Прочитај ми чланак

ИСТОРИЈСКИ УСПЕХ СРПСКИХ СТУДЕНАТА: Бољи на енглеском него на српском

0

debata

У три и по деценије дугој историји светских универзитетских дебатних такмичења, никада се није догодило да се дебатни тим из неенглеског говорног подручја пласира у полуфинале категорије енглески као матерњи језик. Овај историјски успех, почетком јануара у Куала Лумпуру, остварио је тим из Србије – Хелена Иванов (22) и Стефан Сириџански (23), студенти четврте године Факултета политичких наука у Београду.

– Не скривамо срећу и задовољство због успеха, јер смо се за ову категорију такмичења дуго и стрпљиво припремали – кажу Хелена и Стефан за „Новости“. – Нимало није лако дебатовати на нематерњем језику са тимовима из земаља енглеског говорног подручја! Ми смо, ипак, с временом усавршили дебату на енглеском толико да нам је сада лакше да дебатујемо на енглеском него на српском језику. Можда ће то неком изгледати чудно, али је заиста тако.

Будући да на такмичењима широм Европе и света, речима и аргументима освајају признања већ неколико година, наши саговорници кажу да им је управо вишегодишње искуство помогло да савладају највеће препреке за категорију енглески као матерњи језик.

– Највећа претња успешној дебати на нематерњем језику је трема пре наступа. Она често „одузме“ фонд речи, па речник дебатера постане слабији и штурији. Зато смо ми, до ове године, бирали категорије енглески као други и енглески као страни језик – објашњавају Хелена и Стефан и подсећају да су, тек прошле године, на светском првенству одржаном у Индији, супериорност дебатера из енглеског говорног подручја на њиховом терену односно у категорији енглески као матерњи језик, „начели“ тимови из Србије и Малезије. У нашем тиму који је доспео до шеснаестине финала били су Виктор Прља и Горан Јанкуловски, студенти Факултета организационих наука у Београду, а Малезијци којима је малајски матерњи језик дошли су до четвртфинала.

Да конкуренција у Куала Лумпуру ове године није била нимало лака, најбоље осликава број учесника. На овом престижном универзитетском такмичењу дебатера учествовало је више од 400 тимова и око 800 дебатера из света. Ипак, Хелена и Стефан су још једном потврдили да нема националног, регионалног, европског и светског такмичења на ком нису били најбољи или међу најбољима. Но, ово двоје младих своје успехе доживљава као деонице пута на ком стичу врхунско образовање које ће им отворити врата за даље усавршавање.

– Приоритет нам је да на време дипломирамо и да упишемо мастер студије, ако успемо у Великој Британији. Мој план је да даље школовање наставим у области политичке теорије, док је Стефанова жеља да усавршава економију и консалтинг – открива Хелена.

Иако овенчани многобројним наградама, наши саговорници кажу да их поражава што им одласке на такмичења и даље плаћају родитељи!

– Пошто је реч о светском такмичењу, наш факултет нам је и овај пут платио партиципације од по 300 евра, а све остале, готово троструко веће трошкове, финансирали смо сами. После прошлогодишњег успеха у Индији, држава нам је обећала помоћ, али ми нисмо добили ни динара. Али, ми ћемо и даље одлазити на такмичења и усавршавати говорништво јер нам је изазов – да широке мисли сажмемо у само седам минута појединачног говора и 15 минута заједничке дебате – незаменљив – поручују Хелена и Стефан.

ТРОЈЕ МЕЂУ ПРВИХ 10

Историјски успех српског дебатног тима у Куала Лумпуру „зачинили“ су и успеси наших дебатера у појединачним такмичењима. У категорији „енглески као други језик“, седмо место освојио је Виктор Прља, док су Стефан Сириџански и Хелена Иванов изборили четврто односно треће место. Осим њих, на такмичењу су учествовала још три студента из Београда. Марко Ћировић са ФОН и Ђорђе Јовићевић и Јован Петронијевић са Универзитета ПЕП.

(Вечерње новости)