Прочитај ми чланак

Вучић без награде, ФБИ гаси најдражу апликацију Веље Невоље

0

Сајт компаније која је лансирала апликацију за шифровану комуникацију "Скај", о којој смо све сазнали након хапшења Вељка Беливука и његове екипе, оборен је од стране ФБИ! Компанија која је изазивала хакере нудећи им милионске награде за оног ко успе да је "провали" нашла се под лупом америчких агенција.

Трагом информације да је екипа Вељка Беливука користила апликацију “Скај” за шифровану комуникацију, чији су аутори, уверени у јачину и сигурност софтвера понудили пет милиона долара сваком ко успе да је “провали”, екипа Нове.рс желела је да сазна да ли су наши надлежни остварили могућност да учествују у вишемилионском “челинџу”.

(Фото: pixabay.com)

Само два сата након што смо потпуно нормално приступили званичном сајту компаније која је власник “Скаја”, наишли смо на нешто потпуно неочекивано – сајт је угашен од стране ФБИ! Обавештење о овоме сачекаће сваког корисника који покуша да приступи сајту, а више информација, како пише, може се потражити у саопштењу биора.

Foto: Printscreen/skyecc.com

“Оптужница је подигнута против извршног директора и сарадника канадске фирме Скај Глобал под оптужбом да су свесно и намерно учествовали у злочиначком подухвату који је омогуц́ио међународни увоз и дистрибуцију наркотика путем сервиса шифрованих комуникационих уређаја. За Жаном Франсоом Еапом, извршним директором компаније Скај Глобал, и Томасом Хердманом, бившем дистрибутером уређаја Скy Глобал, расписани су налози за њихово хапшење”, наводи се у саопштењу.

Према оптужници, како је објашњено у саопштењу агенције из 12. марта, уређаји компаније Скај Глобал посебно су дизајнирани да спрече полицију да активно прати комуникацију између чланова међународних криминалних организација умешаних у трговину дрогом и прање новца. Као део својих услуга, Скy Глобал гарантује да компаније сачуване поруке на својим уређајима могу и да ц́е их даљински избрисати ако тај уређај заплени полиција или на други начин угрози.

Како је наведено запослени у Скај Глобалу користили дигиталне валуте, укључујуц́и биткоин, како би олакшали илегалне трансакције.

Федерални биро наводи пример из 2018. када је против директора компаније за шифровање комуникације, Фантом Секјур, оптужену јужном округу Калифорније због њихове улоге у пружању шифрованих уређаја криминалним групама.

Извршни директор компаније Винсент Рамос, признао је кривицу и признао да су он и његови саговорници олакшали дистрибуцију наркотика широм света испоручујуц́и шифроване комуникационе уређаје дизајниране да спрече спровођење закона.

О могућем забрањивању ове апликације пре неколико дана је говорио и министар унутрашњих послова Александар Вулин, међутим та идеја за сада није добила формални предлог, као ни процену колико би такав потез допринео борби против организованог криминала.

“Једноставно, не можете објаснити зашто вам је то потребно. Од кога кријете и шта кријете? Неспорно је да то користе криминалци. Поседовање Скај телефона у неким земљама је већ кривично дело”, рекао је Александар Вулин почетком марта гостујући на РТС.