• Почетна
  • СВЕТ
  • Русија испоручила Сирији системе “Панцир-С1″ за обарање НАТО авиона
Прочитај ми чланак

Русија испоручила Сирији системе “Панцир-С1″ за обарање НАТО авиона

0

pancir_s1

Русија је у петак позвала САД на војну сарадњу како не би дошло до „ненамерних последица“, пошто ће Русија спроводити поморске вежбе недалеко од обале Сирије.

Истовремено, амерички званичници сматрају да Москва прикупља снаге како би заштитила председника Башара ел Асада.

САД користе сиријски ваздушни простор за кампању против Исламске државе, а руско присуство повећава шансе да ће ове две суперсиле да се сусретну на бојном пољу.

И Москва и Вашингтон тврде да је њихов непријатељ Исламска држава, чији борци држе под контролом већи део Сирије и Ирака. Ипак, Русија подржава владу Асада, док САД желе да је уклоне тврдећи да она само погоршава ситуацију.

Амерички званичници ових дана наводе да се уочава већи број руских снага и руске опреме.

Председник САД, Барак Обама, рекао је да то неће променити америчку стратегију према борцима Исламске државе, која подразумева ваздушне нападе у Сирији, али да ће поручити Русији да је њена стратегија осуђена на пропаст и да није вредна ризика.

У најновијим извештајима се наводи да Москва шаље напредне СА-22 антиавионске пројектиле у Сирију. Системом би управљала руска, а не сиријска војска, навели су званичници.

Амерички званичници су такође рекли да верују да се око 200 чланова руских маринаца налази у авио-бази близу града Латакија у Сирији и да се њихов број повећао протеклих дана.
Сматра се да ове снаге припремају авио-базу за употребу.

Либански извори наводе да је бар неколико руских војника укључено у борбене операције с циљем подршке Асадових снага. Москва није коментарисала ове наводе.

Обама је рекао да Русија треба да почне да користи дипломатију, а не силу у суочавању са борцима Исламске државе.

Руски министар спољних послова, Сергеј Лавров, рекао је на новинској конференцији у Москви да Русија шаље опрему која ће помоћи Асаду да се избори са Исламском државом. Он је рекао да руски војници у Сирији као главни циљ имају да науче сиријске војнике како да користе опрему коју су добили.

Руске поморске вежбе у источном Медитерану су већ дуго планиране и у складу су са међународним законом, рекао је он. Сиријска влада је одобрила вежбе које ће се одржати недалеко од обале Сирије од 8. септембра до 7. октобра.

Лавров је искритиковао Вашингтон што су директне војне комуникације између Русије и НАТО-а одсечене након кризе у Украјини прошле године. Он је додао да су те комуникације „важне за избегавање нежељених и ненамерних инцидената“.

Амерички званичници тврде да немају појма какве намере Москва има по питању Сирије. Сматра се да Москва, која је савезник Дамаска још од времена Хладног рата, као стратешки циљ има одбрану своје једине медитеранске поморске базе која се налази у граду Тартус на обали Сирије.

У рату у Сирији је до сада страдало 250.000 људи, а скоро половина од 23 милиона Сиријаца је напустила своје домове. Многи од њих су отпутовали у европске државе, стварајући избегличку кризу.

Западни званичници кажу да је слање антиавионских пројектила попут СА-22 (у Русији познатих као Панцир-С1) потврда да помагање сиријским војницима није једини циљ Русије, пошто борци Исламске државе и други побуњеници не поседују авионе.

Наводи се да ово није први пут да је Москва Сирији послала СА-22 системе и да су они већ били послати 2013. године, али да су овога пута напреднији.

Француски министар спољних послова, Лорен Фабијус, рекао је да је прерано да се закључи који су мотиви Русије у Сирији, али и да „доливање уља на ватру“ неће помоћи у разрешењу конфликта.

Дипломате у Москви су задовољне што Запад верује да Русија нагомилава војску у Сирији, пошто рачунају на то да ће им то дати погодности у мировним преговорима.

Западне и арапске државе подржавају захтеве сиријске опозиције по којима Асад мора да напусти власт без поговора. Асад одбија да то учини и сви дипломатски напори до сада су пали у воду.

Међутим, Велика Британија је недавно изјавила да ће прихватити да Асад остане на свом положају одређено време, ако помогне да се разреши конфликт.

Француска је у понедељак изјавила да он мора напустити власт „кад-тад“. Аустрија тврди да Асад треба да учествује у борби против Исламске државе, док Шпанија тврди да су потребни преговори с њим како би се окончао рат.

(Wебтрибуне.рс)