Прочитај ми чланак

Родитељи, опрез: Кинези продају отровне свеске?

0

Kineski-Trzni-Centar-u-bloku-70

(Телеграф)

Са школских свесака које у тржним центрима продају Кинези отпада боја, смрде, а велика је вероватноћа да су и опасне по здравље деце. Но, у Србији нажалост не постоји лабораторија која би то могла да провери.

Одмах по почетку нове школске године у нашу редакцију јавило се неколико забринутих родитеља, који су апеловали да проверимо колико је поменути део школског прибора опасан по здравље њихове деце.

– Био сам згранут када сам пре неки дан код “Кинеза” у једној улици на Бежанијској коси видео какве свеске продају – почиње причу за Телеграф читалац Синиша Петровић из Београда.

– Мој син креће у први разред и ја му сигурно нећу купити те свеске. Осим што смрде на мемлу, боја с корица се скида дословно чим их узмете у руке – прича Синиша додајући да је убеђен да су ове свеске канцерогене.

– Поражавајуће је што због тешке финансијске ситуације у којој се налази свака друга породица у Србији, родитељи морају да купују својој деци свеске код Кинеза. У просеку, ове свеске коштају око 10 динара, међутим, с продавцима у сваком тренутку можете да се ценкате и спустите цену онолико,колико вам одговара – каже прилично изреволтиран Синиша.

Трагом Синишине приче обратили смо се Управи санитарне инспекције града Београда задуженој за проверу здравствене исправности предмета за општу употребу.

Снежана Тадић нам је испред ове установе објаснила да они реагују тек након што од надлежних из граничне санитарне инспекције добију пријаву о томе да ли је неки од предмета на било који начин опасан по здравље.

– До сада нисмо добили никакве пријаве, а кинески продавци су имали све неопходне сертификате о томе да су производи које продају здравствено исправни – објашњава за Телеграф Снежана.

Она подсећа на “аферу” с кинеским играчкама, о којој су медији нашироко писали, а након које се такође испоставило да продавци имају све неопходне сертификате о здравственој исправности.

Ограђујући се од тога да ли су свеске опасне по здравље деце или не, Младен Алсировић из “Националне организације потрошача Србије” објасшњава за Телеграф да је поражавајуће пре свега то што у Србији нема лабораторије која би могла да провери да ли су свеске које Кинези продају канцерогене.

– Нажалост, ниједна од лабораторија у Србији нема неопходну опрему којом би могле да се провере ове тврдње, баш као ни стручни тим који би то извео. То у једном тренутку може да постане озбиљан проблем! Оно што је сигурно је да сваки од предмета који се продаје мора да има потврду да испуњава задовољавајуће услове, које прописује Закон о безбедности предмета од опште употребе – завршава причу за Телеграф Алсировић.

Док се не оформе такве лабораторије на родитељима је да одлуче да ли им је важнија цена или квалитет робе коју купују својој деци.