Прочитај ми чланак

Стотине милиона доза mRNA ВАКЦИНА иде на депонију

0

Велика Британија је направила залихе од 650 милиона доза ињекција против ковид-19 током пандемије. Искоришћено је само 142 милиона. Остатак истиче шест до 12 месеци након датума производње, што значи да ће милиони доза завршити као смеће.

Непознато је да ли неке дозе од цифре од 650 милиона тек треба да буду произведене, нити колико је тачно плаћено за сваку дозу, али оно што је јасно је да је велико расипање федералних средстава неизбежно.

На основу процена да је америчка влада платила око 20 долара за сваку дозу Фајзер-ове вакцине против ковид-19, око 15 долара за дозе вакцине Модерне и око 4 долара за сваку дозу вакцине Астра Зенека, претпоставимо просечну цену од 10 долара по дози ињекције против ковид-19.

С обзиром на ову процену, око 5 милијарди долара ће бити потрошено на неискоришћене вакцине. „Да ли ће јавност опростити ово огромно расипање јавних средстава због тога што се то дешавало са добром намером током ванредног стања?“ питао је Дејли Скептик. „То остаје да се види.”

Милијарде долара потрошене у име ковид-19

Поред милиона доза вакцина против ковид-19 чији ће рок употребе да истекне, влада Уједињеног Краљевства је такође отписала милијарде долара новца потрошеног на заштитну опрему, укључујући предмете који нису коришћени пре истека рока трајања и другу опрему за коју се сматра да није погодна за употребу. Још 715,9 милиона долара потрошено је на респираторе, од којих је само 10% стварно коришћено.

Слично складиштење респиратора догодило се и у САД, али је већ у августу 2020. било јасно да је то грешка. „САД имају превише респиратора“, писао је Вашингтон пост 18. августа 2020. године, док је један од медијских наслова објављених само неколико месеци раније, говорио о недостатку респиратора и „очајничкој потреби за респираторима“.

У то време, америчко Министарство здравља и социјалних служби (ХХС) дистрибуирало је 15.057 респиратора, док је 95.713 остало неискоришћено у савезној залихи. Поређења ради, 10.000 респиратора чинило је савезну залиху у априлу 2020. До септембра 2020., ХХС је навео да је национална залиха респиратора достигла максимални капацитет, са близу 120.000 доступних респиратора. Како је Дејли Скептик објаснио:

„Ова груба злоупотреба новца пореских обвезника мора бити испитана у независној истрази и од стране Владе како би се извукле лекције и да би се у будућности применио снажан систем управљања у реалном времену, тако да се чак и залихе купљене на брзину и хитно држе у разумној пропорцији у односу на очекивану потражњу.

Претерана реакција и паника у пролеће 2020. довели су до одлука које су се сада испоставиле као огроман губитак јавног новца. Ако се сматрало да недостаје било чега што би могло бити потребно да се подмире потребе ванредне ситуације, јавна каса је увек била отворена.

У ствари, изгледало је да се та торбица третира више као магична торба за рупу без дна, без икаквих знакова било каквог разборитог надзора примењеног на одлуке о финансирању све док је то служило у сврху доказивања јавности да Влада „нешто ради“ у вези са Ковидом. Резултати те фискалне инконтиненције сада су јасни за све”.

Милиони вакцина против ковид-19 бачени у САД

Потрошени новац на гомилање вакцина против ковид-19 није јединствен за УК. У САД, истрага АБЦ Неwс-а показала је да су милиони ињекција остали неискоришћени јер је потражња за ињекцијама нестала. У разговору са званичницима здравственог одељења у свих 50 држава, открили су да милиони ковид-19 ињекција пропадају, остају неискоришћени или ће истећи у наредним недељама.

