Прочитај ми чланак

Ко је Бранислав Простран и откуд он на „састанку војног врха и војних служби“?

0

Александар Вучић објавио је пре неколико дана на Инстаграму фотографију "важног састанка са војним врхом и шефовима војних служби", а ком су присуствовали и министар финансија Синиша Мали и Бранислав Простран, заменик директора Југоимпорт СДПР, предузећа које се бави трговином оружјем и војном опремом.

„Србија мора да буде самостална, војно неутрална и пре свега, војно способна да заштити свој народ од сваког евентуалног агресора“, стоји у опису поред објављене фотографије. И ни речи више. Ни откуд Простран на састанку војног врха.

А шта се зна о њему? На сајту СДПР осим имена и презимена нема ни слова о Браниславу Пространу, заменику директора овог државног предузећа.

Званичне биографије нема. Оно што се може пронаћи је да је рођен у Задру 1976. године, да је по занимању дипломирани менаџер и да је после војне акције „Олуја“ из Хрватске дошао у Земун.

Зна се да је био члан Српске напредне странке (СНС) док је она још била у опозицији. Као председник Извршног одбора СНС јула 2009. године је изабран за председника општине Земун. СНС је тада власт у Земуну формирао у коалицији са ДСС и СПС. На сајту странке тада је кратко наведено – неожењен је и из имућне породице. Тих година се заједно са некадашњим министром полиције Небојшом Стефановићем бавио питањем трошкова садње платана на Булевару краља Александра и колико је новца потрошено за маркетиншку кампању тим поводом.

Простран је имао више високих функција у странци. Ове године на локалним изборима био први на листи владајуће странке, тако да је и одборник у актуелном сазиву скупштине Градске општине Земун.

Према писању недељника „Време„, иако заменик у СДПР, Простран је у ствари неформални директор тог државног предузећа, које је садашња СНС гарнитура довела до губиташа.

После оставке Братислава Гашића због изречене увреде како „новинарке када клече“ помињан је као један од кандидтата да га замени. О овоме је писао Курир, али је информацију демантовао Информер.

Некадашњи лидер покрета „Двери“ Бошко Обрадовић је говорећи за портал Директно 2020. године навео Бранислава Пространа као једног од оних који стоје из Факултета друштвених наука (ФДН). У питању је приватни факултет, за који је Обрадовић тврдио да служи „за продају лажних диплома, за лажну партијску елиту СНС“, наводно за кадрове СНС.

„Оно што је сигурно да иза новог приватног факултета за потребе продаје лажних диплома, за лажну партијску елиту СНС, стоје високи функционери СНС и садашњи челници „Југоимпорт-СДПР“: Југослав Петковић, генерални директор, и Бранислав Простран, заменик генералног директора „Југоимпорт-СДПР“. Њих двојица су већ познати по урушавању ове државне фирме за извоз наоружања на рачун приватних трговаца оружјем блиских СНС, а сада су очито решили да се баве и новим бизнисом“ навео је тада Обрадовић. Иначе, овај факултет настао је одласком великог броја професора са Мегатренд факултета, што је потврдио и власник Мегатренда Мића Јовановић.

„Више изгледа као војно – трговачки састанак“

Иако описан као „важан састанак с војним врхом“, према речима Здравка Поноша, некадашњег начелника Генералштаба Војске Србије он је по својој природи био пре војно-трговачки састанак. Прави разлог је, сматра, контрола штете изазвана незадовољством после пада надстрешнице у Новом Саду.

„Колико сам видео у објави председника Вучића на Инстаграму се не говори се о трговцима наоружањем, већ о шефовима војних служби. Међутим, када се поглед мало боље, виде се и други људи који не припадају војсци“, навео је Понош.

Како наводи, ова власт државу користи из два разлога, као механизам за пљачку и као батину, а војска им дође као „два у један“.

„Кроз војни буџет, војне набавке а на крају и продају оружја може много да се украде, јер су бројке велике. Истовремено, може да се демонстрира сила, а зна и да војска има солидан углед у нашем народу“, наводи председник покрета „СРЦЕ“.

