Прочитај ми чланак

ВИДЕО Шокантни призори из Америке: Ледене кугле падале с неба, најмање 24 мртвих

0

Олује са грмљавином које су захватиле низије југа САД-а и планински масив Озарк убиле су најмање 24 особе у четири савезне државе и уништиле стотине зграда, а метеоролози упозоравају на погоршање времена.

Број погинулих током викенда укључује најмање осам смртних случајева у Аркансасу, седам у Тексасу, четири у Кентакију и два у Оклахоми, према подацима државних хитних служби, преноси Јутарњи лист.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by SRB Journal (@srbjournal)

Гувернер Кентакија Енди Бешир прогласио је ванредно стање рано у понедељак, док је Национална метеоролошка служба објавила да је за делове Џорџије и Јужне Каролине издато упозорење на јаку олују са грмљавином бар до понедељка после подне.

Због невремена је без електричне енергије остало око 300.000 људи у седам савезних држава.

„Била је то тешка ноћ за наше људе“, објавио је гувернер Кентакија на друштвеној мрежи X у понедељак.

Касније је на конференцији за новинаре рекао да су разорне олује погодиле готово целу државу. Званичници су саопштили да је сто државних ауто-путева и путева оштећено у олујама.

Јак град погодио је Тексас, а снимци објављени на друштвеним мрежама сведоче о леденим лоптицама које су муњевитом брзином падале с неба.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by SRB Journal (@srbjournal)

Национална метеоролошка служба упозорила је на додатне олује у долинама Охаја и Тенесија, које доносе јаке ветрове, град, торнада те јаке пљускове који могу изазвати бујичне поплаве.

Најновији екстремни временски услови догодили су се само неколико дана након што је снажан торнадо протутњао градом у Ајови, усмртивши четири особе, а више пијавица погодило је Тексас прошле недеље.

Истовремено метеоролози најављују да ће екстремно високе температуре захватити Тексас, где се очекује и до 49 степени Целзијуса.

У међувремену, САД се припрема за оно што су владини метеоролози назвали потенцијално „ванредном“ сезоном урагана у Атлантику која почиње 1. јуна.