Ово укључује:

1,7 милиона доза бачено у Мичигену од децембра 2020
619.000 доза неискоришћених у Колораду
3,6 милиона вакцина у залихама у Калифорнији
Близу 760.000 доза које се сматрају неодрживим, поквареним или истеклим у Орегону
Више од 850.000 доза бачено у Висконсину

„Припремни уговори“ су осигурали претходне куповине вакцине током пандемије

Речено је да се историја понавља и да смо раније видели огроман отпад од залиха вакцина. Пандемије су долазиле и пролазиле широм света вековима, али су у новијој историји биле коришћене као тачке манипулације које су донеле профит корпорацијама, посебно фармацеутским компанијама.

“Можда се сећате да је 2005. године било предвиђено да ће епидемија птичијег грипа убити од 2 милиона до 150 милиона људи, али се испоставило да је то било пренадувано, што ме је навело да напишем књигу „Велика превара птичјег грипа”.”

У то време, Nature Immunology је објавио уводник у којем се наводи да је страх од птичијег грипа подстакао владине званичнике да дају приоритет развоју планова за борбу против пандемије грипа, а СЗО је птичји грип назвала здравственим проблемом број 1.

У годинама које су уследиле, СЗО је потписала споразуме – такозване “припремне уговоре ” – са европским и афричким државама у име заштите људи од будуће глобалне пандемије.

У уговорима је наведено да ће земље куповати вакцине у случају пандемије, али то би било неопходно само ако СЗО прогласи пандемију грипа фазе 6. И GlahoSmithKline (GSK) и Баxтер су именовани у уговорима са британским парламентом, на пример, који је навео да ће фармацеутске компаније испоручити вакцину против пандемијског грипа у Уједињено Краљевство и то је процењено на 155,4 милиона фунти (више од 206 милиона долара) током четири године.

„Нажалост“, приметио је ЦХД, „владини званичници који су потписали уговоре никада нису посумњали да ГСК даје вишемилионске донације СЗО у замену за контролу над одлукама које доводе до неочекиваних прихода ГСК“.

Свињски грип: Да ли се историја понавља?

СЗО је 11. јуна 2009. прогласила свињски грип Х1Н1 за глобалну пандемију грипа фазе 6, иако је изазвао само 144 смртна случаја широм света. Та декларација је ставила припремне уговоре у активно стање, у износу од 18 милијарди долара усмерених на производњу вакцина против Х1Н1, укључујући ГСК-ов Пандемрикс.

Касније је откривено да су научнике који су израдили смернице СЗО у којима се саветује владама да праве залихе лекова за свињски грип платиле фармацеутске компаније које би профитирале од препорука. СЗО је затражила мишљење Комитета за хитне случајеве од Комитета СЗО за ревизију међународних здравствених прописа.

Упутства многих од ових водећих стручњака користила су фармацеутској индустрији, али су њихови идентитети држани у тајности како би се „заштитили од спољних утицаја“. 2010. године, заједничка истрага БМЈ-а и Бироа за истраживачко новинарство открила је забрињавајуће сукобе интереса између кључних чланова панела и фармацеутске индустрије. Према БМЈ:

„Истрага коју је спровео БМЈ/Биро открива систем који се бори да управља инхерентним сукобом између фармацеутске индустрије, СЗО и глобалног јавног здравственог система, који се сви ослањају на исти скуп научних стручњака.

Наша истрага је идентификовала кључне научнике укључене у планирање пандемије СЗО који су имали сукобе интереса, од којих су неки финансирани или су били финансирани од стране фармацеутских фирми које су имале користи од смерница које су они креирали.

Ипак, СЗО никада није јавно обелоданила ове интересе и, упркос поновљеним захтевима БМЈ/Бироа, СЗО није успела да пружи било какве детаље о томе да ли су такви сукоби проглашени од стране релевантних стручњака и шта је, ако је било шта, учињено поводом тога”.

У то време, покојни Пол Флин, посланик лабуриста, рекао је за Гардијан: „Пипци утицаја фармацеутских компанија налазе се на свим нивоима у процесу доношења одлука… дошло је до изобличења приоритета јавних здравствених услуга широм Европе, расипања огромне своте јавног новца и изазивања неоправданог страха“.

