Прочитај ми чланак

ИМА СЕ: Војска даје богатство за одштету

0

vojska srbije

МИНИСТАРСТВО одбране у последњих 15 година платило је више од 22 милијарде динара за штету коју су претрпели војници, цивили и предузећа. Реч је о износима које је војска била принуђена да исплати после тужби којима се од ње тражила накнада штете. Ове парнице, због бројних рупа у војним прописима, али и олаког односа према њима, редом су завршаване пресудама на штету система одбране.

Деценијски негативан салдо, мерен милијардама, који у збиру чини трећину годишњег војног буџета Србије, један је од разлога поновног успостављања Војног правобранилаштва, које је укинуто на таласу реформе система одбране.

Највише новца по основу накнаде материјалне и нематеријалне штете исплаћено је у периоду од 2004. до 2009, када је из војне касе за ову намену издвојено више од 11 милијарди динара. Ови износи последњих година опадају, а за првих шест месеци 2015. издвојено је 448.000.000 динара.

– Исплате нематеријалне штете у највећем броју случајева обухватају досуђене накнаде због повређивања или погибије људи у сукобима од 1991. до 1995. на простору бивше Југославије, као и у рату 1999. године – наводе у Министарству одбране. – Ту су и накнаде штете због претрпљених физичких и душевних болова, страха, као и стреса узрокованог смрћу или тешким инвалидитетом блиске особе, али и повређивања током војне службе.

Војска је дебело исплаћивала и материјалну штету коју су протеклих година направили различити субјекти одбране. Судским пресудама тако су „пребијене“ накнаде за трошкове сахрана, изгубљене зараде због инвалидности, неисплаћене ратне дневнице, оштећења на мобилисаним возилима грађана… На списку правних основа за отварање војне касе су и изгубљени привредни спорови, најчешће због неплаћених рачуна и спорова у вези са војним непокретностима. Пресуђене суме додатно увећавају и затезне камате, трошкови парница и извршења.

– Најчешћи разлози покретања поступка против Министарства одбране односе се на неисплаћене накнаде штете због погибија и рањавања војника, али и због велике грешке система направљене 2005. године. Погрешним тумачењем прописа тада је направљен пропуст због кога је на таласу реформе добио отказ велики број запослених у систему одбране. Они су касније листом савијали табак и на суду добијали пресуде у своју корист. Следовало им је враћање на радна места, али и исплата свих зарада и обештећење.

ВОЗИЛА БЕЗ ОСИГУРАЊА

ВОЈСКА и данас издваја велики новац за одштету по основу саобраћајних прекршаја које су направили аутомобили са војним таблицама. Службена возила нису осигурана, јер је процењено да је то велики издатак за систем одбране. Готово сваки удес у којем учествује ауто са државним грбом постаје предмет судског спора, који у случају кривице, завршава не само накнадом штете, већ и трошковима поступка, пеналима…

(Вечерње Новости)