Прочитај ми чланак

Ревизори незадовољни правосуђем

0

Државна ревизорска институција поднела до краја децембра 2011. укупно 228 пријава због неправилности у трошењу буџета, али су правосудни органи Србије процесуирали тек сваку десету, каже за РТС државни ревизор Радослав Сретеновић. Није желео да коментарише оставку Емира Кустурице на место директора „Мокре горе“.

Од 228 пријава које је државни ревизор поднео до краја 2011. године, донето је 25 правоснажних пресуда, од чега су 23 биле осуђујуће, а две ослобађајуће, каже председник Државне ревизорске институције Радослав Сретеновић и оцењује да је то недовољно.

„Нисам задовољан процесуирањем, али моје није да оцењујем надлежност судова. То је споро, има чак пријава из 2010. године које нису процесуиране“, рекао је Сретеновић гостујући у Дневнику РТС-а.

Сретеновић каже да је тешко рећи да су контролисана сва јавна опредузећа и министарства, али истиче да је ревизија вршена у складу са програмом ДРИ.

„Током 2012. године вршили смо ревизију финансијских извештаја за 2011. годину, пре свега завршни рачун буџета Србије, затим Народне банке, одрећени број јавних предузећа и локалних самоуправа“, прецизира Сретеновић.

Када је реч о критеријумима за избор институције у којој ће се вршити ревизија, Сретеновић каже да се разликују од сектора до сектора и истиче да се избор не врши на основу нечије воље, већ на основу процедуре и разрађених критеријума.

„Један од критеријума, када је реч о завршном рачуну, јесте висина расхода у појединим министарствима у односу на укупне расходе буџета Србије. Одређују се ризична подручја сваког субјекта ревизије“, објашњава ревизор.

Сретеновић је рекао да се нико од бивших или актуелних министара, против којих су поднете пријаве због непоштовања Закона о јавним набавкама и других законских прописа, није јавио Државној ревизорској институцији.

Када је реч о 143 извештаја, које је ДРИ поднео крајем прошле године, Сретеновић каже да је утврђено да најчешће нису поштовани закони о буџетском систему, јавним набавкама, затим закони о раду и државним службеницима, исплати плата у јавним предузећим и привредним друштвима.

Ревизор наводи да се ДРИ није бавио анализом колико то кошта грађане, али истиче да је непоштовање закона основни проблем са којим су се ревизори срели.

(РТС)