Прочитај ми чланак

СКАНДАЛ: Главни тужилац Суда за албанске злочине над Србима познати СРБОМРЗАЦ!

0

Aмериканац Дејвид Швендиман постављен је за главног тужиоца специјалног суда у Хагу за истраживање ратних злочина почињених током рата на Космету 1998. и 1999. године. Реч је о суду који ће процесуирати злочине такозване Ослободилачке војске Косова (ОВК).

Дејвид Швендиман

Дејвид Швендиман

Швендиман је претходно био на челу Специјалног истражног тима (формираног 2011. године) који је водио независну истрагу о оптужбама и наводима које је Швајцарац Дик Марти представио у извештају Савета Европе о трговини људским органима на Косову.

За Швендимана је ово повратак на Балкан јер је претходно радио као међународни тужилац у Босни и Херцеговини. У БиХ је ангажован маја 2006. на основу одлуке високог представника у БиХ. Наредне године је дошао на функцију шефа Посебног одељења за ратне злочине и заменика главног тужиоца Тужилаштва БиХ. Функцију је напустио 2009. године.

Разлог више за референдум

Српској јавности је познат као особа која је зауставила истрагу у случају „Тузланска колона“, оценивши да прикупљени докази у предмету не поткрепљују оптужбе против иједног осумњиченог за тај злочин. Његово име је споменуо и председник Српске Милорад Додик, образлажући разлоге за референдум РС о издвајању правосуђа.

Последња нада

Милорад Трифуновић, председник Удружења несталих и киднапованих Срба и неалбанаца са КиМ, каже за „Вести“ да је породицама суд за злочине ОВК „последња нада“.
– Морамо да верујемо у тај суд, да му дамо подршку, да будемо уз њега, али не знамо колико ће он бити уз нас. Верујем да ће суд радити часно и поштено и искрено се надамо да ће до краја рашчистити са тим злочинима. Aли, после свега, пошто је Aмериканац постављен на ту функцију, мало са скепсом гледамо на све то – каже Трифуновић.

Додик је истакао да су страни тужиоци пред истек мандата доносили одлуке о обустављању истрага за ратне злочине над Србима, а епилог предмета „Тузланска колона“ назвао „селективним приступом правди и врстом освете РС и српском народу, јер нису подржали продужетак мандата страним судијама и тужиоцима“.

– Срамну одлуку донео је тужилац Швендиман у случају „Тузланска колона“, као и тужилац Џад Романо у случају „Добровољачка“. Свирепи злочини над недужним младићима ЈНA у повлачењу из Сарајева и Тузле нису дочекали пресуде. Убиства неспорна, жртве познате, а починиоцима никад није пресуђено – нагласио је Додик.

Швендиман је приликом одласка из БиХ послао писмо Савезу логораша Републике Српске у којем се правдао да он није кривац за непроцесуирање предмета у којима су жртве били Срби.

Као главни разлог за то навео је лош Закон о тужилаштву БиХ.

Председник Савеза логораша Бранислав Дукић тада је одговорио да је Швендиман главни кривац што породице многих српских жртава из протеклог рата у БиХ никада неће добити правду и видети осуђеним злочинце који су убијали њихове најмилије.

Он је указао да је Швендиман одлуком да обустави истрагу за злочине у Тузланској колони омаловажио и Хашки трибунал.

Навукао и гнев Хага

– Суд у Хагу је наредио истрагу за четири особе које су учествовале у злочину у Тузланској колони и окарактерисао их као осумњичене. Швендиман је, међутим, на опште изненађење то одбацио и донео одлуку да нема елемената за истрагу, чиме је само навукао гнев Хага на Тужилаштво БиХ – тврдио је Дукић.

Швендиман је јавно правдао одлуку пред крај мандата о обустављању истрага за ратне злочине над српским војницима и цивилима у Тузли, али и Коњицу где су три особе биле осумњичене за 48 убистава током рата.

– Нисам ту одлуку донео, нити сам је објавио с намером да испровоцирам одговор српских власти или представника српског народа. То је једноставно било исправно да се уради у право време и ја сам то урадио. Сматрао сам да породице жртава и они који су били под истрагом заслужују да се ово заврши, чак и ако би одговор јавности био неугодан за мене – рекао је Швендиман.

Душан Јањић – Без оптужнице против Тачија?

Седиште Специјалног суда за ратне злочине ОВК ће бити у Хагу, али није познато када се могу очекивати прве оптужнице. Душан Јањић, директор Форума за етничке односе, истиче да је „много важније да се добро припреми оптужница“.

– Реч је о тужиоцу који је упознат са регионом и послом. За прилике на Космету и међу Aлбанцима је јако важно да је реч о држављањину СAД. Објективно, суђења чекају нови буџет, дакле март 2017. Претпостављам да је то период у коме ће тужилац одлучити да ли ће кренути са ситним или са неким крупним случајем, да ли ће увезати неколико случајева – каже за „Вести“ Јањић.

Око имена оптужених за злочине ОВК се спекулише од како се појавио извештај Дика Мартија, већ шест година. Најчешће помињани су Кадри Весељи, бивши шеф окупаторско-шиптарске обавештајне службе ШИК, а данас председник шиптарске Скупштине у Приштини. Као и Хашим Тачи, данас председник шиптарских окупатора на Космету.

– Према информацијама из самог тужилаштва и експертских тимова, Хашим Тачи није међу оптуженима. Јавност Србије и опозиција на Космету уверени су да је он на том списку. Aко Тачи не буде процесуиран то би могао да буде почетак политичког оспоравања суда. У супротном, тај случај може да има другу последицу по суд. Знам да има случајева против Срба, али много мање. Претпостављам да ће тужилац балансирати и да неће одмах кренути са оптужницама против Срба – истиче Јањић.