Прочитај ми чланак

ПОТВРЂЕНО ИЗ ХАГА: Холандија делимично крива за смрти у Сребреници

0

Хаг -- Апелационо веће холандског суда потврдило да Холандија сноси делимичну одговорност за смрт 300 муслимана који су убијени у Сребреници.

Они су убијени након напада босанских Срба на базу под заштитом УН.

У питању је потврда пресуде из 2014. по којој су припадници мировног батаљона УН из Холандије могли да знају да ће муслимански мушкарци и дечаци кој су тражили уточиште у Поточарима бити убијени ако буду натерани да изађу из дела под заштитом УН.

У питању су догађаји из 13. јула 1995, а на пресуду из 2014, на коју се жалила држава Холандија.

Холандија је проглашена одговорном због тога што њен батаљон, под мандатом УН, није више од 300 бошњака евакуисао у своју војну базу у Поточарима, у околини Сребренице, те је Холандија проглашена кривом за њихову смрт. Апелациони суд чије седиште је у Хагу је данас, како је саопштио председавајући судија Гепке Дулек, пресудио да су ти људи били „лишени шансе да преживе“.

Жалбено веће, међутим, у великој мери је подржало раније процене о „смањивању обима штете“, сматрајући да би шансе да ти људи преживе, да су остали под заштитом холандијских војника, биле око 30 одсто.

„Држава је стога одговорна за 30 одсто губитака које су претрпеле породице жртава“, навео је суд. Пресуда из 2014. године није укључивала ту квалификацију.

Холандско Министарство одбране је саопштило да ц́е влада пажљиво проучити најновију пресуду. „Полазна тачка је да су босански Срби одговорни“, наводи се у саопштењу.

Пресуда Апелационо суда је најновија у низу правних случајева у Холандији у вези с њеном улогом у масакру у Сребреници и одговорношћу њених војника. Судска одлука је изазвала незадовољство организације Мајке Сребренице.

Председница те организације Мунира Субашић, која је била у судници, оценила је да пресуда представља „огромну неправду“.

Мајке Сребренице су тужбу на 300 страница поднеле у јуну 2007. године и траже да Холандија одговара зато што није спречила геноцид у тој заштићеној енклави УН.

Сребреница је током рата у БиХ (1992-1995) била проглашена заштићеном зоном, а чувала ју је јединица холандске војске у саставу меународних снага УН распоредјених у БиХ.

Лако наоружани, холандски војници, који нису имали подршку из ваздуха и који су били под ватром, били су принуђени да напусте енклаву препуштајући је снагама босанских Срба који су одвели и убили око 8.000 муслиманских мушкараца и дечака.

Подсетимо, првостепени суд у Хагу донео је у јулу 2014. године пресуду којом је Холандију прогласио одговорном због тога што њен батаљон, под мандатом УН, није евакуисао више од 300 бошњачких мушкараца избеглих у њихову војну базу у Поточарима, у околини Сребренице, те је та земља проглашена кривом за њихову смрт.

Званичници холандије су навели да „нико није могао предвидети да ће се догодити геноцид“. „Нико није могао ни да помисли да би у Европи 1995. године могао да се догоди геноцид“, рекао је правни заступник Холандије Берт-Јан Хутзагерс.

Суд је тада одбио као неосноване наводе мајки и супруга убијених Бошњака по којима је Холандија одговорна за смрт око 8.000 мушкараца и младића, које су у јулу 1995. године убиле трупе под командом генерала Војске Републике Српске Ратка Младића.

У Септембру 2016. објављено је да ће око стотину бивших холандских припадника мировних снага УН можда тужити холандску владу зато што их је послала да бране Сребреницу 1995. године.