Прочитај ми чланак

Оксфордски универзитет: Ивермектин смањује репликацију Sars-CoV-2 вируса!

0

“Откривен крајем 1970-их, пионирски лек ивермектин, дихидро дериват авермектина – пореклом само из једног микроорганизма изолованог на Институту Китасато у Токију у Јапану – имао је неизмерно благотворан утицај на побољшање живота и благостања милијарди људи широм света”.

Горе наведени цитат потиче из рада из 2011. објављеног у Зборнику радова Јапанске академије, Серија Б Физичке и биолошке науке. Доступан је преко Националне медицинске библиотеке и објашњава како се дуги низ година ивермектин користио за превазилажење неколико људских болести код милијарди људи. Говоримо о квалитету и дозирању ивермектина за људску употребу, а не о ветеринарској верзији.

Дуго се користио као лек против паразита чије је откриће 2015. добило Нобелову награду за свој утицај у ослобађању великих делова планете од паразитских болести дистрибуцијом више од 3,7 милијарди доза у оквиру кампања за јавно здравље од 1987. године. Од 2012. године, бројне ин-витро и ин-виво студије почеле су да пријављују високо моћне антивирусне ефекте ивермектина на различите врсте вируса, укључујући Sars-CoV-2.

Према Универзитету у Оксфорду, који тренутно истражује третмане попут ивермектина и његове способности да смањи озбиљне болести и озбиљност симптома КОВИД-19, „Ивермектин је сигуран, антипаразитни лек широког спектра који се увелико користи у свету за лечење паразитских инфекција”.

“Са познатим антивирусним својствима, показало се да ивермектин у лабораторијским студијама смањује репликацију Sars-CoV-2. Мале пилот студије показују да рана примена ивермектина може смањити вирусно оптерећење и трајање симптома код неких пацијената са благим КОВИД-19. Иако се ивермектин у неким земљама рутински користи за лечење КОВИД-19, мало је доказа из великих рандомизираних контролисаних испитивања која показују да може убрзати опоравак од болести или смањити пријем у болницу”. – Универзитет у Оксфорду.

Смањење репликације вируса у суштини значи да инфекција неће трајати све док се вирус не може тако лако ширити по телу, омогућавајући имуном систему да ефикасније избаци вирус. Овај потенцијал је оно што је заинтересовало људе да користе ивермектин за почетак.

ФДА није одобрила ивермектин за лечење или превенцију KОВИД-19 код људи, а ни код животиња. Према ФДА, није се показало да је ивермектин сигуран или ефикасан за KОВИД.

Као што многи већ знају, ивермектин је у последње време прилично контроверзна тема. Многи лекари и научници подржали су његову употребу и одобрен је за лечење KОВИД-а у више земаља. С обзиром на то, савезне здравствене регулаторне агенције у САД-у и даље тврде да то може бити опасно и да нема никаквих доказа да би могло бити од помоћи у лечењу KОВИД-а. Ова тврдња је, међутим, жестоко оспоравана.

На пример, према раду објављеном у American Journal of Therapeutics,

“Мета-анализе засноване на 18 рандомизованих контролисаних испитивања лечења ивермектином код KОВИД-19 откриле су велика, статистички значајна смањења морталитета, смањења времена до клиничког опоравка и времена до уклањања вируса. Штавише, резултати бројних контролисаних профилактичких испитивања извештавају о значајно смањеном ризику од добијања KОВИД-19 уз редовну употребу ивермектина. Коначно, многи примери кампања дистрибуције ивермектина који доводе до брзог смањења морбидитета и морталитета у читавој популацији указују на то да је идентификован орални лек ефикасан у свим фазама KОВИД-19”.

Ево доброг сажетка науке која се појавила у вези са ивермектином и KОВИД-ом. Саставила га је Канадска алијанса COVID Care, група од више од стотину канадских лекара, научника и академика.

Насупрот томе, ево странице са информацијама зашто не би требало да користите ивермектин за лечење или превенцију KОВИД-а.

Научници, организације и лекари који подржавају ивермектин означени су као теоретичари завере који шире лажне информације. Жалосно је што је дозвољено да се одржи врло мало смисленог дијалога око ивермектина. Уместо тога, видели смо подсмех и лажне информације које се шире на мутну перцепцију јавности.

Управо због тога видимо толико људи поларизованих у својим уверењима који нису у стању да воде уљудне разговоре са онима који се с њима не слажу. Не успевамо да тражимо и разумемо зашто је неко ко дели другачије уверење од нас дошао до закључка који има.

Није потребно ни спомињати да не помаже то што су Фацебоок-ове алатке за проверу чињеница – фактчекери – и друге друштвене мреже уклониле и ставиле ознаке упозорења на више од 100 милиона текстова и других садражаја током ове пандемије. Много науке је нажалост ухваћено у ову мрежу цензуре.