне Горе одакле су приватним авионом хтели да побегну у Дубаи, тек када је полиција открила њихове лажне костариканске пасоше, погранична полиција је посумњала да нешто није у реду и они су ухапшени на подгоричком аеродрому 23. марта.

ДЛ неwс су упутили питања српској полицији и затражили одговор на питања везана за До Квоном боравак у Београду, али нису добили одговор.

Тужилац Посебног одељења за Високо-технолошки криминал, Бранко Стаменковић, за DL news је рекао да су се „трагови охладили, али да истрага још траје и да би он издао налог за његово хапшење када би знао где се налази“.

Крах тржишта

До Квон, мозак који стоји иза криптовалута ТераУСД и Луна, дошао је у центар светске пажње након што је крах његовог подухвата изазвао огроман пад на целокупном тржишту криптовалута.

Он је извршни директор компаније „Тераформ Лабс“ која стоји иза две технологије: крипровалуте ТераУСД, која тргује са америчким доларом, и токена Луна, који би требало да обезбеди стабилан курс.

Како смо раније писали. ТераУСД и Луна су колабирали у мају 2022. године, избрисавши тржишну капитализацију од скоро 45 милијарди долара за недељу дана и узрокујући стотине милијарди губитака на већем тржишту криптовалута. Квон се суочава са правним и друштвеним притиском у вези са својом улогом у несрећи Тера. Грађани из различитих јурисдикција — укључујући Јужну Кореју, Сингапур и Сједињене Државе — предузимају правне мере против Квона.