Прочитај ми чланак

Гури о случају браће Битићи: Нисам забринут, и пре су усвајали те резолуције

0

Бивши командант Жандармерије Горан Радосављевић Гури изјавио је данас да није забринут поводом одлуке Представничког дома Конгреса Сједињених Америчких Држава да по први усвоји резолуцију, којом од Србије захтева да реши случај убиства тројице браће Битићи – Илија, Агрона и Мехмета из 1999. године.

„И раније су усвајали те резолуције. Уморан сам од коментарисања“, рекао је Радосављевић за Радио слободн Европа (РСЕ).

screenshot

У одлуци Представничког дома, измедју осталог, наводи се да Радосављевић који је био командант полицијске јединице Жандармерија у време када су, како се претпоставља, њени припадници починили злочин над браћом Битићи, ради као консултант једне фирме у Београду, а такодје је и високо позиционирани члан владајуће Српске напредне странке (СНС), чији је председник уједно и председник Србије Александар Вучић. Радосављевић за РСЕ, медјутим, одбацује медијске натписе и каже да је само члан СНС, те да не намерава да напусти ту партију.

„Чист сам и немам разлога да се плашим. Никада се нисам плашио“, рекао је Радосављевић и додао да јеспреман да се одазове на сваки позив српског правосуђа.

„Увек сам спреман да се одазовем на позив правосудних органа у Србији. Правосудни органи раде свој посао, ФБИ (Федерални истражни биро САД) је радио свој посао“, рекао је Радосављевић.

Представнички дом Конгреса САД у пуном саставу по први пут је једногласно усвојио резолуцију, којом се од Србије захтева да реши случај убиства тројице браће Битићи – Илија, Агрона и Мехмета.

Резолуцију број 32, коју сада треба да усвоји Сенат, у априлу ове године поново је поднео конгресмен Ли Зелдин из Њујорка, а усвојио ју је Одбор за спољну политику Представничког дома 17. јула, јавио је раније данас „Глас Америке“.

У документу се наводи да од напретка у решавању тог случаја треба да зависи развитак односа Сједињених Држава и Србије. „Неприхватљиво је да ниједна особа никада није проглашена кривом за убиство браће Битићи или било којих других злочина повезаних са њиховом смрћу и да се нико не суочава са оптужбама за те злочине“, наводи се, између осталог, у резолуцији.

Србија би, према резолуцији, решење тог убиства требало да постави као приоритет за истрагу и кривично гоњење оних за које верују да су одговорни за тај злочин. „Влада Србије и њена релевантна министарства и канцеларије, укључујуц́и и Тужилаштво за ратне злочине Србије, требало би да поставе као приоритет истрагу и кривично гоњење званичника за које се верује да су одговорни за те смрти“, указује се у тексту документа.