Прочитај ми чланак

Почео поступак због пребијања грађана, МУП ћути

0

Заштитник грађана Зоран Пашаилић утврдио је да су припадници Министарства унутрашњих послова на протестима у јулу 2020. године у Београду и Новом Саду незаконито поступали према појединим грађанима, да нису имали видно истакнуте идентификационе ознаке и да је Сектор унутрашње контроле само у једном случају утврдио идентитет лица која су кршила закон. Како Н1 сазнаје и Тужилаштво је почело да позива грађане који су уз помоћ невладиних организација поднели кривичне пријаве против полицајаца. МУП се, за сада, овим поводом није огласио.

На питање ко је препознао недозвољену употребу силе у ударцима палицама полицајаца против младића који су седели на клупи у парку током прошлогодишњих протеста у центру Београда, добијен је одговор да МУП није препознао полицајце које је послао на задатак.

Међутим, након тога Заштитник грађана је саопштио да је препознао пропусте у поступању полицијских службеника према појединим грађанима током јулских протеста прошле године.

– Пропусти се састоје у недозвољеној употреби силе и незаконитој и неправилној употреби средстава принуде од стране полицијских службеника према појединим грађанима, чиме су им повређени право на неповредивост физичког и психичког интегритета и право на достојанство, а затим и у томе што полицијски службеници нису имали видно истакнуте идентификационе ознаке, што је отежало спровођење истраге и утврђивање њихове одговорности – навео је Заштитник грађана Зоран Пашалић.

Заштитник грађана поставио је и питање: Зашто Сектор унутрашње контроле није одмах предузео све што је потребно да се одговорни открију – јер све се одиграло на јавним местима покривеним видео надзором? Бројни грађани су на разне начине пријављивали своја искуства, а због прекомерне употребе силе, уз помоћ невладиног сектора поднето је око 30 кривичних пријава против више од 60 полицијских службеника.

– По први пут је и прво основно јавно тужилаштво полако почело да позива и наше клијенте са којима смо подносили кривичне пријаве да их саслуша. Значи седам, осам месеци касније имамо и прве знаке реакције тужилаштва, али опет, када погледамо како се МУП изјашњавао о овоме у односу на заштитника грађана, јасно је да ћемо врло вероватно и у тим поступцима дођи до крајње границе а то је да не можемо да утврдимо идентитет полицајаца који су злостављали људе на протестима – казао је за Н1 Никола Ковачевић из Иницијативе А11.

Министар, директор полиције и начелници ће остварујући своју улогу у борби против некажњивости за тортуру, послати снажну поруку да је неадекватно поступање према грађанима противзаконито – закључио је омбудсман уз очекивање да га у року од 60 дана надлежни обавесте о поступању по његовој препоруци.

Остаје само да се види да ли ће се МУП овим поводом огласити.