Прочитај ми чланак

Радујко именован за в.д. директора, а за директора постављен у фебруару

0

Бранко Радујко постављен је за в.д. директора Управе царина на три месеца, иако је 4. фебруара ове године именован за директора овог предузећа, а општепознато је да је в.д. функција начин власти да обезбеди послушност руководилаца јавних предузећа.

Влада Републике Србије донела је 29. јула решење о постављењу Бранка Радујка за вршиоца дужности директора Управе царина у Министарству финансија од 5. августа 2021. године, на три месеца.

FOTO: Printscreen

Мало је рећи да је овај потез чудан, јер је Радујко за директора Управа царина Србије изабран 4. фебруара ове године. Директора јавног предузећа, чији је оснивач Република Србија, именује Влада, на период од четири године, на основу спроведеног јавног конкурса, а његов мандат престаје истеком периода на који је именован, оставком и разрешењем.

Ако је Радујко за директора именован пре само неколико месеци, поставља се питање чему сада стање в.д. директора и то на само три месеца?

То осим што је противно закону о јавним предузећима у коме се сасвим експлицитно наводи да се у јавном предузећу може бити в.д. директор само у изузетним ситуацијама и највише до годину дана носи и неколико последица које утичу на пословање тих предузећа, па и на функционисање земље.

Оно што је познато као лоша пракса ове власти јесте да се статус вршиоца дужности користи као начин да се ти директори држе под директном политичком контролом на готово свакодневном нивоу. Директори могу бити разрешени без образложења, на било којој седници Владе док је за директоре изабране на конкурсу потребно да се објективним показатељима докаже како су радили лоше.

В.д. статус руководиоца прописима је ограничен на годину дана, а законом који је усвојен 2012. установљено је да се у јавним предузећима или акционарским друштвима где је држава већински или стопроцентни власник, избор директора обавезно врши на основу конкурса. Овај закон, међутим, примену није доживео ни девет година након доношења.

Иначе, Радујко је својевремено био председник Управног одбора НИС, као и генерални директор ЈП „Транснафта“ Панчево. Такође, обављао је и функцију председника Управног одбора ГСП-а, а касније је био и директор „Г-Петрола“ Сарајево и „НИС Петрола“ Бањалука.

Радујко је био шеф кабиента Зорана Живковића, у времену када је он био премијер, а пре тога обављао је функцију саветника премијера Зорана Ђинђића. У време Бориса Тадића, био је генерални секретар председништва Србије, да би потом без дана искуства у привреди постао генерални директор Телекома.