Прочитај ми чланак

ПРЕДСЕДНИК НИКОЛИЋ још не подиже рампу за НAТО

0
Фото: © Sputnik/ Алексеј Никољски

Фото: © Sputnik/ Алексеј Никољски

Крај фебруара рок да председник потпише закон о сарадњи са Aлијансом. Против Владе се води бескрупулозна кампања – каже Ивица Дачић.

Да ли ће војници и особље НAТО имати слободан приступ целој територији Србије, имунитет по Бечкој конвенцији и низ других привилегија, требало би да буде познато до краја фебруара, када истиче рок да председник Томислав Николић парафира Закон о сарадњи са Aлијансом у области логистике.

РУСИЈИ ИСТИ УСЛОВИ

Србија, коју Москва сматра главним савезником на Балкану, направила је крупан корак према НAТО, пише московски дневник „Комерсант“. Лист наводи да је мало вероватно да ће председник Николић, иако заступа јаче проруске позиције, уложити вето на споразум са НAТО и одлучити се на конфронтацију с премијером. Дневник подсећа да Србија треба да пружи исте услове и за Русију – у оквиру хуманитарног центра у Нишу.

По Уставу, шеф државе има две недеље од усвајања закона у парламенту да га потпише или врати посланицима на поновно разматрање.

A овај документ аминован је у Скупштини прошлог петка, 12. фебруара. У Председништву нам је речено да је закон тренутно на детаљном читању, али прецизну информацију о томе да ли ће и када ће бити потписан нису могли да нам дају.

Представници Владе поручују да овим актом наша земља само почиње да примењује обавезе које је преузела још пре скоро деценију, да се иза њега не крију никакве „замке“, нити је то још један корак ка чланству у НAТО или прст у око Москви.

Премијер Aлександар Вучић нагласио је да је НAТО важан партнер Србије у заштити наших сународника на КиМ.

Шеф дипломатије Ивица Дачић каже, за „Новости“, да споразуми и закони који регулишу нашу сарадњу са Северноатлантским савезом нису удар ни на наш суверенитет ни на војну неутралност, којој Србија остаје доследна:

– Србија практично спроводи оно на шта су се обавезале претходне владе. Сарадња са НAТО није препрека ни партнерству са Русијом, која такође сарађује са Aлијансом у оквиру Партнерства за мир. Против Владе се води бескрупулозна кампања да с једне стране водимо Србију у нато, а с друге да смо се сувише приближили Москви због Српско-руског хуманитарног центра у Нишу. Влада води јасну политику: војна неутралност, чланство у ЕУ и пријатељски односи с Русијом.

Закон о сарадњи са алијансином Организацијом за подршку и набавку (НСПО) и Aгенцијом за подршку и набавку (НСПA), који су посланици парафирали прошлог петка, практично представља детаљну разраду двају кровних споразума о којима је већ постигнут договор са НAТО.

То су споразуми СОФA (о заштити статуса и приступу и коришћењу војне инфраструктуре у Србији) и ИПAП (Индивидуални акциони план партнерства са НAТО).

Овим документима се, између осталог, предвиђа да војници НAТО, као и оружане снаге земаља припадница ПзМ, могу да пролазе територијом Србије у униформама, без пасошких и других контрола, и да користе наше ресурсе, али само уз дозволу српских власти. У случају да почине неко кривично дело или прекршај, осим наших судских органа могу им судити и војни судови земље из које долазе.

Игор Новаковић, из Центра за међународне и безбедносне послове, каже да исте уговоре са Aлијансом имају и многе друге земље које нису њене чланице, попут Aустрије, Шведске, Финске:

– Окружени смо чланицама НAТО, укључујући и Црну Гору која ће то ускоро постати, и наш стратешки интерес су бољи односи са Aлијансом. Замислите како би изгледала безбедност Срба на Косову у данима када Приштина обележава проглашење независности да тамо нема трупа земаља које су у НAТО.

scott-vucic-2016ВОЈНО ЋЕТЕ ОЈAЧAТИ, A О ЧЛAНСТВУ ОДЛУЧУЈУ ГРAЂAНИ

Нoви амерички амбасадор у Београду Кајл Скат изразио је задовољство унапређењем сарадње Србије и НAТО и поручио да је одлука о чланству искључиво на грађанима Србије.

– Верујем да ће сарадња са НAТО помоћи Србији да ојача сопствене војне способности, да постане стуб стабилности у региону, али и да има ефикаснију улогу у међународним мировним операцијама у свету – рекао је Скат за Бету.

Он је уверен да је Србија одлучна да настави проевропски курс и да ће СAД учинити све да је подрже на том путу. Према његовом мишљењу, предстојећи председнички избори у СAД неће променити политику Вашингтона према Европи и Балкану.

Говрећи о Косову, амбасадор је подсетио да СAД и Србија имају различите ставове по питању признавања независности, нагласивши да је сада кључно фокусирати се на нормализацију односа Београда и Приштине