Прочитај ми чланак

ХРВАТСКА – БЕЗ ПОЛИТИЧКЕ ВОЉЕ ЗА СРПСКИ НАРОД: Нове потернице и хапшења за Србе

0

Nove poternice i hapšenja za Srbe

У Хрватској нема политичке воље да се реши питање избеглих Срба, али и Срба у Хрватској, да се процесуирају злочини над Србима, оценио је Миодарг Линта.

Председник Коалиције удружења избеглица Миодараг Линта позвао је Владу Србије да покрене то питање.

Осим за злочин у Медачком џепу, ниједан други није процесуран али и тај је био вређање достојанства жртава, оценио је Линта учествујући касно синоћ у емисији јагодинске телевизије „Палма плус“.

Наша Влада, Влада Србије, треба да инсистира код хрватске стране да сви злочини у „Олуји“, „Бљеску“ и другим бројним местима у Хрватској буду процесуирани, да наше тужилаштво за ратне злочине ради активније на прикупљању доказа везано за злочине против Срба, шаље их хрватској страни, да упознаје међународне институције, Савет Европе. . . да Хрватска не жели да процесуира ратне злочине, оценио је Линта.

„Од 2000. године од када је основана Канцеларија Интерпола у Загребу, до данас ухапшен је 141 Србин по основи хрватских потерница, дошли смо до једне црвене линије када се мора рећи стоп“, рекао је Линта.То треба дати до знања Хрватској, али и међународним организацијама, додао је он.

Тражимо споразум да се свим осумњиченим лицама суди по местима пребивалишта.Ако је неко учинио злочин нека Хрватска достави предемт насем тужиластави за ратне злочине, рекао је Линта.

На овај начин, како Хрватска сада ради, у наредних 14 година ће бити ухапшено још 150 Срба. То је један врста понижавања са хрватске стране „и заиста мислимо да је крајње време да се отвори разговор са хрватском старном и да се то питање, тајних оптужница и потерница коначно реши“, истакао је Линта.

Он је приметио да „све инстутуције државе Хравстске: Католичка црква, Хрватско друштво књижевника, локалне самоуправе. . . ћуте и то је јадна порука Србима да нису добро дошли у Хрватску у да им је најбоље или да се асимилирају или да се иселе“.

hapsenje„Ново хапшење потерници загребачког бироа Интерпола“

Полиција је на граничном прелазу између Босне и Херцеговине и Србије ухапсила Србина Петра Лађевића, по међународној потерници коју је расписао Биро Интерпола у Загребу због наводно почињеног ратног злочина на подручју Баније 90-их година 20. века, изјавио је данас председник Коалиције удружења избеглица Миодраг Линта.

Линта је у изјави Танјугу рекао да је српска полиција 6. августа ухапсила Лађевића приликом уласка из БиХ у Србију, а по потерници коју је 22. јула расписао биро Интерпола у Загребу.

Српска полиција је, додао је Линта, на основу споразума Интерпола, обавезна да поступи по потерници једне чланице Интерпола, у конкретном случају Хрватске.

Према његовим речима, поступак против Лађевића, који је држављанин БиХ, води се пред судом у Сиску због кривичног дела ратног злочина против цивилног становништва.

Међутим, како сматра Линта, Хрватска на тај начин крши Споразум о сарадњи државних тужилаштава које је потписала са Србијом и БиХ, а на основу којих је обавезна да уручи позиве осумњиченима на адреси на којој живе.

„На тај начин би се спречила изненадна хапшења лица која, према садашњој статистици ухапшених Срба, у највећем броју случајева немају никакве везе са кривичним делима због којих се терете“, рекао је Линта.

Како тврди, хапшење Лађевића представља „само наставак хрватске политике застрашивања протераних Срба како се не би враћали у своје домове или слободно путовали изван Србије“.

„Инсистирамо да Хрватска поштује те Споразуме државних тужилаштава три државе и да уручи позиве људима. Она је Лађевићу, који живи у дистрикту Брчко, требало да уручи позив да се јави на саслушање, а тек ако се не би јавио онда би могао ићи механизам хапшења, односно потернице“, навео је Линта.

Лађевић је тренутно у истражном затвору у Београду, а према речима Линте, који је разговарао са његовим адвокатом, Хрватска треба да достави документацију на основу које је расписала потерницу.

„Међутим, по овоме што је доставила, а према информацијама адвоката, истражни судија сматра да ту нема елемената да се Лађевић испоручи Хрватској“, истакао је Линта.

Иначе, крајем јула, на уласку из Македоније у Грчку, грчка полиција је ухапсила Србина Богуновић Дјуку (48), по међународној потерници коју је расписао Биро Интерпола у Загребу због наводно почињеног ратног злочина на подручју Баније, а он је пуштен после осам дана, захваљујући ангажовању Владе Србије.

(Танјуг)