Прочитај ми чланак

УКРАЈИНА: Почела свађа око функција

0

julija-timosenko

Нови почетак или почетак (политичког) хаоса? Двосмислена питалица о будућности Украјине нашла је своју потврду у извештајима светских агенција и медија.

Ројтерс поставља питање да ли ће реконструкција политичких структура у Украјини бити успешна, с обзиром да међу челницима опозиције нема консензуса о расподели функција. Слично извештавају и друге агенције. Указују да украјински парламент – Врховна рада – завидним темпом мења законе, смењује досадашње министре и чланове владе. Већ за следећи уторак, 25. фебруар, најављено је представљање новог владиног кабинета. У овом тренутку, међутим, још није познато ко би ту владу требало да води.

Немачки медији су као прву вест пренели да је канцеларка Ангела Меркел телефоном разговарала са Јулијом Тимошенко после њеног пуштања на слободу из затворске болнице, да је пожелела „колегиници” успешан наставак политичке каријере.

Како би та нова каријера могла да изгледа описао је „Шпигл”. Хамбуршки недељник тврди да је Тимошенкова саопштила најближим сарадницима да ће се кандидовати на председничким изборима 25. маја.

Она, међутим, није заједнички председнички кандидат опозиције. Председник украјинског парламента Александар Туршинов, произведен у суботу у прелазног шефа државе, наводно, сада такође планира да се кандидује и преиначи статус у изабраног председника Украјине.

Тим поводом су се појавиле спекулације да Туршинов намерава „да смести” Тимошенкову на положај премијерке. У његовом окружењу се каже да је Тимошенкова зналачки водила владу у периоду када је била премијерка и да би ту функцију требало поново да предузме, с обзиром на економско-политичке изазове са којим је Украјина суочена.

Агенције су у известиле да би именовање нове премијерке ишло у прилог осталим председничким кандидатима – најизгледнији ривал би био одстрањен из изборног надметања за шефа државе. То је сасвим извесно постало јасно и Тимошенковој. „Изненадила сам се када сам чула да сам предложена за премијера. Нико се то није договорио са мном”, рекла је Тимошенкова, а пренео Ројтерс.

Званична Москва би такође била спремна да подржи Тимошенкову као премијерку. „Искусна политичарка би извесно била способна да допринесе смиривању ситуације”, изјавио је јуче утицајни посланик Државне Думе Леонид Слушки агенцији Интерфакс. Он је додао да је Русија спремна и вољна да настави дијалог са Украјином „премда је то после најновијих промена теже него раније”, да би потом упозорио Запад да одустане од покушаја да завади братске народе (Русе и Украјинце).

Председнички кандидат је и Витали Кличко. Бивши боксер, сада један од вођа опозиције, истицао је и истиче од почетка протеста, у новембру 2013., да жели да буде изабран, како сам каже, за првог демократског председника Украјине.

Да забуна буде већа, опозвани председник Виктор Јанукович не признаје законитост одлуке Врховне раде. Истиче да је легално изабрани председник и да одлука посланика у парламенту није била у складу са Уставом који опозиција оспорава, ни са претходним, из 2004. године, који би у складу са договором опозиције и владе из прошле недеље требало поново да ступи на снагу. Јанукович је, штавише, окарактерисао своју смену као „пуч“, известио је Танјуг из Кијева.

Судбина Јануковича, али и његових страначких колега из до јуче владајуће Партије Региона, за сада су неизвесни. То важи и за саму странку Партија региона. Захтев за расправу о изрицању забране рада тој странци, као и (реформисаној) Комунистичкој партији, поднет је парламенту, али је дебата до даљег одложена.

С обзиром да је вршилац дужности главног тужиоца Олег Макхницки обавестио посланике у Кијеву да је покренута истрага против бившег министра Александра Клименка и бившег главног тужиоца Виктора Пшонке – „Предузети су кораци за њихово привођење”, цитирао је Ројтерс из изјаве Макхницког – функционери до јуче владајуће странке се не појављују у јавности. Нема података где се опозвани шеф државе налази, или скрива, како тврди украјинска опозиција. Већина челних функционера из владајуће структуре напустила је престоницу, сасопштио је посланицима у парламенту вршилац дужности министра унутрашњих послова Арсен Аваков. Они који су остали у престоници, и на положајима, придружили су се дојучерашњој опозицији. „Украјина је издана. Сва одговорност за то припада Јануковичу и његовим најближим сарадницима”, наводи се у јучерашњем саопштењу Партије региона, а пренела је агенција АФП.

Већина функционера до јуче владајуће странке која је напустила Кијев нашла је уточиште на истоку и на југу Украјине, међу становништвом које се претежно сврстава у руску етничку групу и није наклоњено опозицији, известиле су агенције. Слично произилази из информација службе украјинске државне безбедности које је Аваков проследио јавности.

На Истоку и на југу земље, ситуација је другачија. Тамошњи политички лидери су, према извештајима агенција, оспорили право парламента да опозове председника. У Севастопољу, на Криму, припремане су масовне демонстрације – против организатора и учесника државног преврата.

Сличне, навиодно спонтане демонстрације организоване су и на западу земље, наклоњеном новој власти. Локални медији су известили да је у минула три дана срушено најмање 40 споменика Лењину, али и обележја у част личности које су сматране – русофилима.

Не чуди, дакле, да уз западне медије и украјинска средства информисања све енергичније указују на опасност парчања велике европске државе у два, или можда у три дела. На Криму, примера ради, који је тек 1955. године, на захтев тадашњег генералног секретара Комунистичке партије СССР-а Никите Хрушчова, припојен Украјини покренута је иницијатива за враћање „широке аутономије” региона.

Британија Москви: Не интервенишите у Украјини

Званични Лондон упозорио је јуче Москву да не интервенише у „комплексној” украјинској кризи, додавши да британска влада жели да да свој допринос међународном економском пакету чији је циљ да се ублажи „очајнички тешка” ситуација у којој се налази украјинска привреда.

Британски шеф дипломатије Вилијам Хејг је у изјави за Би-Би-Си навео да је његова влада у сталном контакту са руском владом како би покушала да увери Москву да не мора да је брину блискије везе између Украјине и Европске уније, пренео је Ројтерс.„Уколико буде осмишљен економски пакет, биће важно да Русија не учини ништа што би могло да угрози примену тог пакета и да сарађује и подржава те мере”, рекао је Хејг.

(Танјуг, Политика)