• Почетна
  • СВЕТ
  • Расмусен: Путин спроводи „шпијунску заверу“ да сачува зависност Европе од руских енергената
Прочитај ми чланак

Расмусен: Путин спроводи „шпијунску заверу“ да сачува зависност Европе од руских енергената

0

nato-jaca-odnose-s-ukrajinom-salju-se-dodatne-snage-na-prostor-istocne-europe-suspendirani-svi-odnosi-s-rusijom-rasmussen-nema-naznaka-da-se-ruske-snage-povlace_2783_1834

Руски агенти тајно сарађују са еколошким активистима како би зауставили операције Хидрауличког фрактурисања (тј. фракинга, метода добијања нафте који је са ратом њених цена постао исплатив) у Великој Британији и остатку Европе- упозорио је у четвртак шеф НАТО савеза Андерс Фог Расмусен.

Према његовим речима, Путинова влада се “активно ангажује” са еколошким групацијама и активистима који организују протесте, у добро испланираној операцији која за циљ има да Европу одржи зависном од увоза енергената из Русије, преноси „Дејли мејл“.

Расмусен притом тврди да је Путинова влада покренула и веома широку кампању дезинформација, како би поткопала напоре за ескплоатацију алтернативних извора енергије, као што је гас добијен хидрауличим фрактурисањем.

Иницијативе за почетак фракинга у великој Британији су, наиме, обустављене након упорне кампање еколога, која је у јавнсоти изазвала бојазни у погледу последица ове технике.

Говорећи пред спољнополитичким трустом мозгова Четам хаус у Лондону,

Расмусен је тим поводом изјавио да је контактирао са савезницима који могу да потврде извештаје да је Русија, у оквиру својих разгранатих операција скупљања инфорамција и ширења дезинфромација, “Активно ангажована са такозваним невладиним организацијама – еколошким организацијама које раде против добијања гаса поступком фракинга – како би одржала зависност Европе од увоза гаса из Русије. То је моје тумачење.- рекао је Расмусен, одбијајући да да икакве детаљније инфорамције.

Према Расмусеновим речима, сигурно снабдевање енергијом је од “примарног значаја” и захтева од Европе да развија разноврсне изворе снабдевања, а такође и да побољша функционисање евроспког тржишта енергије, како ни један снабдевач не би могао да уцењује ни једну земљу.

Британија располаже значајним резервама гаса, али оне су заробљене у стенама, на дубини од више стотина метара, и могу се извући самао ако се ове стене разбију уз помоћ воде и хемикалија. Противници оваквог начина добијања гаса тврде да то носи знатан еколошки ризик – од изазивања земљотреса, загађивања воде, упропаштавања природе и урушавања кућа. С тим се слаже и руски нафтни гигант “Газпром”, кој је саопштио да фракинг носи “значајне еколошке ризике” од којих је најважнији загађење пијаће воде.

На питање шта мисли о Расмусеновој тврдњи, портпарол еклолошке организације “Гринпис” је одговорио: “Тврдња да смо Путинове марионете толико је апсурдна, да човек мора да се упита шта пуше они тамо у главном штаву НАТО. Расмусен би мање требало да сања о теопријама завере, и да уместо тога размотри чињенице. Гас добијен фракингом био би скупљо до увоза из Русије, задовољио би само мали до европских потреба и не би потрајао ни наредних 10 година.“

Ендрју Пендлтон, представник еколошке организација “Пријатељи земље”, реаговао је једнако саракстично: “Важи, Руси мора да су забринути и због нашег огромног потенцијала енергије ветра и сунчеве енергије, а можда су се инфилтрирали и у британску владу,“ каже он.

(Дејли мејл-Блиц)