Прочитај ми чланак

ФУДБАЛ: Измена правила – нека су стварно беспотребна

0

Међународни борд усвојио је промене Правила игре, па ћемо од наредне сезоне и на српским теренима бити сведоци неколико корекција.

„Најреволуционарнија” односи се на минималан број фудбалера на терену. Практично, од наредне сезоне најмање ће их бити седморица, што у пракси значи да ће прекид уследити тек кад у тиму остану шесторица.

Протеклих година, подсетимо, на теренима је важила за једног фудбалера већа „квота”.

Борд је предвидео да само у утакмицама А репрезентација и највишем рангу, у оквиру државних првенстава, тимови имају право на највише три измене.

У осталим такмичењима, нижих рангова и млађих клупских и репрезентативних селекција, дозвољено је до пет измена. У Србији, међутим, неће бити промена, па ће само у такмичењима млађих селекција тренери имати право да мењају по петорицу фудбалера.

Наш савез није прихватио ни идеју, додуше, остављену за примену само у најнижим ранговима (такозвана рекреативна форма), о повратку замењених фудбалера у игру.

Ту је и још неколико новина, уско специјализованих, директно усмерених као упутства судијама: замена учињена без обавештавања судије није прекршај за жути картон, ако се лопта одбије од службеног лица играчу који је у офсајд положају тај играч треба да буде кажњен због офсајда, санкционисање жутим (уместо црвеним) картоном у фази обећавајућег напада, улазак на терен без дозволе арбитра и спречавање поготка (као и очигледне прилике) подразумева искључење…

Новина је и решење у случају ако играч баци предмет на неког изван терена. У том случају, слободан ударац биће досуђен са граничне линије терена, најближе месту где је предмет погодио, или је могао да погоди гађану особу. Једанаестерац ће бити досуђен ако је то место у казненом простору прекршиоца.

Није ово, наравно, све… Арбитри и клубови, у наредним данима, детаљно ће бити упознати са изменама у складу са последњим одлукама Међународног борда. На пракси се најбоље учи.

ГЕСТИКУЛАЦИЈЕ ЗА ЖУТИ КАРТОН

На удару ће, према новим правилима, бити и фудбалери „провокатори”.

Сваки гест, који изазове реакцију са трибина, биће санкционисан јавном опоменом. То подразумева да играч „показује или испољава провокативне, подругљиве и изазивачке гестове”.

На посао и после искључења

Искључење медицинског лица због неспортског понашања не подразумева аутоматски удаљење из техничког простора.

„Оно може остати у екипи и пружати медицинску помоћ играчима, ако екипа нема друго медицинско лице”, стоји у упутствима борда.