У сличном примеру, тужба узбуњивача поднета против произвођача лекова Роцхе наводи да је компанија изнела лажне тврдње и погрешно представила студије, што је довело до тога да америчка влада направи залихе у вредности 1,5 милијарди долара лека против грипа Тамифли (оселтамивир).

У тужби, која је отпечаћена у септембру 2019., наводи се да је Роце преварио америчку владу да направи залихе Тамифијуа док је погрешно представио његову ефикасност. Према адвокатској канцеларији Ланиер са седиштем у Хјустону, која је поднела тужбу каже се:

„Тужба тврди да је шема произвођача лекова укључивала објављивање обмањујућих чланака у којима се лажно наводи да Тамифли смањује компликације, тежину, хоспитализације, смртност и преношење грипа. Компанија је затим користила те чланке да агресивно пласира лек влади за употребу у пандемији”.

Прекомерна употреба ЛЗО доводи до презасићености пандемијским отпадом

Лична заштитна опрема или ЛЗО, купљена током пандемије ковид-19, довела је до још једног проблема – огромне количине медицинског смећа које оптерећује системе управљања отпадом и уништава животну средину. Светска здравствена организација је указала на прекомерну употребу рукавица и „заштитних одела “ током пандемије као на кључну улогу у преобиљу здравственог отпада који се сада види широм света.

Према СЗО, 87.000 тона ЛЗО је акумулирано од марта 2020. до новембра 2021. у циљу борбе против ковид-19. Већина тога је отишла у неповрат. Невиђена кампања убризгавања је такође створила 143.000 тона отпада од шприцева, игала и сигурносних кутија, што представља ризик за људе који живе у заједницама у близини лоше вођених депонија и одлагалишта отпада.

Глобална анализа СЗО о здравственом отпаду због ковид-19 такође је открила да више од 140 милиона комплета за тестове може произвести 2.600 тона неинфективног — углавном пластичног — отпада, док „731.000 литара хемијског отпада (еквивалентно једној трећини олимпијског базена) је испоручена”. У Уједињеном Краљевству, скоро 5 милијарди ЛЗО предмета, у вредности од скоро 3,4 милијарде долара, такође ће бити бачено јер више нису потребни или нису погодни за употребу. Анализа СЗО је приметила:

„Данас 30% здравствених установа (60% у најнеразвијенијим земљама) није опремљено за руковање постојећим отпадом, а камоли додатним оптерећењем отпада услед ковид-19.

Ово потенцијално излаже здравствене раднике повредама од убода игле, опекотинама и патогеним микроорганизмима, а такође утиче на заједнице које живе у близини лоше вођених депонија и локација за одлагање отпада кроз контаминирани ваздух од сагоревања отпада, лош квалитет воде или штеточине које преносе болести.

Маске су проблем за животну средину

Анализа СЗО даје страшну слику еколошког хаоса изазваног масовном прекомерном употребом ЛЗО током пандемије, али чак не узима у обзир још један велики извор отпада — маске. Према наводима Меги Монтгомери, техничком службенику за воду, канализацију и здравље у Одељењу СЗО за животну средину:

„Што се тиче отпада који производи јавност, посебно маски. На пример, 2020. године јавност је бацила 4,5 билиона додатних маски за једнократну употребу, што је довело до 6 милиона тона додатног отпада. Дакле, јавност свакако највише производи отпад. Истовремено, сматрамо да здравствени сектор има заиста важну улогу и да постоји много конкретних ствари које се могу учинити да се смањи непотребна употреба ЛЗО”.

Монтгомери је рекла да се отпад у здравственим установама повећао у просеку три до четири пута током пандемије ковид-19, при чему су неки објекти забележили пораст од 10 пута. „Видели смо да се много инвестиција дешава на страни ППЕ, вакцина, тестирања“, рекла је она. „Ниједна од ових инвестиција није размишљала: ’Како ћемо да се носимо са свим тим отпадом?‘“.

Отпад изазван пандемијом ковид-19 – у облику милијарди долара у неискоришћеним ињекцијама и огромне количине ЛЗО и смећа од ношених маски – сада је нешто са чим ће се свет борити годинама, а вероватно и у наредним деценијама.