Прочитај ми чланак

Руска војска гази све пред собом: Укра­ји­на је на пра­гу гу­бит­ка Ав­де­јев­ке

0

Ру­си су осва­ја­њем огром­ног бр­да от­па­да у кок­са­ри овла­да­ли стра­те­шком ко­том с ко­је мо­гу да кон­тро­ли­шу до­пре­ма­ње вој­них ре­зер­ви гра­ду из ко­јег се осам го­ди­на ра­ке­ти­ра До­њецк.

Ру­ска вој­ска је на­пра­ви­ла ве­ли­ки про­дор код Ав­де­јев­ке, осво­јив­ши огром­но бр­до от­па­да у зо­ни кок­са­ре, ко­ја се на­ла­зи у ин­ду­стриј­ској зо­ни овог гра­да. На тој ви­со­кој ко­ти по­ста­вље­на је ру­ска за­ста­ва, као и за­ста­ва 114. мо­то­ри­зо­ва­не бри­га­де. На овом огром­ном скла­ди­шту от­па­да, ко­је се про­сти­ре на ви­ше од по­ло­ви­не ин­ду­стриј­ске зо­не Ав­де­јев­ке, укра­јин­ске сна­ге су има­ле де­се­так упо­ри­шта. С овог бр­да у кок­са­ри мо­гу­ће је кон­тро­ли­са­ти пу­те­ве снаб­де­ва­ња ору­жа­них сна­га Укра­ји­не ка гра­ду, што тре­нут­ну си­ту­а­ци­ју на овом фрон­ту чи­ни упо­ре­ди­вом с осва­ја­њем Бах­му­та (Ар­тје­мов­ска) и Ма­ри­у­по­ља.

Пре­ма укра­јин­ским из­во­ри­ма, у гра­ду се на­ла­зи око хи­ља­ду ста­нов­ни­ка и ра­ди се на њи­хо­вој ева­ку­а­ци­ји. Пре­у­зи­ма­ње Ав­де­јев­ке је од из­у­зет­ног зна­ча­ја за ста­нов­ни­ке До­њец­ка, јер је она до­бро утвр­ђен град из ко­јег је од 2014. го­ди­не не­пре­ста­но га­ђа­на те­ри­то­ри­ја До­њец­ка.

Ру­ски вој­ни ре­пор­те­ри го­во­ре о пла­ну да се бло­ки­ра­ју тран­спорт­не ру­те за до­пре­ма­ње на­о­ру­жа­ња и вој­ске и да се град на тај на­чин изо­лу­је и при­мо­ра на пре­да­ју. Ру­си­ма се не жу­ри у пот­пу­ном пре­у­зи­ма­њу овог гра­да, не­го иду на ис­цр­пљи­ва­ње укра­јин­ских сна­га. У офан­зи­ви су и на се­ве­ру, не­да­ле­ко од Ку­пјан­ска, по­ку­ша­ва­ју­ћи да осво­је ва­жно же­ле­знич­ко чво­ри­ште, ко­јим та­ко­ђе сти­жу ре­зер­ве за укра­јин­ске сна­ге у Ав­де­јев­ки.

Укра­јин­ски из­во­ри твр­де да ру­ска вој­ска тр­пи ве­ли­ке гу­бит­ке, али да на­ста­вља на­па­де на свим прав­ци­ма, као и да се не осе­ћа ма­њак ру­ских ре­зер­ви ни­ти сла­би ин­тен­зи­тет на­па­да. На­вод­но су ру­ске сна­ге сма­њи­ле упо­тре­бу ар­ти­ље­ри­је и све су ин­тен­зив­ни­ји на­па­ди пе­ша­ди­је, ко­ји се од­ви­ја­ју у та­ла­си­ма.

У До­њец­ку, у ко­ман­ди „Ис­ток”, ју­че је бо­ра­вио и ми­ни­стар од­бра­не Сер­геј Шој­гу, ко­ји је ре­као да су на овом де­лу ра­ти­шта то­ком про­те­кле три до че­ти­ри не­де­ље број­ни укра­јин­ски вој­ни­ци за­ро­бље­ни или су се пре­да­ли и да је бор­бе­ни мо­рал у укра­јин­ској вој­сци ве­о­ма лош.

