Прочитај ми чланак

„Политико“: Брисел, опрез, долази нова холандска влада Герта Вилдерса

0

Коалициони споразум о новој влади Холандије, предвођеној Вилдерсом, обећава нове главобоље Европској комисији због ставова према мигрантима, задуживању ЕУ и такозваној зеленој агенди

После шест месеци тешких, на моменте тешких и мучних преговора, у Холандији је коначно склопљен коалициони споразум о новој влади, преноси „Политико“, а то је само најновији ударац који погађа Брисел и Европску комисију.

Откако је Вилдерс изненадио Брисел када је прошле године победио на изборима, шансе да он постане премијер су избледеле. Међутим, Вилдерс је ублажио своје антиисламске ставове и одустао од захтева да Холандија изађе из ЕУ, у настојању да постигне договор о подели власти са другим странкама.

Уколико коалициони споразум буде потврђен, нова влада ће укључити Вилдерсову десничарску Партију слободе (ПВВ), Народну странку за слободу и демократију десног центра (ВВД), Покрет пољопривредника и грађана (БББ), као и центристички Нови друштвени уговор (НСЦ), што значи крупан заокрет у политици Холандије.

Највећа главобоља за естаблишмент ЕУ ће вероватно бити нови холандски планови за миграцију. Коалиција жели да уведе „до сада најстрожу политику азила“, коју ће прописати „привремени кризни закон.“ Заправо, Холандија жели да одустане од миграционих правила ЕУ, што би Хаг довело у отворени сукоб са Бриселом.

Друго питање је проширење блока од 27 земаља. Холандија је већ раније тврдила да земље кандидати треба да придруже ЕУ због резултата у унутрашњим реформама, а не због геополитичких пројекција Брислела.

То је лоша вест за земље попут Украјине, која захтева убрзани пут ка чланству у ЕУ.

Нове главобоље за Брисел

Постоје и шире политичке импликације. Одлазећи холандски премијер Марк Руте је у Бриселу већ био познат као „господин Не“, који се противио задуживању ЕУ у било ком облику. Ствари ће се само погоршати са Вилдерсом.

Рутеа је, када је одобрио фонд ЕУ за опоравак од пандемије, тежак око 700 милијарди евра, Вилдерс већ оптужио да је бацио новац холандских пореских обвезника како би спасао презадужену Италију.

Нова холандска влада жели да смањи издатке за ЕУ, а то је у супротности са захтевима француског председника Емануела Макрона, који жели да ЕУ више финансира у одбрану. То обећава тешке преговоре у буџету ЕУ.

Под Рутеом, Холандија је постала једна од најамбициознијих европских земаља по питању климе. Нова коалиција то не жели.

Захтев Вилдерсове да Холандија изађе из Париског споразума о клими нису прихватили његови колациони партнери. Како стоји у новом коалиционом договору, Холандија ће се придржавати постојећих климатских споразума.

Међутим, коалиција се сложила о томе да укине низ климатских мера, попут планираног повећања пореза на угљен диоксид.

Према слову споразума, Холандија се враћа на гас.