Прочитај ми чланак

Министар Веља ће спасити свети храст?

0

sveti hrast(Новости)
Велимир Илић обећао грађанима да ће пронаћи решење да се заобиђе „свето дрво“ код Савинца због којег се данима протестује. Пројектанти кажу да ће проблем бити откуп земљишта.

Само дан након што је у јавности одјекнула изјава министра Велимира Илића да ће храст стар 600 година, који се нашао на траси будућег ауто-пута Београд – Прељина, на Коридору 11, бити пресађен, на Интернету се појавио снимак у коме Илић обећава да ће са пројектантима учинити све да се нађе решење да вишевековно дрво остане на истом месту. И – да ће траса пута бити измењена. Снимак је направљен у недељу по подне, када је министар обишао окупљене грађане у селу Савинац, код Горњег Милановца, који свакодневно обилазе и својим телима бране храст од рушења.

– Министар Илић нам је рекао да уколико стручњаци кажу да је изводљиво да храст остане на свом месту, тако ће и бити. Битно је, нагласио је, да безбедност на будућем путу не буде угрожена – казао нам је Бојан Миловановић из горњомилановачког НВО „Оптимист“, који свакодневно организују посете храсту и протесте за одбрану.

– Провели смо у разговору више од 40 минута и одговарали смо га од идеје пресађивања храста, јер посао много кошта а не гарантује да ће дрво остати у животу. Надам се да смо успели. Уосталом наш снимак говори све. Не одустајемо од наше борбе за храст.

Пројектанти, по сазнању „Новости“, истичу да је технички изводљиво да траса буде измењена, али је питање како ће се решити експропријација. Уколико дође до измештања пута, потребно је откупити нову земљу. А на другим местима на овој деоници радови напредују, а једино се и не решава потез око старог храста.

И раније је из Института за шумарство стизала препорука да би храст требало сачувати као природна реткост не само у Србији, већ и у свету. Запослени у Институту су давали предлог да траке у једном смеру пролазе тридесетак метара изнад, а у другом правцу испод храста, који би тако постао и туристичка атракција.

Став Завода за заштиту природе Србије је да стабло храста у Савинцу треба сачувати, због природних вредности и културолошког значаја будући да је реч о стаблу које је и „запис“. Стабло храста нема статус заштићеног природног добра, јер Завод није добио предлог за стављање под заштиту.