Прочитај ми чланак

УЖАС: Зоран Станиморовић у притвору дуже од 14 година!

0

zabela

Зоран Станимировић (42) је од свих грађана Србије вероватно најдуже у притвору – скоро 14 година. Тачније, у притвору је био од 2001. до правоснажне пресуде 2006, коју је Европски суд за људска права оборио, да би од 2011. практично поново био притвореник, не напуштајући за све то време Забелу. Због њега, Србија ће се ускоро наћи под лупом Комитета министара СЕ због непоштовања одлука Суда у Стразбуру!

Ухапшен је 10. фебруара 2001. због сумњи да је учествовао у убиству једног брачног пара у Смедереву. У полицији је преживео праву тортуру да би признао злочин, а његов адвокат Александар Цвејић тврди да су му гениталије качене на струју. Из извештаја лекара види се да му је било поломљено ребро и имао је модрице на грудима. У таквом стању признао је кривицу не само у полицији, већ и приликом првог појављивања пред истражним судијом. Контакт са адвокатом омогућен му је тек касније, када је и негирао убиство, тврдећи да је признање изнуђено батинама.

Како је утврдио Европски суд, 17. фебруара је враћен у полицијску станицу у Смедереву и поново претучен. Пошто се онесвестио, одведен је у болницу. Према лекарском извештају, имао је потрес мозга и модрице на глави. Истражни судија је обавештен о овом догађају, а Станимировићев адвокат је поднео кривичну пријаву против полицајаца, коју је тужилац одбио.

У новембру 2002. Станимировић и С. П. осуђени су пред смедеревским судом на 40 година затвора. Врховни суд пресуду прво укида 2003. и враћа предмет на поновно суђење, да би је потврдио 2006, када и постаје правоснажна. У новембру те године Станимировић је опет јавном тужиоцу поднео кривичну пријаву против шест полицајаца који су га тукли, али узалуд. Цео спис је, констатује Европски суд, наводно уништен почетком 2010. (три године после одлуке о неспровођењу гоњења).

Станимировић се исте године жалио Суду у Стразбуру и његов предмет је дошао на ред након пет година. У октобру 2011. суд усваја представку.

– Налаже нашој држави да спроведе нови поступак и исплати Станимировићу одштету од 18.000 евра – каже његов бранилац Александар Цвејић. – Тај износ је и исплаћен из буџета, али је Станимировић након овога ипак остао у притвору. Тражио је понављање поступка, али је Виши суд у Смедереву то прво одбио, уз образложење да је Стразбур погрешио!

Ово представља неку врсту судског скандала пошто домаћи судови не би смели да полемишу са одлукама Европског суда, већ само да их спроводе. Станимировићев адвокат је три пута тражио укидање притвора (пошто је оног тренутка кад је Стразбур наложио поновно суђење затворска казна постала нелегална), а смедеревски суд је то одбијао. Апелациони суд у Београду је по жалби укидао одлуку смедеревског суда, али ју је овај поново преписивао.

– То је неко чудно инаћење смедеревског суда и према вишем суду, а у последња два решења чак је прекршио претпоставку невиности јер је навео да је Станимировић крив за убиство, иако поступак није окончан. Припремно рочиште за поновљени поступак одржано је тек ове године и сада чекамо суђење – каже Цвејић.

Његов брањеник је понудио и јемство, али је и оно два пута одбијено, упркос томе што је Апелациони суд и ту реаговао.

Станимировић се спрема на штрајк глађу јер сумња у фер суђење, пошто схвата да му је већ пресуђено.

– С обзиром на то да последња два месеца нема чак ни правоснажно решење о притвору, немамо основа за уставну жалбу, па ћемо се опет жалити Европском суду у Стразбуру – додаје Цвејић.

12.569 ПРЕДСТАВКИ

Против Србије је, према статистици Европског суда, на дан 30. јануара 2014. било уложено укупно 12.569 представки. Колико је број повећан најбоље показује податак да је у јулу прошле године, према признању тадашњег заступника Србије пред овим судом Славољуба Царића, тај број био 11.500. Како је тада рекао, одштета коју је држава само за ту годину морала да плати износила је 1.630.000 евра. У последњој деценији овај суд је донео стотинак пресуда против наше земље.

(Вечерње новости)