Прочитај ми чланак

ДИГНУТ У ВАЗДУХ РЕТКИ британски експериментални ПВО систем: Руска војска дроном…

0

Руске трупе уништиле су експериментални систем противваздушне одбране који су развили британски инжењери посебно за украјинске оружане снаге. Инцидент се догодио на територији Доњецке Народне Републике, где је комплекс погођен лелујаћом муницијом.

Систем ПВО уграђен је на шасију оклопног вишенаменског возила Супацат ХМТ 600, прилагођеног за војне потребе. Према објављеним извештајима, ова шасија је носила лансер са две ракете АСРААМ преправљене за копнену употребу.

Тактичко-техничке карактеристике овог комплекса остављале су много да се пожели, будући да су прилагођене ваздушне ракете АСРААМ могле да погађају само циљеве на малим висинама попут беспилотних летелица и хеликоптера, што је чинило његову употребу прилично ограниченом, али је познато и да су такви системи коришћени да пресретну крстареће ракете.

У питању је прилично прагматична импровизација постављање лансера за западне инфрацрвене вођене ракете на украјинске камионе. Односно, коришћење ракета ваздух-ваздух на лансерима ракета земља-ваздух, који је применила Велика Британија уградњом ракета АИМ-132 АСРААМ на возило Супацат ХМТ 6×6.

Неколико „експерименталних система противваздушне одбране“ пребачено је украјинским оружаним снагама у другој половини 2023. Појавили су се у Украјини најкасније у фебруару 2024. године.

Раније такви системи ПВО нису били укључени у снимке руских дронова, вероватно су коришћени у позадини. Није познато колико је система тренутно у служби кијевских снага.

Тактичко-техничке карактеристике и борбене могућности овог ПВО система су веома ограничене, ракета са ваздушним лансирањем, прилагођена импровизованом земаљском бацачу, способна је да погађа само циљеве на малим висинама – беспилотне летелице и хеликоптере.

Ракете АИМ-132 АСРААМ могу да погоде ваздушне циљеве на домету до 25 километара када се лансирају из ловца, али карактеристике у копненој верзији нису поуздано познате.

Са друге стране, већ добро познати Ланцет је развила ЗАЛА Аеро Гроуп, подружница руског одбрамбеног гиганта Концерна Калашњиков.

Компанија производи две верзије лутајуће муниције, Изделије-52 са издржљивошћу од 30 минута и бојевом главом од једног килограма и већу Изделије-51 која има издржљивост од 40 минута и наоружана је бојевом главом од три килограма.

Лутајућа муниција лети према одређеном подручју помоћу инерцијалног навигационог система уз помоћ ГЛОНАСС-а. По доласку у подручје, оператер користи уграђени електро-оптички систем преко двосмерне везе за пренос података да открије, прати и закључа мету. Систем ласерског домета затим контролише детонацију бојеве главе.

Украјински покушаји да зауставе Ланцет да лутају муницијом ватром противваздушне одбране, електронским ратовањем или противмерама углавном су били неуспешни.

Према веб страницама које прате и документују војне губитке, руска војска је од почетка 2022. године у Украјини оштетила или уништила 147 система противваздушне одбране, радара, комуникационих система и електронског ратовања користећи Ланцет лутајућу муницију.