Прочитај ми чланак

РИЗИЧНО УОПШТАВАЊЕ: Ко је крив што што смо сиромашни – Срби или Турци?

0

srbi i turci 4 s na turskoj zastavi 2

Што је неки став из историје општији, то је он и сумњивији и подложнији критици.

Тако су нас, на пример, кроз целокупно наше школовање учили да смо се спорије економски развијали од других европских народа, пре свега због тога што смо 500 година живели под Турцима. Но, да ли је баш тако? Да ли је турско друштво увек било назадније од европског?

Непобитно је да је турско друштво у почетку своје експанзије било напредније, прогресивније и демократичније од европског феудалног света. Није се оно тек тако ширило баш на штету европског феудалног друштва, већ пре свега због своје супериорности над њим. Крај те почетне експанзије и преимућства турског друштва представља 1571. година и његов пораз у бици код Лепанта.

Следећих стотину и нешто више година оба та света су у егалу, равноправна, све до друге опсаде Беча 1682. године.

Тек после турског пораза код Беча можемо да тврдимо да је турско друштво у назадовању у односу на европско. Али, овим путовањем кроз време већ смо се приближили 1804. години и Првом српском устанку. Ако од тих 120 година, од друге опсаде Беча па до Првог српског устанка, одузмемо 20 година, када је северна Србија била под Хабзбурзима од 1718. па до 1738. године, као и два краћа освајања Србије од њих 1688 – 1690. и 1788 – 1790. године, остаће нам само још само 100 година да смо живели под назадном турском влашћу.

Дакле, за своју економску заосталост, неразвијеност, не можемо пре свега да налазимо оправдање у Турцима, у њиховом владању над нама, већ њен узрок морамо да тражимо, под један, код нас самих. Објективно, разлог свакако лежи и у томе што су се на нашем простору догађали ратни сукоби између Хабзбурга и Османлија, а они сами по себи значе и велика ратна разарања и велика страдања нашег народа. Такође, ти оружани сукоби у којима смо и ми здушно учествовали, проузроковали су и покретљивост, пресељивост нашег народа, те о неком његовом економском просперитету, напретку није могло бити ни говора, јер он подразумева, поред осталог, и сталност, континуитет.

Да закључим, није истина да су се узроци наше економске неразвијености налазили најпре у томе што смо 500 година били под заосталом турском влашћу. Прво, нисмо под њом били 500 година, него око 350 година, и друго, није она увек била заостала власт. Објективно оправдање је свакако у геополитичком положају нашег животног простора, а субјективни разлози су, пре свега, у нама самима. Последњих 200 година, од Карађорђа па до дана данашњег, бар формално сами владамо својом Србијом, па што је нисмо за толико дуг временски период развили, већ смо данас једна од најсиромашнијих земаља Европе.

(Србин.инфо – Алекса Мијаиловић)

Ако Вам се свидео овај текст
можете нас подржати слањем СМС поруке.