Прочитај ми чланак

СРПСКИ ХЕРОЈ АЛИ И ДРЖАВНИ НЕПРИЈАТЕЉ: Aписове кости враћају Београду

0
Драгутин Димитријевић Aпис стрељан и сахрањен у Солуну

Драгутин Димитријевић Aпис стрељан и сахрањен у Солуну

Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања покренуло је процедуру за ексхумацију пуковника Драгутина Димитријевића Aписа, чији ће посмртни остаци бити пренети и сахрањени у Београду.

Ово је рекао министар за рад Aлександар Вулин, напоменувши да ће бити ексхумиране и кости мајора Љубомира Вуловића и цивила Радета Малобабића. Њих је 1917. године на смрт стрељањем осудио Војни суд у Солуну, прогласвиши их кривим за издају и покушај атентата на регента Aлександра Карађорђевића.

Учествујући на округлом столу „Хероји или отпадници – Aпис и другови“, министар Вулин је рекао и да се са челницима Скупштине града Београда разговара о месту сахране.

ПУКОВНИК ПРИПAДA ИСТОРИЈИ

Aпис припада домену историје и заиста га не видим ни у једном контексту овог времена, каже историчарка Бранка Прпа. Његову улогу, како каже, треба сагледавати у контексту историје Првог светског рата.
– Нејасно ми је чиме је ова акција мотивисана, као и полемике које Aпис и данас изазива у домаћој јавности. Расветљавање његове улоге у прошлости требало би препустити историчарима.

– Пуковника Aписа, Вуловића и Малобабића дочекаћемо у њиховој Србији, њиховом Београду – рекао је Вулин.

– Димитријевић је јунак и једна од српских светих тајни, која је скоро 100 година била заборављена и потиснута, не због нас, већ због других. Постоје људи који су рођени за највеће подвиге. Aпис је био један од њих.

Пуковник Димитријевић једна је од најконтроверзнијих личности из новије српске историје. Играо је кључне улоге у Мајском преврату 1903, повратку династије Карађорђевић, Сарајевском атентату 1914, па и у операцијама Српске војске на почетку рата.

Историчар Срђан Цветковић наглашава да нико не може да оспорава пренос посмртних остатака једног официра у Србију. Он сматра да не би требало развијати култ његове личности.

– Правно, политички, па и војно Aпис има сва права да почива у отаџбини – каже Цветковић.

– Чуди ме, међутим, да је ниосилац ове идеје министар Вулин, који је на челу изразито ненационалистички дефинисане странке.

Идеју о преносу Aписових посмртних остатака подржава и Вељко Ђурић Мишина, први човек Музеја геноцида. Он каже да су Aписове заслуге за Србију изузетно велике.

– Био је изузетно способан официр, велики патриота и човек богате биографије – каже Ђурић

. – Сигурно је да његов значај у српској историји надилази одговорност за Мајски преврат, који је најчешће коришћен за креирање негативне слике о њему.

Извор: Новости.рс