Прочитај ми чланак

„ИЗВИНИТЕ, НИСМО ЗНАЛИ ДА ЈЕ НЕВИДЉИВ“: Ф-117А срушен пре 20 година

0

Авион ратног ваздухопловства САД Ф-117А "Ноћни јастреб" оборен је на данашњи дан 27. марта 1999. године код Буђановаца.

Како се наводи, реч је о првом и једном потврђеном губитку авиона НАТО израђеног у стелт технологији.

Foto: Ministarstvo odbrane

Ф-117А оборен је четвртог дана бомбардовања, а оборио га је 3. дивизион 250. ракетне ПВО бригаде Војске Југославије којим је командовао потпуковник Золтан Дани.

Погођен је из руског ракетног система С-125 Нева заслугом команданта потпуковника Ђорђа Аничића, који је водио читаву операцију.

Пао је у атару сремског села Буђановци код Руме, а пилот потпуковник Дејл Зелко спасен је шест сати након обарања.

У 20.42 часова, захваљујући способности јединице, исправној техници и „малој техничкој иновацији“ успели су да авион погоде са земље.

У српској јавности од обарања Ф-117 популарна је постала реченица „извините, нисмо знали да је невидљив“.

Ф-117 А је опремљен са два „џенерал електрик Ф 404“ турбо мотора и четворостепеном контролом лета, носи различито наоружање, има савремени навигациони систем интегрисан у дигитални панел у кабини, која појачава ефикасност мисије.

Цена тог авиона, по намени – ловца, који је, од 1982. до 1990. године, производила америчка компанија „Локид“, била је 45 милиона долара.

Авион је дуг 20,3 метра, висок 3,8 метара, с распоном крила од 13,3 метра, а постиже максималну брзину од 0,9 маха.

„Ноћни соко“ је изузетну репутацију стекао борбеним летовима над Ираком у Заливском рату 1991. године, када је, по објављеним подацима, 1.270 пута пролетео непримећен над ирачким радарима, у 39 борбених мисија.

Ф-117 А је конструисан у облику брушеног дијаманта, што је неуобичајно за летелице те намене, а у америчкој војној терминологији добио је назив „стелт“, што на енглеском језику значи „кришом“, „у потаји“, или „невидљиви авион“.

„Ноћни соко“ је представљао симбол моћи због савремене технологије којом је опремљен, а што му је омогућавало да буде „невидљив“ за све радарске системе.

Авиони тог типа конструисани су са оштрим угловима, који представљају скуп кривина, од којих се одбијају радарски зраци, а захваљујући сачињеним специјалним композитним материјалима утичу на то да се летелица не може регистровати на радару.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!