• Почетна
  • СВЕТ
  • ИСТЕРИВАЧ ЂАВОЛА ИЗ ЏИХАДИСТА: Овако Рамзан Кадиров лечи залуделе исламисте
Прочитај ми чланак

ИСТЕРИВАЧ ЂАВОЛА ИЗ ЏИХАДИСТА: Овако Рамзан Кадиров лечи залуделе исламисте

0

kadirov

Чеченски лидер је у свом нимало стидљивом маниру, недавно понудио да силом и идејама води борбу Русије против Исламске државе. Рат против Исламске државе за њега је пресудан из два разлога. Пре свега, борба против самопроглашеног калифата му поново даје прилику да покаже своју лојалност Владимиру Путину. Кадиров је навео да је у циљу борбе са исламским милитантима на Блиском истоку спремна да пошаље чеченске батаљоне, који би по њему остварили брзу и одлучну победу.

На овај начин, Кадиров, који је одавно постао једна од водећих фигура у унутрашњој политици Русије, показује жељу да има улогу и у руској спољној политици. Али, борба против Исламске државе је за Кадирова такође и унутрашње питање, док настоји да одржи стабилност у Чеченији и консолидује своју власт, јер је Исламска држава прогласила да је спремна да изведе устанак и „ослободи“ Чеченију и од Русије и Кадирова. Исламисти су понудили и 5 милиона долара за Кадировљеву главу, а за главе његових дванаест најближих сарадника 25 милиона долара.

Не постоје тачни подаци колико Чечена симпатише Исламску државу, колико их је отишло на Блиски исток да се тамо бори, а колико њих се вратило. Процене су се кретале и до 7.000 мада је Кадиров 15. новембра саопштио да је број Чечена 480, од којих је 200 убијено, а 47 зажалило због своје одлуке и вратило се.

Кадиров је 2014. рекао да се“терористи не могу излечити, већ само могу бити уништени“, али у последње време његов приступ је прагматичнији. Регруте Исламске државе он назива “шејтанима” тј. ђаволима, а ако су ђаволи опсели неке особе или места, треба да буду истерани. Кадиров изгледа фаворизује истеривање ђавола под покровитељством државе, и као превенцију или лека, он и исламски свештеници држе састанке са породицама и рођацима оних појединаца који су се показали заинтересовани за одлазак на Блиски исток, оних који регрутују младе Чечене, и оних који су покушали и нису успели да се придруже Исламској држави.
Симпатизере ИСИЛ он назива „изгубљеним душама“ и позива их да се покају. Он апелује на породице Чечена који су напустили или планирају да напусте Русију, а стално их подсећа да има одговорност за своје синове и млађу браћу. Ово није нова тактика. У последњој деценији, породице људи који су се придружили исламистима су биле на мети, а некима су чак и куће уништене. Ове казнене акције чеченских власти представљају јасно кршење руског устава и предмет су оправданих критика активиста за људска права, али оне имају подршку већине чеченске јавности, која је поносна што је њихова република место у коме влада ред.

Током мог последњег путовања у главни град Чеченије, Грозни, приметио сам да мој возач није увек закључавао возило а понекад није затварао прозоре. Кад сам показао изненађење, он је једноставно рекао, „Аутомобили се више овде не краду, то би била срамота за цео клан; тако је овде код нас.“ Јасно је да мој возач није једини Чечен који овако мисли.

Крајем октобра, група од седамнаест до двадесет Чечена који су наводно планирали да иду на Блиски исток је била заточена у Москви. Младићи су онда доведени у Грозни, пред Кадирова,а тај сусрет је емитован на националним телевизијским каналима. Чеченски лидер их није нападао, већ је настојао да им објасни да греше. Његов често понављани аргумент је да се Исламска држава бори против муслимана а да је заправо финансирају стране западне специјалне службе. Међутим, једна од његових изјава заслужује посебну пажњу: „Зашто се борити за неки непознати ентитет када још увек има толико тога да се уради у Чеченији“.

Кадиров је уверен да потенцијални џихадисти на крају могу бити “ враћени на прави пут“. То је очигледно одустајање од његовог претходног става да се „терористи не могу излечити“ и он сада покушава да рехабилитује бивше борце исламске државе, а да неке намами да раде с њим. Ово подсећа на Путинову тактику када је он кренуо да сарађује са некима од чеченских сепаратиста а изнад свега са кланом Кадирова.
Напори Рамзана Кадирова да заустави регрутовање муслимана за Исламску државу могу ојачати његову позицију у остатку муслиманске заједнице у Русији. Наравно, искуство Чеченије се не може директно применити у другим републикама на Северном Кавказу, у области Волге или другим регионима Русије. Међутим, Кадировљев нови приступ борби против Исламске државе, односно рад са рођацима и пријатељима и пружање помоћи повратницима, заслужује посебну пажњу, јер постоје знаци да неки руски муслимани и даље желе да се придруже екстремистима широм света.

(Аутор: Алексеј Малашенко/Carnegie.ru – приредио М. Ђорђевић)

Извор: Курир