Ипак, за­да­так обез­бе­ђи­ва­ња ру­ског при­су­ства на овој ко­ти при­лич­но је зах­те­ван. Ауто­ри јед­ног ана­ли­тич­ког ка­на­ла на „Те­ле­гра­му” пи­шу да је­ди­ни пут ка вр­ху пла­ни­не от­па­да во­ди са ју­го­за­па­да и да по ње­му деј­ству­ју укра­јин­ске сна­ге. Са се­вер­не стра­не по­сто­ји са­мо лош се­о­ски пут, ко­јим је по сло­же­ним вре­мен­ским при­ли­ка­ма мо­гу­ће по­пе­ти се са­мо пе­ши­це.

Иако са­ми ру­ски из­во­ри твр­де да је пре­ра­но го­во­ри­ти о да­љем то­ку бит­ке за Ав­де­јев­ку, бив­ши са­вет­ник ка­би­не­та укра­јин­ског пред­сед­ни­ка Алек­сеј Аре­сто­вич прог­но­зи­ра да ће Укра­ји­на с ве­ли­ком ве­ро­ват­но­ћом из­гу­би­ти овај град. Ре­као је да у Укра­ји­ни по­сто­ји ар­хе­тип пре­ма ко­јем се, кад се ру­ске сна­ге не­где кон­цен­три­шу, „ми ки­ко­ће­мо ка­ко ће­мо их по­бе­ди­ти и да они тр­пе огром­не гу­бит­ке – али се увек за­вр­ши на исти на­чин”.

„Овај шок и пре­су­да, ка­да Ав­де­јев­ка бу­де оте­та, ако бу­де узе­та, а ми­слим да хо­ће, на­жа­лост – то не­ће би­ти пре­су­да Укра­ји­ни. То ће би­ти ка­зна си­сте­му, ко­ји, пре­ма истом прин­ци­пу, гу­би сед­ми град за­ре­дом”, до­дао је Аре­сто­вич, за ко­га се го­во­ри да се кри­ти­ком вла­сти при­пре­ма за из­бо­ре.

То­ком овог ме­се­ца он је по­ли­тич­ко, али не и вој­но ру­ко­вод­ство оштро по­чео да кри­ти­ку­је да др­жа­ву во­ди у ка­та­стро­фу по­гре­шним по­те­зи­ма на спољ­ном пла­ну и ло­шим од­лу­ка­ма на фрон­ту.

Још је­дан кри­ти­чар Укра­ји­не, Илон Маск, усред ру­ске офан­зи­ве на Ав­де­јев­ку из­нео је сво­ју но­ву ини­ци­ја­ти­ву за по­сти­за­ње ми­ра. Упо­зо­ра­ва­ју­ћи на сво­јој дру­штве­ној мре­жи „Икс” да се свет због не­ра­зум­них од­лу­ка кре­ће ка тре­ћем свет­ском ра­ту, Маск је по­звао на при­мир­је из­ме­ђу Укра­ји­не и Ру­си­је, на­зи­ва­ју­ћи две зе­мље „јед­ном по­ро­ди­цом”.

„Ми­слим да тре­ба да пре­ста­не­мо бе­сми­сле­но да жр­тву­је­мо укра­јин­ску омла­ди­ну у ро­во­ви­ма. За­кљу­чи­мо при­мир­је и за­поч­ни­мо про­цес нор­ма­ли­за­ци­је од­но­са са Ру­си­јом”, ре­као је Маск на кон­фе­рен­ци­ји и на­гла­сио да су Ру­си и Укра­јин­ци ро­ђа­ци и да су ду­ги низ го­ди­на би­ли у ис­тој др­жа­ви.

„Да­кле, без об­зи­ра на то шта не­ко по­ку­ша­ва да ка­же, они ни­су при­род­ни про­тив­ни­ци. Кив­ни су, али су бу­квал­но јед­на по­ро­ди­ца. И ми­слим да их ми на за­па­ду на не­ки на­чин те­ра­мо да уби­ја­ју сво­је си­но­ве. Чи­ни ми се да је по­гре­шно то што ра­ди­мо”, ре­као је ми­ли­јар­дер.

Али ње­го­ве ре­чи у Укра­ји­ни, за­бри­ну­тој за на­ста­вак вој­не и фи­нан­сиј­ске по­мо­ћи са­ве­зни­ка, већ су иза­зва­ле ре­волт. Са­вет­ник Зе­лен­ског Ми­ха­ил По­до­љак упо­зо­рио је да би од­би­ја­ње по­др­шке Укра­ји­ни би­ло ка­та­стро­фал­на гре­шка и да то не би окон­ча­ло рат, не­го до­ве­ло до на­глог по­ра­ста су­ко­ба ши­ром све­та.