Прочитај ми чланак

СКAНДAЛ: Политичари хтели себи да наместе државне виле и станове за мале паре

0

Влада Србије имала је намеру да функционерима омогући откуп државних станова, и то чак на 20 година без камате. Та привилегија требало је да буде усвојена на једној од наредних седница Скупштине, али је, чим је овај текст објављен у данашњем штампаном издању "Блица", из ресорног министраства стигло саопштење да се тај скандалозни члан 153 брише.

dipos

Предлог Закона о становању и одржавању зграда стигао је у парламент прошле недеље. Њиме се предвиђало право на куповину стана у јавној својини.

Право да купе стан имали би закупци, а који га користе у складу са Уредбом о решавању стамбених потреба изабраних, постављених и запослених лица код корисника државне својине.

После писања „Блица“ влада повлачи скандалозан члан 153 новог закона о становању

Спорни члан 153. Предлога закона је прецизирао да ће цену стана одредити јединица локалне самоуправе. Купопродајна цена стана била би изражена у еврима, а плаћало би се у динарској противвредности.

Према том спорном, а сада повученом члану, некретнина се могла купити у једнаким месечним ратама са роком до 20 година, што значи без камате.

Пажњу јавности до сада су највише привлачиле атрактивне некретнине на добрим локацијама којима располаже ДИПОС. Прецизније – 161 вила, 200 станова, 30 пословних простора и 57 гаража.

Иако се ове бројке луксузних некретнина најчешће помињу, чињеница је да се њихов тачан број, али и ко су све закупци – скрива.

ДИПОС-ове некретнине нису једине, већ се у јавној својини налазе и оне које припадају локалним самоуправама чији је укупан број потпуна непознаница. До ових некретнина у закуп су долазили функционери на власти, они блиски власти и јавне личности. Обични грађани се у ову причу нису „провукли“.

– Могућност да држава фактички бескаматно кредитира на 20 година откуп станова који су дати на коришћење функционерима није оправдана. Aко сам добро разумео, у образложењу предлога закона се каже да се на тај начин њима омогућава да користе права, а исправније би било рећи привилегију, коју су имали неки други функционери пре десет и више година – био је коментар Немање Ненадића, извршног директора Транспарентност Србија на, у међувремену, повучен спорни члан.

Он додаје да је „ранији откуп функционерских станова нанео велику штету и сада ту штету не треба повећавати“.

– Треба изнети станове на слободну продају или их задржати како би се могли дати на коришћење људима који привремено у главном граду обављају државне послове – поручује Ненадић.

Цена закупа атрактивних некретнина до сада је био мањи од цене по којој се изнајмљује просечан стан. Да спорни члан није повучен, цену куповине за привилеговане одређивила би локална власт, а то у највећем броју случајева значи – партијске колеге.

Иначе, ова одредба закона коју је Влада првобитно усвојила у директној је супротности са прошлогодишњом акцијом председника Томислава Николића. Он је Скупштини Србије вратио на поновно разматрање Закон о посебним условима продаје одређених непокретности у својини Србије. Њиме се прописује продаја станова, стамбених објеката, пословног простора и пословних зграда, што је Николић оценио неуставним.

Заштићени станари прошлост

Посланик ДС Балша Божовић каже да је истим законом власт одузела право заштићеним станарима да откупе станове у којима породице живе деценијама, а дозволила је својим функционерима да купе станове по багателним ценама.

– И није им то што раде довољно, већ је Град Београд јуче избацио забрану по којој градски функционери не могу да користе јавну својину. Дакле, променили су ту одредбу пред усвајање овог закона како би сада могли да их узму у закуп, а потом и откупе – истиче Божовић.

Он додаје да у Београду има „пар стотина таквих станова“.

Добит ДИПОС 1,3 милиона евра

У 2015. години државно предузеће ДИПОС остварило је добит од 1,3 милиона евра, показује финансијски извештај тог предузећа. То су средства која то предузеће треба да уплати у буџет Србије, а представљају 20 одсто зараде фирме од издавања државних некретнина. Имовина Републике Србије којом располаже ДИПОС, према подацима из њиховог финансијског извештаја, има вредност од око 70 милиона евра. Издајући виле, станове, пословне просторе и гараже које су власништво свих грађана Србије, ДИПОС у просеку годишње заради око 5 милиона евра.