Прочитај ми чланак

Забринутост Москве због увлачења Црне Горе у НАТО

0

Посланици руске Државне думе забринути су због политике увлачења Црне Горе у НАТО, што уноси раскол у црногорско друштво и ствара висок степен социјално-политичке напетости у тој земљи, наводи се у обраћању руске Думе парламентарцима Црне Горе, Србије, БиХ и Македоније, као и парламентима држава чланица НАТО-а и ОЕБС-а.

Фото:  ХРТ

Фото: ХРТ

Нацрту обраћања, које је предложио Комитет за међународна питања, Дума је усвојила у среду на пленарној седници.

„У циљу спречавања даљег развоја најнеповољнијег сценарија у Црној Гори, посланици Државне думе се обраћају са свесрдним апелом парламентарцима држава чланица НАТО-а да постану свесни последица по европску безбедност у случају ратификације Протокола о приступању Црне Горе НАТО-у и да подрже захтеве најкрупнијих опозиционих снага Црне Горе усмерене на одржавање општенародног референдума, остављајући грађанима те земље да слободно изаберу своју будућност“, наводи се у тексту обраћања, у који су црногорски штампани медији имали увид.

У обраћању се, такодје наводи, да треба активирати непосредан дијалог у оквиру билатералних парламентарних контаката и у Парламентарној скупштини ОЕБС-а у вези са размештањем америчких система противракетне одбране на територији земаља источне Европе и политиком ширења НАТО-а у источној и југоисточној Европи.

То је опасна политичка линија, која у својој бити није усмерена на одбрану, него на распиривање новог хладног рата, сматрају у Думи. Они предлажу да у дијалогу посланици заједнички оцене могуће последице и формулишу приедлоге усмерене на стварање услова који погодују попуштању међународне тензије.

„Посланици Државне думе изражавају дубоку забринутост поводом размештања у Европи, конкретно на територији Пољске и Румуније, америчких система противракетне одбране, који, будући да су системи двоструке, тј. војне и цивилне намене, могу бити примењени у офанзивне сврхе против Руске Федерације приликом изненадног глобалног напада“, наводи се у обраћању.

Дума је подржала идеју о формирању Балканског савеза неутралних држава, за коју се у Црној Гори залаже Демократски фронт.

Посланици Државне думе поздрављају иницијативу балканских политичара о стварању такозваног Балканског ванблоковског савеза, уз учешће Србије, Црне Горе, Македоније и БиХ као неутралних суверених држава са циљем да он постане темељ архитектуре регионалне безбедности, наводе из руског Парламента.