Прочитај ми чланак

Колико ће нас коштати упис у катастар: Електронски шалтер скупљи од обичног

0

Чињеница да од сада грађани документацију и захтеве катастру подносе искључиво онлајн, преко такозваних професионалних корисника - адвоката и геодетских организација - са собом је донела нове трошкове. Јер, сада уз таксу коју плаћамо РГЗ-у, морамо да платимо и услугу адвоката или геодете. А тај износ - није мали.

За сваки промет непокретности – било да се кућа, стан или земљиште продају, поклањају, наслеђују – јавни бележници у року од 24 сата шаљу катастру сву потребну документацију за упис у катастар, који има рок од пет дана да ту промену упише. Грађани у тим ситуацијама не одлазе на шалтер РГЗ.

Сви остали грађани, који на шалтере РГЗ одлазе да би у катастар уписали неуписане станове из откупа, легализовали нелегализоване, уписали недостајући ЈМБГ власника некретнине, подносили жалбе на већ донета решења, регистровали спајање парцела… од сада су прави шалтер заменили оним – електронским.

А, да би дошли до електронског шалтера, потребни су им такозвани професионални корисници – адвокати и геодетске организације.

„Све захтеве које су грађани до сада подносили на шалтерима катастарских служби, од 4. новембра подносиће се искључиво дигитално и то преко професионалних корисника – адвоката и геодетских организација“, огласио се РГЗ скромним саопштењем дан раније – у петак 3. новембра.

Оно што у саопштењу није поменуто је – да ће грађани морати да плате услугу адвоката или геодетске организације.

А, тарифа адвоката је прецизна и предвиђа износ од 24.750 динара за подношење захтева у катастар, без обзира да ли је реч само о једноставној допуни података или компликованијој „папирологији“.

Наравно, у пракси је, како нам потврђују адвокати, могућ договор са странкама, па у случају једноставних процедура и ова тарифа бива нижа.

Оно што је за грађане сигурно, то је да ће имати два трошка – прописане таксе за посао везан за катастар и трошак услуге адвоката или геодетске организације, већ у зависности шта је основ за упис у катастар.

У тренутку настака овог текста на сајту Републичког геодетског завода, на листи професионалних корисника, наведени су контакти тачно 3.406 адвоката и 679 геодетских организација.

Управо то су адресе преко којих ће грађани приступати е-шалтеру катастра, уместо оном правом, за шта су до сада заказивали термине.

Који захтеви иду преко адвоката

„Адвокати путем еШалтера могу поднети следеће захтеве у катастар непокретности: промена имаоца права на непокретности, промена врсте права – конверзија, упис других стварних и облигационих права, предбележба објекта у изградњи. Затим упис хипотеке, брисање хипотеке, упис забележбе, брисање забележби, брисање других стварних и облигационих права. Потом захтев за промену индикација правног лица, захтев за промену индикација физичког лица, захтев за упис ЈМБГ, промена намене земљишта, утврђивање, измена и гашење кућног броја, промена начина коришћења и категорије класе земљишта, као и исправка врсте / имаоца права, исправка личних података, исправка података о хипотеци, исправка података о забележби и другим стварним и облигационим правима“, наводи се на сајту РГЗ.

Према речима адвоката са којима смо разговарали, упис у катастар електронским путем предвиђен је још Законом о поступку уписа у катастар непокретности и водова из 2018. године.

„Наведени закон је предвиђао потпуни прелазак на дигитални систем почев од 31. децембра 2020. године. Услед епидемије ковида 19 то је пролонгирано све до данас“, појашњавају адвокати.

Подношење захтева електронским путем могу да изврше сви адвокати који имају приступ РГЗ еШалтеру.

„То значи да адвокати својим потписима гарантују законитост исправа које се достављају у катастар па самим тим и повећавају сигурност вођења евиденције у катастру непокретности. У том смислу је и основни разлог увођења ове одредбе. Што се тице броја адвоката који имају приступ, тај број се стално повећава јер једини предуслов за приступ представља поседовање валидног електронског сертификата“, појашњавају саговорници портала Н1.

Који захтеви иду преко геодетских организација

Када је реч о геодетским организацијама, оне преко еШалтера могу поднети следеће захтеве у катастар непокретности: спајање парцела, деоба парцеле, реализација пројекта парцелације/препарцелације.

Затим, преко њих иде и поношење захтева за промену података о објекту, промену насталу изградњом и доградњом објекта са променом габарита, као и промену насталу доградњом објекта без промене габарита.

Геодетске организације подносе захтеве и за уклањање објекта или дела објекта, исправку грешке у поступку обнове граница парцеле, исправку атрибутних података о објекту/посебном делу, утврђивање, измену и гашење кућног броја, уређење међе пред судом, промена начина коришћења и категорије класе земљишта.

Овде трошкови већ зависе од посла који ради геодетска организација у конкретном случају.

РГЗ: Нови начин спречава фалсификовање старих докумената

Електронским уписом у катастар, како је наведно у саопштењу РГЗ- „Републички геодетски завод обезбеђује ефикасан упис у катастар, уз проверу исправности докумената од стране професионалних корисника“.

У саопштењу од 3. новембра се наводи да је главна предност за грађане „уштеда времена и енергије, као и решавање свих недоумица у вези са поцесом уписа и остваривања својих права захваљујући стручним саветима професионалних корисника“.

„Оваквим начином уписа у катастар, грађани и њихови изабрани професионални корисници имају могућност да приступе предмету са било које локације без обзира на временске или географске одреднице. Уместо традиционалних 170 шалтера, грађани на располагању имају чак 4.000 дигиталних “шалтера”, доступних 365 дана годишње, седам дана у недељи, 24 сата дневно“, навео је РГЗ.

У РГЗ тврде да нови начин спречава фалсификовање старих докумената „јер се сада исти преносе у дигитални формат, а њихову исправност и валидност проверавају професионални корисници“.

„Дигитални упис у катастар је једини начин да се онемогући манипулација и интервенција на документима и да се заврши са бескрајним путевима папира који долазе и излазе из РГЗ-а. Катастар је новим начином уписа заокружио свој дигитални свет, а својом формом и садржајем сада представља дигиталну стварност која олакшава и унапређује живот грађана Србије“, навео је РГЗ.

Републички геодетски завод ће, како је објављено, одговарати на сва питања и недоумице грађана пристигле путем броја телефона Инфо центра 0700/500-500 и мејла инфо.центар@ргз.гов.рс.

Списак адвоката и геодетских организација, како се истиче, доступни су грађанима на сајту РГЗ, позивом Инфо центра или на истакнутом списку на улазима служби за катастар.