Прочитај ми чланак

ПАТРИЈАРХ ВАСЕЉЕНСКИ И СРПСКИ У ЈАСЕНОВЦУ: Срби, свеци православља

0

Васељенски патријарх Вартоломеј и српски патријарх Иринеј служили су данас, другог дана посете Српској православној цркви у Хрватској, литургију страдалима у усташком логору Јасеновац и посетили спомен подручје логора

Фото Борис Субашић

Фото Борис Субашић

”Древни српски православци и јасеновачки новомученици хероји су и свеци целог православља”, рекао је данас служећи свету литургију у Јасеновцу цариградски патријарх Вартоломеј. У присуству многобројних верника који су дошли да поздраве високе црквене достојанственике, међу којима су били и патријарх Иринеј и многи епископи, те представници српске заједнице у Хрватској, Вартоломеј је позвао све да буду „под крошњом српских мученика, тог дрвета благословљених Срба”. ”Идите путем својих отаца, јунака и светаца”, упутио је поруку Србима.

Литургија је одржана у знак сећања на српсех жртве у Јасеновцу, а сам патријарх Вартоломеј позвао је вернике да никада не забораве своје мученике. ”Они нису повод за освету, већ за мир. У Јасеновцу је страдало на стотине хиљада православне браће и ми данас одајемо посебну почаст на месту где сам се дошао да напојим њиховог мученичког мириса”.

Позвавши православне Србе да никад не забораве српске жртве у том злогласном усташком логору, Вартоломеј је рекао да ће само тако да задобију венац славе што га носи небројено мноштво јасеновачких жртава тоталитаризма из Другог светског рата.

„Свако село, свака шума, а не само логор у Јасеновцу пуни су српских жртава и српских мученика”, рекао је славонски епископ Јован, а након литургије у Јасеновцу Вартоломеј и Иринеј били су на посвећењу обновљеног владичанског двора у Пакрацу. Двор је саграђен 1732. године, а до 1991. када је разрушен ту се налазила капелица посвећена Благовестима, стара епископска књижница и ризница Епархије славонске. Књижница је једна од највреднијих у Хрватској, а основао ју је патријарх Арсеније III Чарнојевић и поред старих рукописа ту је и 112 србуља, највише сачуваних у једној српској књижници. У обнови Двора учествовала је и Хрватска.

Историјска посета цариградског патријарха Вартоломеја прошла је без посебних реакција у Хрватској, уз потпуни бојкот хрватских политичара кад је реч о скупу о холокаусту. Истовремено, многи верници са посебним су одушевљењем дочекали високе госте, Вартоломеја и патријарха Иринеја, те архијереје СПЦ, црногорско-приморског Амфилохија, бачког Иринеја, врањског Пахомија, далматинског Фотија, горњокарловачког Герасима, славонског Јована и умировљеног Аганасија. У Загребу је била и висока делегација Пољске православне цркве и представници Римокатоличке цркве, а Вартоломеја су развеселиле речи добродошлице да је ”анђео мира” у данашњем свету.

Посебно су у верским круговима, али и много шире, одјекнуле речи патријарха Вартоломеја да мученици јасеновачки представљају у историји Православне цркве важну и посебну категорију као жртве нацистичког режима и мрачног доба човечанства које је немогуће заборавити.

„Новомученици су једнако вредни као и првомученици које Црква придоноси Богу да живе вечно”. Исто тако посебно је забележен патријархов позив на признавање сваке недужне жртве без обзира на њену верску и националну припадност, на пол и расу. ”тек када успемо разумети туђа страдања знак је да смо нешто научили и од властитих”.

У току боравка у Хрватској Вартоломеј се сусрео и са кардиналом Јосипом Бозанићем и хрватским техничким премијером Тихомиром Орешковићем, али детаљи разговора нису познати, као ни то да ли се разговарало и о Алојзију Степинцу. Саопштено је да се у срдачном разговору хрватски премијер и патријарх Вартоломеј изразили заједничке ставове који се тичу улоге Цркве у савременом свету, мигрантске кризе као изазова за савест човечанства, посебно хришћана.

КОЛИНДА: НИЈЕ БИЛО 700.000 ЖРТАВА

Хрватска председница Колинда Грабар-Китаровић примила је патријарха Вартоломеја, истакавши значај дијалога као начина решавања проблема и сукоба, те избегавању ратова. „Посебно је то важно данас када смо суочени са растућим екстремизмом, радикализмом и искривљавањем вере.

„Треба учити од историје, али гледати у будућност и зато нису добре манипулације са бројкама жртава које су се и данас могле чути у Јасеновцу.“ Грабар-Китаровић је нагласила да је важно и кардинала Алојзија Степинца прогласити светим, као жртву комунистичког режиома, што није уперено против ниједног народа. ”Посебно не према српском народу”, рекла је хрватска председница након сусрета са Вартоломејом.

БИЛИ СМО ЖРТВЕ ИСТОРИЈЕ

„Нацизам је подвргнуо људе тиранији, а ми православни хришћани одбацујемо искушење тоталитаризма и сваке освете. Били смо жртве историје, околности, људских изопачених изума и методологија, па одбацујемо сваки облик насиља, идемо путем слободе, помирења, жртве. Наше учешће у комеморисању јасеновачких жртава шаље снажну поруку помирења, праштања, толеранције, љубави, која не заборавља трагедије прошлости и жртве тираније и мученике, него зна праштатии и мирити се и заборављати непријатељства ”, рекао је Варyоломеј поводом 75. годишњице страшног логора у Јасеновцу. „Да би сачувао своју православну веру српски православни народ трудио се, лишавао, трпио бол, страдање, храбро подносио мучеништво и одрицања”.