Прочитај ми чланак

АНТИСРПСКА ХИСТЕРИЈА: Лекар у Сплиту страдао због „сарадње с четницима“!

0

jaksa-racic

Портрет лекара Јакше Рачића, кога је генерал Драгољуб Михаиловић именовао за повереника за Далмацију, а који се до јуче налазио на зиду сплитског Клиничког болничког центра, уклоњен је због изненадног и свеопштег згражавања хрватске јавности!

Наиме, „домобранитељима“ је засметало што се изнад првог рендгенског уређаја у Сплиту, на Клиници за радиологију, налази урамљена слика др Јакше Рачића, првог рендгенолога, због његовог четничког опредељења.

Саблажњавање

– Ово је неприхватљив призор за све оне који познају историју Сплита. Да је тај Јакша Рачић био само лекар, не бих имао ништа против. Али он је на почетку Другог светског рата приступио четничком покрету – рекао је хрватским медијима Жељко Чајо, који као учесник Домовинског рата и „борац против четника“ каже да је нечувено да у земљи за коју се борио мора да гледа слику тог „монструма“, а да су четници „највеће зло које се десило у Другом светском рату“.

Директор болнице Коља Пољак одмах по објављивању ове приче уклонио је слику уз оправдање да није знао о коме је реч.

– Наредио сам да се слика одмах скине. Остао сам шокиран. Хиљаду пута сам прошао поред те слике и мислио сам да је на њој Рендген – рекао је он.

С друге стране, у српским институцијама кажу да ће са овом проблематиком упознати међународну јавност.

Александар Чотрић, директор републичке Асоцијације за неговање тековина Равногорског покрета, рекао је да је угрожавање лика и дела медицинског радника због његове политичке идеологије срамно.

Опасна атмосфера

– Он је пре свега био лекар и његова слика је годинама красила зид те болнице. Био је на страни југословенске војске, која није била антихрватска и чији циљ је био обнова заједничке државе. Ми ћемо се обратити међународним институцијама, јер забрињава ова антисрпска хистерија и опасана атмосфера којој је склоно хрватско друштво након уласка у ЕУ – рекао је Чотрић.

Његов став дели и Душан Басташић из Удружења „Јадовно 1941“, који каже да Хрвати фалсификују историјске чињенице.

– Рачић је био вредни лекар, а они му траже ману тамо где му је врлина. Ни кривог ни дужног га дирају – истакао је Басташић. 

Јакша Рачић – ГРАДОНАЧЕЛНИК СПЛИТА

Јакша Рачић родио се 5. августа 1868. године у Врбању на острву Хвар, а касније је студирао медицину у Прагу, Грацу и Инзбруку. После стицања доктората 1900. године ради као асистент у Институту за општу и експерименталну патологију у Инзбруку. Био је на месту градоначелника Сплита, али је и као пријатељ Илије Трифуновића Бирчанина добио препоруку за позицију четничког повереника за Сплит и Далмацију, на коју га је именовао Дража Михаиловић. 

Др Стипан Јанковић – ЗАСТРАНИО, АЛИ НИЈЕ БИО ЧЕТНИК

Др Стипан Јанковић сматра да није било разлога да се ишта дира.

– Слика Јакше Рачића постављена је због његових медицинских заслуга, а не ради промоције његовог политичког рада. Он је у Сплит донео први рендгенски апарат. Радио је у болници, обављао бесплатне прегледе за грађане, постао градоначелник и пошумио Марјан, направио путеве. Истина је да је политички застранио, али није био четник. Партизани су га заклали на кућном прагу 1943. године и украли му два апарата. Ја Рачића са зида не бих скинуо. Ово је пуштање духова из боце – рекао је др Јанковић. 

(Курир)