Прочитај ми чланак

Српски специјалци крећу у борбу против сомалијских пирата

0

Војска Србије ускоро шаље специјалце у војну операцију поморских снага ЕУ у Сомалији, познатијој као операција „Аталанта”.

Реч је о два тима од по 12 људи из састава Специјалне бригаде ВС који ће се после обуке, која ускоро почиње у Лоријену у Француској и која ће се наставити у Грчкој, укрцати на бродове у Индијском океану. Њихов задатак биће да од пиратских напада заштите бродове Светског програма за храну под покровитељством УН.

Ово је важан тренутак за Војску Србије јер до сада је у мисије ЕУ слала медицинско особље и официре на бродским дужностима, а сада се узима учешће у једном, практично, борбеном делу мисије. Пред овим специјалцима је могућ сусрет са пиратима, а њихов задатак, између осталог, биће и да чамцем дођу до њихових пловила и и да их разоружају.

„Чланство у ЕУ је стратешки циљ Србије, а ВС свој допринос даје учешћем у операцијама ЕУ за управљање кризама. Потписивањем оквирног споразума о учешћу Србије у операцијама ЕУ, Србија је прихватила могућност да учествује у мисијама. Важно је истаћи да овај споразум не прејудицира учешће у било којој појединачној мисији већ да представља оквир, при чему Србија не мора да прихвати учешће ако тако одлучи. Одлуке о свим ангажовањима ВС у мултинационалним операцијама доносе се у институцијама Србије. Парламент доноси одлуку, као што је одобрено и ангажовање у операцији „Аталанта”“, објашњава пуковник мр Миливоје Пајовић, начелник Центра за мировне операције Војске Србије.

Прво ангажовање у мисијама ЕУ било је у октобру и новембру 2011. године када су двојица официра боравила на француском броду „Ф-730 Флореал” у Индијском океану, што је заправо била обука и процена могућности за ангажовање ВС у операцији „Аталанта”.

Од априла до августа прошле године на француском командном броду „Марна” боравио је мајор ВС Владан Станић, а после њега двојица припадника ВС ангажована су на италијанском броду „Сан Ђусто” као чланови медицинског тима.

Пре десетак дана мајор Никола Оташевић прикључио се команди операције „Аталанта”, која се налази у Нортвуду у Великој Британији. Он је на дужностима официра за цивилно-војну сарадњу, што подразумева како рад у команди мисије тако и ангажовање на терену у зони операције у Сомалији.

„Истовремено, активни смо и у мисији ЕУТМ Сомалија у Уганди. Европска унија у Уганди обучава сомалске снаге безбедности, како би се у Сомалији постепено изградила ефикасна држава. У Уганди је тренутно шеф санитетске службе у команди мисије пуковник др Небојша Ђенић, а пре њега ту дужност је обављао пуковник др Славиша Ћирић. За обојицу су из штаба мисије тражили продужење боравка, што говори о угледу који су због професионалног приступа стекли међу колегама из мисије. У плану је да у Уганди имамо пет чланова медицинског тима, који би требало да помогну оснивање болнице у Кампали за потребе сомалских снага“, каже пуковник Пајовић.

Учешће у мисијама ЕУ финансирају Србија, односно земља која шаље особље, и ЕУ. На националном нивоу финансирају се плате и мањи део трошкова, а сва остала средства неопходна при свакодневном раду у мисијама сноси ЕУ.

Истовремено са мисијама ЕУ, ВС наставља ангажман и у мировним мисијама УН. У овом сегменту посебно је значајна мисија УНИФИЛ у Либану, где су тренутно ангажовани пешадијски вод и неколико штабних официра, а у новембру ниво ангажовања са вода биће подигнут на ранг чете – укупно 160 људи.

У оквиру ове јединице биће три пешадијска и један логистички вод, а у Либан ће се послати и борбена возила „ВПБ М86А”, теренска возила „пух” и камиони „ТАМ 150”.

Иначе, свака земља која учествује у мисијама ЕУ и УН има и „стендбај” снаге, односно тимове у приправности. Србија тако у резерви има санитетске и хируршке тимове, војне посматраче и штабне официре.

(Курир)