Прочитај ми чланак

Велика брука српске власти (5): Тајна видео-снимака

0

Читава ствар са рушењем у Савамали добија на чудноватности када се добро проанализира ток догађаја, понашање надлежних служби и изјаве надлежних.

A. Čukić

A. Čukić

Било што било, чекају се резултати „темељне истраге“: Нема више ни ових остататка порушених објеката у Савамали

Министар полиције чекао је шест дана по рушењу да би се огласио. Кад се 30. априла коначно огласио, само је процедио да је полиција добила захтев Тужилаштва за прикупљање обавештења потребних за случај.

Други пут се јавио 12. маја, да одржи, раније поменуту, лекцију новинарима – шта је вест, а шта није, да понови стару мантру како неки упорно одбијају да се радују што Србија напредује.
Узгред је поменуо да полиција ради, те да ће „случај бити решен, као што су решени сви до сада“.

Који сви, црни министре – пита новинарка Јована Глигоријевић у опширном прилазу „случаја“ у недељнику „Време“ – када паралелно са овим скандалом полиција муку мучи са још једним – никако да пронађе убицу певачице Јелене Марјановић.

Премијер је његово хапшење „заказао“ за постизборни понедељак, 25. април, али то се није десило.
Углавном, Стефановић каже да полиција поступа по налогу Тужилаштва, али не каже зашто није поступила на позиве грађана, оне који су пријављивали да су их везивали и малтретирали људи с фантомкама, а ни то зашто није обавила увиђај исте ноћи.

Полиција је почела да саслушава сведоке тек кад је Тужилаштво, после неколико дана, издало налог, али оно нема моћ да одреди како ће полиција радити.

Зашто полиција није изашла на „терен“

– Полицајци за свој рад не одговарају јавном тужиоцу, већ својим старешинама – објашњавају у Удружењу тужилаца Србије.

– У ситуацијама када је полиција или су поједини делови полиције политички заинтересовани за неки случај, тада је могуће да се откаже послушност јавном тужиоцу и да се поступа по налозима старешина унутар полицијског система – каже тужилац Горан Илић.

У Удружењу тужилаца кажу и да је полиција могла, без налога, да обави увиђај и да већ током увиђаја о свему обавести Тужилашт.

Новинарка ТВ Н1 Јелена Зорић, која од почетка бескомпромисно поставља питања и прати овај скандал, закључује:

„Уместо криминалистичких инспектора дошли су нови багери иза којих нису остали никакви докази.“

Очигледна позадина

Порушени део Савамале спада у другу фазу изградње Београда на води, па није било журбе да се руши. Међутим, рок за рушење био је 30. јун.

У томе се крије одговор – откуд журба и тако дивљачки и застрашујуће.

Јер, да то није изведено, настале би компликације. Власници легалних објеката би уложили жалбе на решења о рушењу, па поступке пред судом, што би трајало у недоглед, а рок би прошао…
Овако, власт је своје обавила, а власници остају везаних руку – спор против државе не могу да добију ако објекта нема.

Уплашило их варничење

Шта је полиција истражила, шта је установила, јавност не зна – Више јавно тужилаштво у Београду још није добило од полиције ниједан извештај у вези са дешавањем у Савамали.

Иако је раније најављено да ће бити поднет и извештај о учешћу полицијских службеника у томе, те да ће и јавност бити обавештена, још се нико није огласио.

Једино што је јавности саопштено то је да је МУП покренуо поступак унутрашње контроле.
Да, в. д. директора полиције Владимир Ребић је заштитнику грађана објаснио да полиција тог јутра није обавила увиђај на рушевинама пошто су „каблови варничили“. А ЕПС је саопштио да је квар отклоњен истог дана, али увиђај никада није обављен.

Фантоми“ блокирали Геозавод

Питање је и шта се догађало у даноноћно чуваном Геозаводу, објекту коначно реновираном и упристојеном уочи постављања камена темељца за Београд на води. У овој згради је била изложена и макета овог пројекта.

Ништа званично није речено, али неки сведоци тврде да су „фантоми“, непосредно пре него што ће започети свој рушилачки поход, упали у зграду, сатерали обезбеђење унутра и наредили им да не излазе напоље.

„Н. Н. лица однела све видео-записе“

Чудно звучи нестанак записа са видео-камера, а посебно је чудно што је од силних сигурносних камера у близини само једна успела да сними багер који руши објекте у Херцеговачкој.

Предузеће Транспорт перони, чији је објекат био у Херцеговачкој, саопштило је да су „Н. Н. лица која су учествовала у рушењу однела видео-снимач са видео-записом свих осам камера којима је била покривена ова локација“.

Они кажу да су исти људи одузели и снимке са камера предузећа Ласта, које је преко пута улаза на ову локацију, али у Ласти кажу да њихове камере „нико није одузео, већ су их сами уклонили, јер се селе, пошто знају да им је објекат предвиђен за рушење“.

Кривци – жртве рушења

Требало би да је за полицију и тужилаштво „мачји кашаљ“ да утврде ко је ангажовао багере, маскиране људе и камионе за одвоз шута. Нема ту велике форензике, није то „убиство у закључаној соби“. Реч је о масивним радовима у центру Београда уз велики број извршилаца, па и сведока, мада су неки од њих били закључавани и везани.

Даље пренемагање око овог случаја, дакле изостајање јасног одговора о томе ко је и у чије име обавио ноћне радове, додатно ће обрукати власт и ослабиће осећај сигурности грађана – пише у коментару главни уредник недељника „Време“ Драгољуб Жарковић.

Вучић је окривио власнике порушених зграда, јер „ти људи нису имали никакво право да направе уџерицу од једне од најлепших улица. Стварно ми није јасно о чему се ту ради.“

Јасно је, међутим, да је реч о криминалном акту. Само „комплетан идиот“ могао је ноћу да руши Савамалу – рекао је Вучић. Још да сазнамо како се тај идиот зове.