• Почетна
  • СВЕТ
  • Бацач граната Хашим: Ефикасно оружје у борби против тенкова
Прочитај ми чланак

Бацач граната Хашим: Ефикасно оружје у борби против тенкова

0

Ускоро у Јордану почиње да ради мешовито руско-јорданско предузеће за производњу бацача граната Хашим. Разраду РПГ-32 Хашим водило је руско предузеће Базалт у интересима страног наручиоца на личну иницијативу јорданског краља Абдале Другог.

Ручни противтенковски бацач граната направљен заједно са јорданском страном пример је успешне сарадње две земље у сфери војно-техничке сарадње. Све земље, између осталог и блискоисточног региона, теже да буду аутори некаквог интелектуалног продукта у сфери наоружања. При томе општа тенденција је тежња да се организује производња на сопственој територији путем склапања испоручених компоненти. Вероватно управо ова схема ће бити искориштена приликом производње бацача граната. То ће дати русији финансијска средства за она предузећа која су укључена у пројекат, истиче главни уредник листа Национална одбрана Игор Коротченко.

У првом реду реч је о Базалту, водећем руском предузећу које се бави разрадом и производњом бацача граната. У целини може се рачунати да ће Хашим имати успех на тржишту Блиског Истока и трећих земаља.

По својим техничким карактеристикама Хашим је јединствен. То је први у свету мултикалибарски бацач граната, из којег може да се гађа гранатама два калибра – 105 и 72 милиметра. Термобарички бојеви делови који се користе у конструкцији бацача граната немају премца у свету – моћном гелерско-фугасном дејству придодато је још и универзално дејство пробијања оклопа. Говори Игор Коротченко.

Бацач граната карактерише могућност погађања разних циљева на рачун промене бојевих контејнера. То значи да постоји могућност да се погађа оклопна техника, заклони, пешадија, други видови циљева. Што се тиче пробојности оклопа, хашим може гарантовано да порази било који оклопљени циљ, укључујући борбене тенкове који су у наоружању скоро свих земаља света без изузетка.

Сарађујући са таквим партнером као што је Јордан, компанија Базалт излази на тршишта трећих земаља, имајући гаранције да ће њени производи бити у поузданим рукама и да неће доспети у руке терориста, истиче Игор Коротченко. Тако земље купци увек траже сертификат коначног корисника. То значи да влада одговарајуће државе преузима на себе правне обавезе да ће купљено оружје бити само у земљи која га је купила и у њеним оружаним снагама.

 

( Глас Русије )