Прочитај ми чланак

ИСЛАМИСТИ ДИЖУ ЕВРОПУ У ВАЗДУХ: Јуче Брисел, данас Истанбул, сутра…

0

Београд -- Терористички напад на у Истанбулу није могао да дође у горе време за Турску, а свет мора да се забрине због тога што је поново аеродром нападнут.

ranjena devojcica terorizamСве се догодило у моменту када турска економија почиње да се опоравља од удара који су се десили после претходних напада у Анкари И Истанбулу, али и када ствари крећу да иду на боље у међународним односима у светлу помирења са Русијом и Израелом, те наставком евроинтеграција.

Власти сумњају да су за напад у ком је страдало 36, а повређено око 150 особа одговорни припадници Исламске државе, међутим, појављују се и гласине да би одговорност могла да иде и на страну курдских побуњеника, који су под великом репресијом Ердогановог режима.

Највећи напад који је Исламска држава извела у Турској догодио се у октобру прошле године, када су се на мети нашли управо Курди. Тада је погинуло њих 103.

Ипак, последњих месеци су веома активни такозвани Курдски соколови слободе, најрадикалније крило Радничке партије Курдистана, који су преузели одговорност за недавне нападе у Анкари и Истанбулу, тврдећи да нападају само војне циљеве.

То би донекле могло и да одгонетне ко је одговоран за напад на “Ататурк“. Оно што је свет имао прилику да види у Бриселу раније ове године је скоро пресликан случај. Тада су такође тројица нападача била на задатку на аеродрому и активирали су експлозивне направе.

Утврђено је да су они припадници Исламске државе, што би могло да се деси и у случају Истанбула и да преставља жестоку опомену свету. Ако је Брисел био опомена, Истанбул мора да значи узбуну – главна мета џихадиста су велики аеродроми.

Са Курдима је ситуација доста другачија, они делују углавном на југоистоку Турске, где чине већинско становништво и и даље се боре за самосталност, коју Ердоганов режим не жели да им дозволи и труди се да угуши сваку могућу назнаку “непослушности“.

Такође, напади курдских снага су готово увек усмерени, као што и сами саопштавају, на војне и полицијске циљеве, у свом рату и нема назнака да имају у плану било какву радикализацију, односно нападе на места на којима има страних држављана.