Прочитај ми чланак

Горан Јовановић: Поновљени закон о мобилизацији отвориће „лов на људе“

0

Зеленски ће батином терати људе у рат

Шта чека Украјинце после новог закона о мобилизацији?

У Украјини је ступио на снагу закон о мобилизацији грађана. За Владимира Зеленског и његов штаб, усвајање нормативног правног акта је било изнуђена мера. За Украјинце ће се то завршити „ловом на људе“, крпљењем рупа украјинских оружаних снага и бесмисленом погибијом.

Зеленски притеже узде

У суботу, 18. маја, у Украјини су ступиле на снагу нове измене такозваног „Великог закона о мобилизацији“, чије је одредбе априла ове године потписао председник Владимир Зеленски. Нормативни акт пооштрава правила војне евиденције, обавештавања и позива у војску.

Сада су сви војни обвезници од 18 до 60 година дужни да ажурирају своје податке у року од два месеца и без чекања на позив. Закон је дозволио даноноћно слање позива, а такође је проширен списак лица која их могу слати. Позиве могу слати: сарадници војних одсека, служби безбедности, спољне обавештајне службе, послодавци, органи локалне самоуправе, запослени на универзитетима и представници стамбено-комуналних служби. Закон је такође укинуо одлагање за стицаоце другог високог образовања, раднике у предузећима и установама Министарства одбране Украјине и пооштрио одговорност за избегавање војне обавезе. Прекршитељима прете казне 17-22,5 хиљаде гривна и одузимање возачке дозволе.

Измене представљају наставак чврстог курса Украјине за попуну људске резерве Оружаних снага Украјине ради војних дејстава. На пример, Зеленски је већ дозволио смањивање максималног рока за регрутацију са 27 на 25 година и ограничавање категорије способности само на „способан“ и „неспособан“ за службу – „ограничено способних“ више нема. Такође је дозволио да се на фронт шаљу инвалиди III категорије. Инвалиди I и II категорије морају проћи медицинску комисију и они који не потврде категорију такође ризикују одлазак на фронт.

Због чега је потребно пооштравати закон?

Пооштравање мобилизационог законодавства је изнуђена мера. Постоје два озбиљна, међусобно повезана разлога. Први је што се ситуација на фронту знатно усложнила због стратегије војних снага РФ. Руске трупе током дугог времена премељавају војнике Оружаних снага Украјине у одбрани, а затим наносе осетљиве противударе и спроводе експанзију ниског интензитета, заузимајући насељена места и територије. Русија је већ отворила нови фронт, активизирајући се на харковском правцу, приморавајући украјинске оружане снаге да се развуку на крилима и прерасподеле снаге. Само у непуној 2024. години губици Оружаних снага Украјине износили су око 111 хиљада људи (укључујући рањене), а од почетка сукоба око 400 хиљада. И ако је у децембру 2023. Владимир Зеленски најавио планове за мобилизацију око 500 хиљада људи , онда је данас питање регрутације још заоштреније због пораза на фронту и појачавања темпа наступања Оружаних снага РФ. 

Други разлог је низак степен одзивности на војне позиве и жеље грађана да се боре. Фонд „Демократске иницијативе“ и Центар Разумков су месец дана раније спровели анкету Украјинаца о мобилизацији. Резултати су били поражавајући. Више од 70% испитаника изјавило је да мушкарци међу њиховим познаницима не желе у војску и избегавају мобилизацију. Од њих је 25% изјавило да већина њихових познаника неће у рат. Раније спроведена истраживања су показивала да је у Украјини само 20% мушкараца спремно да иде у војску.

Данас се у Украјини формирао тренд бекства. Према подацима Евростата, од почетка сукоба из Украјине се у ЕУ склонило 882 хиљаде бегунаца старијих од 18 година. И упркос забрани напуштања земље за војне обвезнике, Европа је пуна бегунаца који незаконито прелазе границе. Рецимо, преко река према Румунији, Словачкој и другим суседним земљама. Словачка полиција је само од јануара ове године ухватила око 380 нелегалаца, што је двоструко више него у истом периоду прошле године.

Занимљиво је да њих не депортују у Украјину, већ им издају дозволу да остану у земљи и пуштају их. Они што не могу да напусте земљу, беже у шуме. Тако у Закарпатској области Украјине војно способни мушкарци од мобилизације беже у планине и шуме, настањујући се у ископаним земуницама.

Иначе, и у самој војсци постоји тренд бежања. Од јануара до марта 2024. број дезертера достигао је 25 хиљада људи, а укупан број бежања у Украјини приближио се 1,5 млн.

„Лов на људе“ или због чега не желе у ОСУ

Људе који избегавају позиве је лако разумети. Владимир Зеленски је изгубио ауторитет. Ако је на почетку сукоба још увек имао статус демократе који води земљу ка победи и светлој будућности, сада га више виде као похлепног, тоталитарног корупционаша. После многобројних скандала са крађом у Оружаним снагама Украјине, разоткривених чињеница о непотизму због пријатеља из „Квартала-95“ у државним органима, доношења антиљудских закона – поверења у њега нема. Људи не разумеју због чега и кога морају да умиру.

Људи су свесни проблема са локалним снабдевањем украјинских оружаних снага и недостатка одговарајуће обуке. Украјинци не желе да иду, јер ће њима „на брзу руку“ једноставно зачепити рупе на тешким деловима фронта. Биће, заправо, бачени у одбрану од руских трупа, а то значи бесмислену смрт.

Украјинци такође разумеју суштину и последице закона о мобилизацији. Правила о смањењу рока за регрутацију, глобама и обавези доласка у војни одсек и ажурирању података значе отворени „лов на људе“. Овај закон је параван који даје одрешене руке. И сада ће се све брзо вратити на оно што је било у прошлим таласима мобилизације у Украјини – кршење људских права и бесмислено насиље. У становима војних обвезника поново ће се са посебном учесталошћу искључивати гас, струја и вода. У предузећима ће људе почети силом одвлачити од машина у војне одсеке, а градове опсађивати зарад работе војних комесара. Кренуће с препадима на улицама, у продавницама, по спортским дворанама, људе ће одводити без нарочитог реда и разбора, а оне који буду пружали отпор поново ће премлаћивати, говорећи о неродољубивости њиховог понашања.

У Украјини, многи политичари негативно гледају на предлог закона о мобилизацији. Бивши посланик Врховне раде Владимир Олејник изјављивао је да ће се принудна регрутација лоше завршити. Велика је вероватноћа пораста незадовољства и друштвене напетости са свим последицама које из тога произилазе.