Прочитај ми чланак

Лоше прогнозе за туристе: До када ћемо моћи да путујемо

0

У нашој земљи број заражених коронавирусом расте свакодневно, што са собом носи и ограничења и строге мере. Отуда најаве да нам ускоро следе рестрикције путовања.

Због све лошије ситуације с ширењем вируса у нашој земљи могуће је да ће нас Европска унија ускоро скинути са такозване зелене листе на којој су безбедне државе. Притом, могуће је да се то деси већ 15. августа, када Савет Европске уније прави нови пресек стања.

А доскоро је све деловало колико-толико добро. Са 15,5 оболелих на 100.000 становника у 15 дана наша земља је средином јуна доспела на жељену зелену листу ЕУ. Сада се ситуација погоршава, свакодневно је по неколико стотина новозаражених, па је, како каже струка, извесно да пређемо бројку од 75 заражених на 100.000 становника. А онда слободних путовања више неће бити.

Епидемиолог Предраг Кон изјавио је недавно да нема сумње око тога да ли ће ЕУ скинути Србију са зелене листе.

„Свакако ће нас затворити, ту нема дилеме. Кад кажем затворити, то значи у смислу различитих ограничења око уласка. Различите земље ће се понашати другачије, туристичке земље ће углавном имати лабавије приступе да би очувале туризам, што све утиче на повећање активности вируса. Повратници са одмора су први показатељ да се повећава унос вируса“, казао је Кон за Тањуг.

И други стручњаци прогнозирају слично јер се у то време, средином августа, очекује да ће број заражених прећи 1.000.

Упозорење због раста корона бројки стиже и од епидемиолога професора Драгана Делића.

„Остао је значајан број незаштићених, невакцинисаних, то су милионске бројке. Има довољно простора за вирус, да буде хиљаде новоинфицираних и значајан број жртава“, упозорава Делић у изјави за Нова.рс.

Он примећује да се вирус сада лакше и брже шири, а да сви то занемарујемо.

„У почетку се ширило на две или три особе, а сада од делта соја може да се зарази и до осам особа. Вирус се прилагођава новонасталој ситуацији“, истиче некадашњи директор Инфективне клинике.

Он констатује да је раст броја заражених очекиван, а узрок је неодговорност.

„Противепидемијске мере су биле лабаве и не спроводе се. Све то долази на наплату. Вирус не зна да гледа кроз прсте и да заобилази. Он има свој ритам, билошки и животни, и он ту ништа не мења. Међутим, ми то никако да схватимо и бежимо од те истине“, примећује Делић.