Прочитај ми чланак

ЛИБИЈА: Ко је времешни генерал који жели да постане НОВИ ГАДАФИ?

0

У хаосу који влада у Либији након смрти Муамера Гадафија, један човек се истиче као његов потенцијални наследник.

Када је генерал Хафтар Калифа, искусни командант одлетео у Тунис у септембру на разговоре са тамошњим председником, са собом је повео маскиране трупе наоружане аутоматским оружјем и лансерима граната. Он је желео да Тунису, који има улогу медијатора између либијских фракција, демонстрира своју моћ.

Foto: CC BY 2.0 / Wikipedia

Међутим, искусни ратник жели да се немири у његовој земљи окончају, да војне победе његове Либијске националне армије (ЛНА) претвори у цивилну моћ.

Његова жеља се огледа и у томе да се састајао са министрима и председницима и у Италији и Француској.

Хафтар се представља као особа која може да доведе стабилност у Либију након година сукоба, ослобађајуц́и државу припадника нафтне организације ОПЕЦ-а од милитаната.

Неки од оних који су радили са њим га описју као особу која ствара поделе и као војника који има мало времена за политику и који би могао да покуша да поново уведе ауторитарну владавину у земљу. Многи се плаше да би он довео до још више насиља у земљи.

Бивши савезник Муамера Гадафија Хафтар (75) вратио се у Либију пре седам година из САД, како би се придружио револуцији коју је подржао НАТО, а којом је окончана владавина Гадафија дуга четири деценије.

Након дуге војне кампање у либијском другом највећем граду Бенгазију, обећао је да ће ослободити престоницу Триполи, која је одвојена од истока земље још од 2014. године.

Избори, за које УН кажу да би могли бити организовани до краја ове године упркос великим препрекама, можда му донесу жељену моћ.

Хафтар изгледа да се спрема да ту моћ и обезбеди. ЛНА, рекао је прошлог месеца, има „спавац́е ц́елије“ које би могла да активира како би преузела потпуну контролу над Либијом, а њен приоритет је да нађе политичко решење за избегавање крвопролиц́а.

– Међутим, наше стрпљење има границе – рекао је он у једном интервјуу у француском магазину „Јеуне Африqуе“ (Млада Африка). Ипак он је рекао да Либија није „зрела за демократију“.

Мохамед Бизије, Хафтаров бивши саветник сматра да он жели „апсолутну моћ“.

– Он жели да уђе у једну од великих палата у Триполију и да влада Либијом – то је све – рекао је он.

Хафтар је био са Гадафијем када је овај преузео моћ од краља Идриса 1969. године.

Оставио га да труне као ратни заробљеник

Међутим, Гадафи га се одрекао у време рата са Чадом. Када су Хафтара и још неке војнике заробиле власти Чада као ратне заробљенике, Гадафи није желео да их тражи назад. Уместо тога, њима је помогла Америка која их је одвела у тадашњи Заир. Након тога је живео у Америци.

Према неким извештајима, Гадафи се можда плашио да ће Хафтара у Либији славити као ратног хероја и да ће представљати опасност по њега.

Након руђења Гадафија са власти, а затим и његовог убиства, Хафтар је дуго био „испод радара“, све до фебруара 2014. године, када је покренуо „Операцију Достојанство“ у Бенгазију где се борио против милитаната које је кривио за серију напада у том граду, али и наоружане алијансе која је преузела контролу над Триполијем.

Међународно признати парламент се преселио у источну Либију и поставио Хафтара за шефа војске 2015. године, али је тек почетком 2016. године, услед извештаја о подршци страних држава, Хафтар почео да добија надмоц́ у својој кампањи у Бенгазију.

Хафтар је одбацио прелазну Владу националног споразума (ГНА), коју су подржале УН, основану у Триполију 2016. године, док су се бориле у Бенгазију.

До 2017. године у свету је постајао све препознатљивији.

У јануару се возио руским носачем авиона по Медитерану, а у јулу, две недеље након што је прогалсио победу у Бенгазију, угостио га је француски председник Емануел Макрон. Високи званичници са Запада су почели редовно да га посећују у његовој бази Раџма близу Бенгазија.

Међутим, у Бенгазију, као и у већем делу Либије, сукоби и даље трају. Да ли ће Хафтар истрајати у својој намери, остаје да се види.