Прочитај ми чланак

Наставак афере Шутановац: плац код Храма – 1.500.000 евра!

0

Плац у Скерлићевој 20 на Врачару, на којем Драган Шутановац, његова супруга Марија и још девет инвеститора граде луксузну зграду, купљен је прошле године за 1,5 милиона евра, показује документација до које је дошла Пиштаљка. Део плаца од два ара на овој елитној локацији који су инвеститори купили од предузећа Трешња д.о.о. у катастру је заведен као – „пашњак прве класе“!

 Појединачна цена за сваког купца није дефинисана уговором, али ако је укупан износ подељен на „равне части“ онда је брачни пар Шутановац морао да плати 272.727 евра. Осим ако им ту суму остали инвеститори из неког разлога нису умањили. Уговор који Пиштаљка ексклузивно објављује закључен је и оверен у Првом основном суду у Београду 16. јуна 2011. године (ОВ И бр.87613/2011). Потписали су га купци Гордан и Драган Петрић, Предраг Ђорђевић и продавци Милош Рутовић из Београда и заменик директора фирме Трешња д.о.о. Живомир Радосављевић. Предраг Ђорђевић је уговор потписао по пуномоћју купца Ненада Ђорђевића, док је по специјалном пуномоћју у име осморо инвеститора, између осталих и супружника Шутановац, свој потпис ставио Драган Петрић.

 Према уговору, предмет купопродаје је породично-стамбена зграда са три стана који се налазе на катастарској парцели површине 744 квадратна метра. Стан површине 39 квадратних метара на локацији у Скерлићевој 20 од Трешње д.о.о. купили су Зоран Јанковић, Гордан и Драган Петрић и Ненад Ђорђевић, наводи се у члану 1. уговора. Затим, стан површине 26 квадратних метара од Милоша Рутовића купили су инвеститори Спасоје Ивановић и Миа Зечевић. А трећи стан стан површине 63 квадратна метра од Трешње д.о.о. купили су инвеститори Драгиша Вујовић, Немања Видић, Драган Шутановац, Марија Шутановац и кипарска офшор фирма Вилаб Пхарм ЛТД. Над овим трећим станом Драган и Марија Шутановац су стекли по 1/10 власничког удела, односно 12,6 квадратних метара, што им је послужило као основ за учешће у изградњи зграде од готово 4.000 квадратних метара.

 Истим уговором је обухваћена и продаја права коришћења преосталог дела земљишта површине 215 квадратних метара „пашњака прве класе“, које су од тадашњег власника Трешње д.о.о. купили инвеститори Гордан и Драган Петрић. Цена непокретности (станова и земљишта) као и целокупне правне и техничко-пројектне документације утврђена је на износ од 1.500.000 евра, наводи се у члану 4. уговора. Купци су се обавезали да ову суму исплате продавцу у року од десет дана од дана уписа права својине над непокретностима и то тако што ће 750.000 евра уплатити на рачун фирме Трешња, а преосталих 750.000 евра на девизни рачун Милоша Рутовића. Дакле, уговор предвиђа да купопродајну цену од 1.500.000 евра сноси свих једанаест инвеститора што отвара низ интересантних питања, како за министра Шутановца тако и за Агенцију за борбу против корупције.

 У ранијим изјавама министар је рекао да тек треба да узме кредит код неке пословне банке и да на тај начин обезбеди средства која ће уложити у изградњу пословно-стамбеног објекта на Врачару. „Новац још нисам дао. Очекујем да до краја године, када завршим кредит затворим финансијску конструкцију. Тако сам се договорио са другим инвеститорима који су већ уложили средства“, рекао је Драган Шутановац за „Политику“ (21.6.2012).

 Ако брачни пар Шутановац није са 272.727 евра учествовао у исплати купопродајне цене, који је онда инвеститор то учинио уместо њих? Како је могуће да је локација купљена у јуну прошле године, да је градња луксузног објекта површине 3.764,27 квадратних метара почела у марту ове године, а да министар и даље тврди да до сада није имао никаква улагања? Ко у том случају годину дана уназад покрива инвестиционе трошкове брачног пара Шутановац и под каквим условима то чини?

 Осим ових питања, Агенција за борбу против корупције мораће посебно да се позабави и чињеницом да министар Шутановац није обавестио Агенцију да је прошле године постао власник 1/10 стана површине 63 квадратна метра у Скерлићевој 20. У међувремену, сарадник Пиштаљке је дошао до копије Преписа листа непокретности број: 952-412-1638/11, од 8.7.2011. године, из ког се јасно види да су још од средине прошле године министар и његова супруга у катастру непокретности уписани као власници по 1/10 удела стана који уопште није наведен у званичној имовинској карти министра.

 Постоји довољно доказа да Агенција за борбу против корупције покрене поступак против Драгана Шутановца због сумње да је прекршио члан 27. Закона о Агенцији за борбу против корупције. Ова одредба прописује да ће се затвором од шест месеци до пет година казнити функционер који не пријави имовину Агенцији или даје лажне податке о имовини, у намери да прикрије податке о имовини.

(Пиштаљка)