Прочитај ми чланак

ЧИКАГО: Космет је рана целог српског рода

0

aleknsadar-ivanovic-radomir-nikcevic-darko-spasojevic

Србија и Косово нису граница европског хришћанства, већ његово срце, кога се међународна заједница одрекла када је одлучила да подржи Албанце на Косову, рекао је др Томас Флеминг на великом патриотском скупу одржаном у суботу у Чикагу. Наиме, у цркви Светог Христовог васкрсења у суботу увече представљено је енглеско издање књиге „Поменик новог косовског страдања“ Његовог Високопреосвештенства митрополита црногорско-приморског Амфилохија.

Реч је о дневничким записима митрополита Амфилохија од 1999. до краја 2000. године који су настали када је митрополит, после повлачења наше војске са Косова и после Кумановског споразума 1999. године, отишао у Пећку патријаршију и тамо, са лица места, писао о мукама српског живља. 

Књига доказ

– Ова књига је доказ и то је њена главна снага. Она није мишљење, већ евиденција са терена, јер је митрополит био тамо и записао кога је, где и када видео, где и када се шта десило. Са оваквим доказом ми можемо да изађемо у свет и зато је веома важно што је књига изашла на енглеском језику и што је доступна читалачкој публици која говори само енглески језик, рекао је отац Дарко Спасојевић, старешина Саборне цркве светог Христовог васкрсења.

Водитељ вечери био је отац Милорад Лончар, а о књизи су, пред публиком која је помно пратила и упијала сваку реч, говорили др Томас Флеминг, директор Рокфорд института и уредник часописа „Хроника“, који је написао поговор за енглеско издање књиге, адвокат Боб Павић, који је у Хагу бранио Биљану Плавшић, и Олга Раваси, која је урадила докторат на политичким наукама на тему Косова.

Међу гостима су били владика средњезападно-грачанички Лонгин, затим отац Дарко Спасојевић, старешина цркве Христовог васкрсења, прота Радомир Никчевић, директор и уредник издавачке куће Светигора која је издала и српско и енглеско издање „Поменика“ и многи други.

Као ванредан познавалац историје и данашње геополитичке ситуације у свету политички писац др Томас Флеминг осврнуо се на историјски и геостратешки положај Србије који је умногоме одредио судбину нашег народа и земље. Подсећајући да многи описују Србију као граничну земљу између хришћанства и ислама, он је рекао да Србија и Косово нису граница европског хришћанства, већ његово срце : – Српска лојалност према Косову је све оно што Међународна заједница мрзи – љубав према својој земљи, према својој вери и очување традиције предака! – рекао је.

Отац Милорад Лончар представио је др Олгу Раваси као квалитетног истраживача чија је специјалност америчка спољна политика према југоисточној Европи и Блиском истоку са фокусом на мирољубиво проналажење решења.

– Косово је српска Голгота вековима натопљена крвљу… Тешко је замислити оно чему је митрополит Амфилохије лично сведочио и та сведочанства су најсвеобухватнији део литературе који имамо о овој теми, рекла је она. 

Распеће

Изједначавајући пораз српске војске на Косову 1389. са распећем Исуса Христа на крсту на Голготи, адвокат српског порекла Роберт Боб Павић је рекао да је тај пораз у ствари победа као што је смрт Исуса Христа, његовим васкрсењем била победа.

– То су лична, детаљна, узнемирујућа и веома дирљива сведочанства која служе као слика хорора и бруталности које су доживели Срби у својој отаџбини. Књига открива све ствари које су биле скривене од очију јавности, очију света, па чак и од самих Срба од стране корумпираних политичара.

… Наша хришћанска вера нас учи виртуозности опроштаја, али можемо опростити само онима који активно траже опроштај и који признају злочин који су починили над српским народом. Тек онда треба опростити, али не и заборавити, јер ако заборавимо исто ће нам се десити поново!

– На промоцији су говорили прави људи, попут Томаса Флеминга, осведоченог пријатеља Срба, научница Олга Раваси и Боб Павић, рекао је отац Милорад Лончар. У овој књизи су садржана документа о непочинствима које су починили Албанци против нашег народа, али оно што је још важније је што се све дешавало под присмотром међународне заједнице. Врло је битно да је књига изашла и ми ћемо је послати онима које то занима – универзитетима, посебно оним који се баве славистиком, библиотекама и другима, рекао је отац Милорад. 

Спремно и руско издање

– Промоција је била изванредна и надам се да ће ови говори послужити да књига дође до читалаца и овде у Америци. Планирали смо да пошаљемо 500 примерака књиге америчким конгресменима и сенаторима, америчким институтима и другим институцијама које се баве историјом, да би истина са Косова дошла и на овај континент, рекао је отац Радомир Никчевић.

На питање да ли мисли да ће Американци бити заинтересовани да чују српску страну приче, он је одговорио: – Патријарх Павле је говорио – наше је да учинимо све што можемо, а Бог зна да ли ће се примити, рекао је он и нагласио да се спрема издање на руском језику. – Ускоро ће и руски читаоци знати шта се десило код нас 1999. године! 

– Књига митрополита Амфилохија је божји дар. Она је дуго чекана и била је потребна нашој деци и омладини, свима онима који не могу добро да разумеју српски језик, рекао је владика Лонгин и нагласио да је књига добра и за наше познанике који не припадају нашем народном бићу, а хоће да се упознају са догађајима који су се дешавали тих страшних година на Косову и Метохији.

– Митрополит Амфилохије је очевидац, он је делио судбину са манастирима и црквама, и са обичним човеком. Показало се да су и у најтежим тренуцима црква, свештенство и монаштво били са својим народом и делили његову судбину. Ова књига је потресно сведочанство о томе. У њој су наведена имена и презимена страдалника, датуми, места страдања. Надам се да ће наћи своје место у овдашњим библиотекама и научним центрима, и бити доступна омладини која ће моћи да се увери шта се дешавало тих несретних дана. Митрополит Амфилохије је човек кога боле ране целог рода.

Следећег викенда, 12. априла увече у цркви Светог Саве у Њујорку биће одржана још једна промоција књиге митрополита Амфилохија. На промоцији ће говорити Никола Згровс, истакнути теолог и један од лектора овог издања и Обрад Кесић, политички аналитичар из Вашингтона.

(Вести)