Прочитај ми чланак

„Београд на води“ вредан осам милијарди евра

0

beograd-na-vodi

Стручњаци којима је поверен пројекат „Београд на води“ нису „спавали“ у протеклих годину и по дана. Завршено је идејно решење, прикупљени у власнички листови за више од 400 катастарских парцела. Прибављени су и сви неопходни услови јавних предузећа и других надлежних институција за измештање саобраћајне и комуналне инфраструктуре са најатрактивнијег простора од око 90 хектара – од Бранковог до новог железничког моста, ограниченог са једне стране Савом а са друге Савском улицом.

У току је израда плана подручја посебне намене, који ће бити предат на усвајање у јануару наредне године. Прве парцеле на најексклузивнијем делу, уз саму реку, где су планирани хотели са пет звездица, биће потпуно спремне да приме инвеститоре у септембру наредне године. А заинтересованих има и то са врха светске топ-листе.

Цео комплекс од око два милиона пословних и стамбених квадрата радиће се у шест фаза и посао може да буде завршен у року од шест до осам година. Сваки уложени динар Србији ће се вратити петоструко и, што је најважније, покренуће се цела наша привреда – 200.000 радних места од извођења радова, привредних грана које прате грађевинарство, до запошљавања у хотелима, ресторанима, кафићима, шопинг центрима… Вредност комплекса, када буде завршен, процењује се на више од осам милијарди евра.

Око 95 одсто земљишта, од укупно 90 хектара, власништво је државе. „Београд на води“ добио је статус пројекта од посебног значаја за Републику. Страни инвеститори, компаније и инвестициони фондови, препознали су га као реалан и исплатив. Министарство привреде ће на захтев Владе Србије формирати предузеће „Београд на води“ и тај део посла је у завршној фази. Сви инвеститори, по добијању локације, докапитализацијом улазе у предузеће и постају део пројекта и, наравно, граде о свом трошку. Србија се за овај пројекат неће задужити ниједним евром кредита. „Београд на води“ биће крајем месеца представљен и у Лондону и у Москви.

– Први пут су „Железнице Србије“, које користе највећи део ове атрактивне локације, доставиле конкретан план шта им је потребно за измештање колосека и пратећих објеката и у ком року то могу да заврше – каже Срђан Рупар, вођа тима, који је задужен за пројекат и будући директор предузећа „Београд на води“.

beograd-na-vodi-1

– Невероватно, али чак од 60 до 80 одсто колосека може да се стави ван функције и измести у року од шест месеци, чиме се и ослобађа најатрактивнији део локације. Комплетно измештање железничке станице могуће је до средине 2015, када ће се завршити станица у Прокопу и неопходни делови београдског железничког чвора, а до краја те године и мост код Винче за транспорт опасних материја. Све оно што се налази на овој локацији, а под заштитом је као споменик културе, биће сачувано. Планирано је и измештање аутобуске станице. Реализација пројекта „Београд на води“ уз добру организацију врло је остварљива. Инвеститорима не продајемо маглу већ чисте и инфраструктурно опремљене локације. До фазе почетка градње комплекса потребна су улагања од око једне и по до две милијарде евра. Сви садашњи корисници овог државног земљишта мораће да ураде оно што је одавно требало.

„Београд на води“ имаће три обале. Једну савску и две које ће се добити пробијањем канала, чиме ће део локације постати вештачко острво. Управо ће на том делу да никну луксузни хотели, који ће пешачким мостом бити повезани са комплексом. За пешаке је планиран и стари железнички мост који сада није у функцији и на њему ће се наћи кафићи и ресторани.

– Пројекат је базиран на идеји о измештању тренутних садржаја, задржавању онога што би говорило о духу времена које је за нама и отварању нових потенцијала који би били у складу са савременим стремљењима модерног града – наводи Рупар.

– Потреба да се запуштено приобаље Саве у самом срцу града претвори у нови градски центар високог степена привлачности, није само од локалног већ и међународног значаја.

И РАКОВИЦА НА ВОДИ

Како кажу Рупар и Карловчан, циљ предузећа „Београд на води“ биће и „Раковица на води“, односно да се уреди и разним садржајима оплемени простор око Топчидерске реке. Уредиће се и обала Дунава у Гроцкој. Циљ је да се активира и Велико ратно острво, споји Лидо са Земуном…

Визуелно и физички биће повезан прекинути потез од Аде Циганлије до Калемегдана. Најексклузивније место на локацији – обала, припало је туризму, тачније ексклузивним хотелима високих категорија опремљеним по највишим светским стандардима. У складу са високим захтевима оваквих садржаја, наметнула се потреба за одвајањем те зоне, а да се при томе не створи осећај потпуне изолованости и то се постиже каналом. Код старог железничког моста планирани хотел представљаће нови симбол града као реперна тачка у виду солитера високе спратности. Насупрот њему, са друге стране ближе Бранковом мосту налази се потенцијална локација за још један висински репер, при чему се водило рачуна о поштовању урбанистичких захтева. Све ће, наиме, бити у складу са планским документима града, који су на снази. Централни појас је зона становања, коју од хотела дели канал и појас зеленила. У комплексу су планирани и шопинг центри, мини-марина, комерцијални и садржаји за спорт и рекреацију, а „Београдом на води“ крстариће еко-воз. Слободни уметници ће имати, такође, свој простор. Од новопланираних објеката очекује се савремени урбани дизајн, који са традиционалним историјским наслеђем локације чини јединствену целину.

– Први потпредседник Владе Србије Александар Вучић започео је све пројекте које је обећао, а један од њих је „Београд на води“, у који је укључен од првог дана и у који верује – каже Александар Карловчан, члан Главног одбора СНС, који такође ради на овом послу.

– Пројекат смо презентовали у предизборној кампањи са Рудолфом Ђулијанијем, бившим градоначелником Њујорка. И много тога је урађено за годину и по дана. У име СНС могу да обећам да ће пројекат „Београд на води“ бити реализован у планираном року, а од тога ће имати корист не само престоница већ и цела Србија.

(Вечерње новости)