Прочитај ми чланак

Нови докази о сумњивој трговини оружјем

0

У 2016, када је почео активно да тргује оружјем, предузеће ГИМ, чији је главни посредник Бранко Стефановић отац министра полиције Небојше Стефановића, по пословним приходима је од Југоимпорта СДПР био мањи 740, а две године касније само 8,5 пута открива НИН-а у новом броју који ће се на кисоцима појавити 9. јануара 2020.

У тексту “Држава неком тата, а неком маћеха” наводе се подаци како Југоимпорт СДПР одавно није имао тако лоше резултате као прошле године и незванично се открива да је ово државно предузеће 2019. у текућем пословању исказало губитак од 1,347 милијарди динара или око 11 милиона евра.

Foto: Printscreen

У тексту се открива да Југоимпорт домаћим банкама по основу дугорочних кредита дугује више од 3,5 милијарди динара, иако је планом пословања за 2018. било предвиђено да СДПР ту годину заврши са седам пута мањим дугорочним обавезама према банкама. Извори НИН-а тврде да је пад извоза Југимпорта драматичан са 220 милиона 2016 на 110 милиона долара 2018, иако је укупан извоз оружја из Србије скоро удвостручен.

НИН открива и ко су нови играчи на тржишту препродаје оружја који такође имају бољи и повлашћени третман у односу на Југоимпорт. Тако се децембра 2018. у тговини оружјем појављује фирма Ивекс (Ивеx), једно од првих приватних предузећа у Србији за промет медицинске опреме лекова и санитеског материјала. Ивекс крајем децембра 2018. закључила свој први посао са оружјем и то баш са „Крушиком“. Занимљиво је да је ова приватна компанија куповала осветљавајуће мине калибра 81 милиметар за крајњег купца из Турске, а да је у истом месецу, Крушик директно пословао са једном турском компанијом, којој је такође продао осветљавајуће мине, само већег калибра – од 120 милиметара.

Укупна вредност уговора Ивекса и Крушика је била 653.008 америчких долара или 66.675.840 динара, али тај уговор није био убичајени комисиони. Ова приватна компанија са просторијама у Ресавској улици у Београду није посредник – комисионар, који у своје име, а за рачун „Крушика“ склапа посао са иностраним купцем и за тај ангажман остварује право на комисиону провизију, већ Ивекс може даље да продаје мине по цени коју договори са крајњим купцем и да за то нема формалних законских препрека.

Према званичним финансијским подацима, стална имовина Ивекса процењена је на свега 448 евра. Поставља се питање да ли Ивекс са сталном имовином од 448 евра и пет запослених, има постројења за ремонт и производњу оружја. Уз то, Ивекс није уписан у Регистар правних лица овлашћених за обављање послова производње наоружања и војне опреме, па није јасно по ком је основу та фирма склопила купопродајни уговор са „Крушиком“, чиме је дошла у прилику да буде власник осветљавајућих минобацачких мина. Поставља се питање којим су се критеријумима водила четири министарства и БИА када су Ивексу, који је апсолутни почетник у пословима трговине оружјем, издали дозволу за извоз оружја, док је „Крушику“ то право оспоравано више пута.

                   ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!