За продају оружја довољан је Мали

Понош истиче да се одлуке о томе коме се продаје оружје доносе у другом амбијенту и да му је за тај састанак довољан само Синиша Мали.

„Њему је војни врх потребан да се не деси нешто непредвиђено као што им се десило недавно у Киргистану када су покушали да мешетаре, али није добро прошло па су ухапшена два држављана Србије. Помиње се Петковић, некадашњи директор војних фабрика. Ту им треба помоћ војне службе, да ствари не крену по злу, да се то не понавља. А то ком ће да продају, ко ће провизију да узме и где ће паре да заврше, за то им не требају генерали“, наводи.

Бивши директор Крушика ухапшен у Киргистану

Младен Петковић, ухапшен у Киргистану, бивши је директор Крушика и Застава оружја. Он је лишен слободе 19. септембра у Бишкеку, главном граду Киргистана, што је власт Србије скривала, објавио је Радар. Разлог хапшења званично није саопштен, али се, према писању овог недељника незванично могло чути да је наводно Петковић „покушао да подмити припаднике Министарства одбране Киргистана да би његова фирма ПДС Интернешанал осигурала уговор и добила сертификат о крајњем кориснику“. Петковић се тако нашао иза решетака дан након петогодишњице хапшења узбуњивача из Крушика Александра Обрадовића.

Дељење фотографије преко друштвених медија састанка војнобезбедносног врха државе Понош коментарише политичким маркетингом.

„Онда је сликање неопходно да би маркетинг успео. Да је озбиљан састанак водило би се рачуна да како се нешто слика. Да се не види нпр. фасцикла испред човека у униформи како не би могло да се утврди шта је на насловној страни. С обзиром на то да и на најважније састанке које Александар Вучић има по свету, са њим не путују министри који би формално требало да буду важни, он води саветницу за медије и евентуално саветницу за спољне послове која нема баш превелике квалфикације за то. То показује да он о свему одлучује сам, тако да је све могуће“, наводи Понош.

Понош истиче и то да је занимљив тајминг, пошто је у овом моменту пољуљано поверење и углед који је стрпљиво градио у оба елемента – „да је градитељ и да је гарант мира и стабилности“.

 
 
 
 
 
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Објава коју дели Aleksandar Vučić (@buducnostsrbijeav)

„Доста је очигледно да је имиџ градитеља изгубио, да га више виде као рушитеља. Вучић жели да буде гарант мира и стабилности, а све је нестабилно. Скупштина је нестабилна, власт је нестабилна. Сликајући се са војском у поноћ, демонстрирајући полицијску силу на улици, шаљући снајперисте на кров Народне скупштине објашњавајући да то има везе са посетом председника Екваторијалне Гвинеје покушава да створи страх код народа, како би се онда он појавио као човек који ће смирити и рећи, “не брините ја сам тај који води рачуна о свему и онај ко гарантује мир и сабилност. Осим тога жели да одвуче пажњу са тема на којима је узгубио имиџ”, оцењује саговорник портала Н1.

Да је све ово део маркетинга и контроле штете, Вучић је, како наводи, Понош признао недавно на једној телевизији говорећи о „месиџ боксовима“, односно порукама како би се санирала штета по имиџ партије.

Шеф државе је безбедносно непоуздан

„Да је овај војни врх довољно одговоран, водио би рачуна да оваквом шефу државе не показује неке деликатне елементе војних објеката, као што сам ја водио рачуна да министру тадашњем не покажем све. Сматрао сам да је безбедносно непоуздан, а овај шеф државе то свакако јесте“, рекао је Понош.

„Њихов месиџ бокс подразумева „рад, а не рат“ који наводно заговара опозиција, а што није тачно. Друго је – да нуде градњу, а опозиција рушење, што исто тако није тачно. Покушали су да се наметну кроз доминацију у медијима, али им то очигледно није довољно, па сада иду са сејањем страха“, закључује Здравко Понош.