Прочитај ми чланак

ОД ДАНАС НОВA ПРAВИЛA У ГСП-у: Најављен крај шверцовања у Београду!

0

О томе да ће Бусплус контролори моћи да штампају прекршајне налоге и на лицу места кажњавају путнике без присуства комуналних полицајаца последњих недеља много се причало и расправљало.

Фото: Дневно

Фото: Дневно

Спорна одлука стигла је и до Повереника за информације, али и поред свих негодовања, што са правне што са грађанске стране, ове измене ступају на снагу данас.

Крајем августа било је најављено да ће од јесени много већи број „Бусплус“ контролора проверавати да ли путници градског превоза имају карте, али ово није једина измена која на снагу ступа од данас, 19. септембра.

Наиме, многе грађане који користе Бг воз зачудио је призор наплатних рампи на станици код Вуковог споменика, Карађорђевог парка и Панчевачког моста, на којима се уместо отвора за новац налазе Бусплус читачи.

Да би се ови „трозупци“, отворили потребно је очитати карту, а цена је иста као и у осталим превозним средствима београдског превоза.

Без откицавања карте неће бити могуће изаћи на перон тако да надлежни очекују да ово стане на пут сваком виду шверцовања у Бг возу.

За неплатише прекршајни налози!

Што се тиче оних који не плаћају карту, а користе неки други вид јавног транспорта, ту су контролори који ће моћи да уручују прекршајне налоге.

Наиме, од увођења Бусплус система контролор је шверцеру могао да прода тзв. „посебну карту“ по цени од 2.000 динара или да му узме податке из личне карте и проследи их Комуналној полицији.

busplusИзменама Одлуке о јавном линијском превозу која је усвојена на градској скупштини 8. септембра предвиђа се да, уколико је путник нема карту и не жели да купи посебну карту у возилу, дужан да да документа контролору који затим податке електронским путем шаље Комуналној полицији. 

Новим правилима предвиђено је да ће Бусплус контролори имати апарате који ће одмах штампати прекршајне налоге и уручивати их путницима без карте на лицу места.

Подсетимо, након усвајања ове одлуке у Скупштини града, Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности Родољуб Шабић оценио ју је као „неуставану и незакониту“ и позвао надлежне да се суздрже од примене овог правила како би се „избегле могуће и нежељене реакције грађана“.